שתף קטע נבחר

ראש העיר רמת-גן התפטר מוועדת התכנון והבניה

על רקע החשדות על שחיתות, צבי בר מפנה את המקום. בדו"ח המבקר נמתחה ביקורת חריפה על עסקאות נדל"ן שעברו בוועדה, ובמקביל הוגשה לבג"ץ עתירה שדרשה את התפטרותו. בר, שיישאר ראש העיר: זו החלטה שהתגבשה במשך זמן רב

צבי בר מפנה את המקום בוועדת התכנון והבנייה, על רקע החשדות הכבדים על עבירות שחיתות. ראש העיר רמת-גן, שמכהן מתוקף תפקידו כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר, החליט להשעות את עצמו מהוועדה, בעקבות העתירה לבג"ץ ודו"ח מבקר המדינה. בר ימשיך בכל מקרה לכהן כראש העיר.

 

בחודשים האחרונים נידונה בבג"ץ העתירה הקוראת להתפטרותו מהוועדה, ובמקביל מתח עליו דו"ח המבקר שפורסם לפני כחודש ביקורת קשה על מספר עסקאות נדל"ן שעברו בוועדה. בהודעת העירייה נאמר כי ההחלטה התגבשה אצל בר במשך זמן רב והיתה מיושמת מזמן, אלמלא הוגש הבג"ץ. "הוא החליט לעשות כמו רבים מעמיתיו ראשי הערים - רון חולדאי בתל-אביב, מרים פיירברג-איכר בנתניה, מוטי ששון בחולון ועוד - ולבקש מסגנו יצחק (איצ'ה) שחם כי יחליף אותו בתפקיד", נכתב בהודעה. 

 

בפרקליטות עדיין לא הוחלט אם להגיש נגד בר כתב אישום בפרשה, למרות המלצת המשטרה מלפני חצי שנה לעשות זאת, על רקע תשתית ראייתית שנמצאה נגדו לטענת המשטרה. בחודשים האחרונים, בעיקר במהלך ישיבות המועצה, בר הבטיח ליריביו הפוליטיים כי ימשיך לכהן כראש עיר לפחות עוד שתי קדנציות.

 

בישיבת המועצה האחרונה התפתח אף עימות חריף בין חברי מועצה לראש העיר, במהלכו הם נדרשו על ידי פקחי העירייה לצאת מאולם הישיבות. בר חשוד כי קידם פרויקטי נדל"ן בעיר תמורת קבלת שוחד לכאורה מהיזמים, ובעבירות נוספות של טוהר מידות.

 

בנוסף, בדו"ח המבקר צוין כי בעשר השנים האחרונות, בעקבות אישור תוכנית בסמכות הוועדה המקומית לבנייה ברמת-גן ומתן היתרים שלא כדין, נבנו בניינים בסטייה מהתוכנית. המבקר הוסיף כי פעילותם של הוועדה המקומית ברמת-גן ושל מהנדס הוועדה פגעו בעקרונות חוקיות ההליך התכנוני, של שקיפותו ושל שיתוף הציבור בהליך זה.

 

אחד מיריביו הפוליטיים של בר, איש האופוזיציה במועצת העיר, ד"ר אבי ליליאן, אמר ל-ynet: "אני מברך את בר על ההחלטה הנכונה. בעבר ביקשתי ממנו בדיוני הועדה להשעות את עצמו". ליליאן, שהגיש את העתירה לבג"צ בדרישה שיתפטר מתפקידו בוועדה בשל הקשר הישיר בין החשדות נגדו לפעילות השוטפת בוועדה, הוסיף: "אני מבין שלאור ההתקרבות למועד הדיון הקרוב בבג"צ, הבין בר שהמוצא המכובד ביותר מבחינתו היא להתפטר מראשות הועדה".

 

חבר המועצה מהאופוזיציה, ישראל זינגר, שמתכוון להתמודד על ראשות העיר מטעם סיעת רמת גן הירוקה: "כמי שפועל למען מינהל תקין אני מברך את בר על החלטתו להתפטר מהתפקיד. אני רוצה להאמין שעם התפטרותו הוועדה תפעל מעתה עבור כלל תושבי רמת גן ולא בעבור קומץ בעלי עניין בלבד".

 

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), יריבו הוותיק של בר, התייחס למהלך של ראש העיר: "בר בחר לרדת מהבמה הציבורית בתשלומים. התפטרותו היא ברכה לתושבי ר"ג ולפני העיר שהושחתו, תרתי משמע. לצערי אין בהתפטרות כדי לתקן את נזקם של מגדל התמרים, מגדל נתן, שיכון ותיקים, בית דוד ועוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צבי בר. מפנה את הכסא
צילום: ירון ברנר
מומלצים