שתף קטע נבחר

צילום: שי וקנין

פצוע מבתי הזיקוק: "הרגשתי כמו באוהל אב"כ"

בני משפחותיהם של ההרוגים בדליפת הגז דורשים לחקור את התאונה: "זו רשלנות, להעמיד לדין את האחראי למחדל". אחד הפצועים: "כל לילה יש ריחות חזקים, הלילה זה היה חריף במיוחד". מומחה טראומה: הנפגעים שאפו הידרו סולפיד רעיל

דליפת הגז בבתי הזיקוק גבתה את חייהם של שני עובדים, קרובי משפחה מיפיע, ושלחה יותר מעשרה אחרים לבתי החולים בחיפה. אחד מהם סיפר כי "כל לילה יש ריחות חזקים, אבל הלילה זה היה חריף במיוחד. הרגשתי בדיוק כמו באוהל אב"כ בצבא". בני משפחותיהם של ההרוגים דרשו לחקור את דליפת הגז "ולהעמיד לדין את האחראי למחדל".

 

ג'ורג' זעאתרה בן ה-31 וגיסו, תאמר מרג'יה (33), נהרגו משאיפת הגז הרעיל - מימן גופרתי. לתאמר נולד רק ביום שישי האחרון בן והוא נשוי לאחותו של ג'ורג'. השניים נשואים ולכל אחד מהם שלושה ילדים. קרוב משפחתם, ג'ורג' שחאדה, האשים את בתי הזיקוק באסון וסיפר: "כל מי שבא לעזור נפגע, את ריח האמוניה ניתן היה לחוש באוויר מיד לאחר שעברת את השער הראשי של בתי הזיקוק".

 

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי כמה מהפועלים לא לבשו ציוד מגן, אך שחאדה אמר כי לשניים ניסיון של 15 שנים במקצוע "הם לא היו מסתכנים, אלא פועלים על פי ההוראות. מדובר ברשלנות של בתי הזיקוק, אבל לצערי הם ינסו, כמו תמיד, לטייח עובדות ולא למצוא מי באמת עומד מאחורי המחדל שהביא לאסון".

 

"עירנות היתה מונעת את המוות המיותר"

גם בני משפחה אחרים של זעאתרה ומרג'יה התקשו להסתיר את זעמם: "צריכים לחקור ולמצוא מי אחראי למחדל הזה ולהעמיד אותו בהקדם לדין. לא ייתכן שאנשים יוצאים לעבוד כדי להביא פרנסה ואוכל הביתה, והם חוזרים בארון מתים". קרובת משפחה אחרת אמרה בבכי: "אלה אנשים טובים שרצו לפרנס את משפחותיהם, אנחנו לא יודעים כיצד נתמודד עם הטרגדיה הנוראית. אם מישהו היה ערני, אולי אפשר היה למנוע את המוות המיותר שלהם".


"רצו להביא פרנסה, וחזרו בארון". הכניסה לבתי הזיקוק (צילום: שי וקנין)

 

אנטולי, צעיר העובד כמאבטח בבתי הזיקוק, לא תיאר לעצמו שכך תסתיים

המשמרת שלו. הוא מאושפז בבית החולים כרמל בביחד עם מאבטח נוסף, לאחר שהשניים נפגעו משאיפת גז כתוצאה מהדליפה. מצבם טוב והם עוברים סדרה של בדיקות בחדר המיון של בית החולים. פרט להם, מאושפזים גם חמישה עובדים נוספים בבתי החולים רמב"ם ובני ציון, מצבם של שניים מהם קשה. בנוסף, שלושה פרמדיקים של מד"א נפגעו באורח קל

 

בשיחה עם ynet סיפר אנטולי: "זה מפעל כימיקלים וכמעט כל לילה יש ריחות חזקים, אבל הלילה זה היה חריף במיוחד. מוקד הדליפה היה רחוק מעמדת האבטחה שלי מרחק של עשרות מטרים אבל כנראה הרוח הביאה את הגז עד אליי. תוך דקות הרגשתי סחרחורות והייתי חייב לשבת. ברגע שהגז הגיע עד אליי הרגשתי בדיוק כמו כשהכניסו אותי לאוהל אב"כ בצבא".

 

פרמדיק מד"א כרמל, חיליק מויאל, שאושפז עם שניים מחבריו בחדר המיון של רמב"ם סיפר: "סיימנו את הטיפול בנפגעים והובלנו אותם את בית החולים. כשהגענו, התחלנו לחוש בסחרחורות, בחילות קלות, וקוצר נשימה, ככל הנראה מחשיפה לחומר בכמות מעטה. למרות שלא היינו במקום בו אירע הדליפה, אלא רק במרחק מה משם, נחשפנו גם אנחנו לחומר".

 

"לנפגעים קל לא ייגרם נזק לטווח ארוך"

ד"ר מיכאל הלברטל, מומחה טראומה ואיש הנהלת בית החולים רמב"ם עדכן על מצב הנפגעים: "צוותי מד"א הביאו אלינו שלושה נפגעים שהיו בהליכי החייאה מתקדמים ואחד במצב קשה. בהמשך הובאו שניים במצב קל ושלושה אנשי מד"א שנחשפו לחומר בעת הטיפול. אחרי 40 דקות נאלצנו לקבוע את מותם של שניים מהנפגעים. נפגע נוסף מוגדר קשה ואושפז בטיפול נמרץ. הפצועים קל עוברים טיפול בחדר המיון".

 

לדברי ד"ר הלברטל, מבדיקות ראשוניות עולה כי הנפגעים שאפו חומר הידרו סולפיד רעיל. "מדובר בחומר שאין לו טיפול ספציפי, אלא טיפול תומך כמו זה שניתן לנפגעים על ידי צוותי מד"א בשטח, ובהמשך גם על ידי הצוותים שלנו. אחד הנפגעים אנוש שרד עד כה את החשיפה הקשה לחומר, לגבי הנפגעים קל אני יכול לומר כי לטווח הארוך הם לא צפויים להיפגע מהיחשפותם הישירה לחומר".

 

מנהל חדר המיון בבית החולים כרמל בחיפה אליו הגיעו שניים ממאבטחי בית הזיקוק בו אירעה הדליפה, ד"ר ניזאר, סיפר לynet: "שניהם במצב קל ויציב. אחד מהם הגיע עם גירודים בידיו והשני עם קוצר נשימה. הם עברו סדרת בדיקות ראשונות שכללו בדיקות לחץ דם, חום, דופק ועוד, ומהבדיקות עלה כי מצבם טוב. הם יעברו את הלילה בבית החולים לצורך השגחה וישוחררו בהמשך היום לביתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתי הזיקוק. "הריח היה באוויר"
צילום: שי וקנין
אנטולי. "הרוח הביאה את הגז אליי"
צילום: יואב זיתון
מומלצים