שתף קטע נבחר

ממתינים לדבר הפוליגרף: יעיל, לא קביל

בשיחה עם ynet הסבירו מומחים כי ממצאי הבדיקה משפיעים על עתיד החקירה, למרות הבעייתיות: "הפוליגרף לא מהווה ראיה קבילה בבית משפט, ומזהה דוברי אמת כשקרנים". יש מי שטוען כי המשחק מכור מראש: "אם כבר פרסמו שא' דוברת אמת, סביר שיחליטו שבר-לב משקר"

כמעט יום שלם בילה ניצב אורי בר-לב במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים בנתניה, שם - במשך שעות ארוכות - נחקר בפרשת עבירות המין ועבר בדיקה במכונת אמת. הממצאים שיעלו מהפוליגרף, שיתקבלו ככל הנראה במהלך היום (ה'), צפויים לגרור השלכות מרחיקות לכת על ההתפתחויות הבאות.

 

עם זאת, האופן שבו תימשך החקירה המתנהלת נגד בר-לב, החשוד שלפני כשנתיים תקף מינית את א' בכנס באילת ואנס את מ' תוך ידיעה שהיא מסוממת, לא יוכרע אך ורק על סמך תוצאות הפוליגרף - וממצאיו ייבחנו בין מכלול נתונים שונים שכולם יחד ינחו את צוות החקירה בקבלת ההכרעות בתיק.

 

"הפוליגרף הוא רק אמצעי אחד שמקדם את החקירה. בשום אופן לא מסתמכים רק עליו", אמר ל-ynet סגן-ניצב בדימוס עו"ד יאיר רגב, לשעבר ראש מפלג חקירות ביאחב"ל.

"בחקירה נגד בר-לב קיימת ככל הנראה מחלוקת עובדתית ברורה וממוקדת, כזו שהפוליגרף יכול לסייע לאמת אחת מבין כמה גרסאות. לכן מדובר בבדיקה חשובה שיש בכוחה לחזק אך גם לשלול את הקו שמובילים החוקרים".

 

עם זאת, הסביר רגב כי יעילותו של הפוליגרף מתגלמת רק במצבים העוסקים במהלך האירועים שבהם עוסקת החקירה, ולא בשאלות של רגשות, רצונות או כוונה. עם זאת, מדובר במכשיר הידוע גם במגרעות רבות הנלקחות בחשבון. "הפוליגרף לא מהווה ראיה קבילה בבית המשפט, בשל העובדה שהוא נוטה לזהות דוברי אמת כשקרנים. לעומת זאת, דוברי שקר מזוהים ככאלה כמעט ב-90 אחוזים מהמקרים".

 

יוחאי קטרון, בעליו של משרד לבדיקות פוליגרף, הסביר כי הבדיקה במכשיר רלוונטית עוד יותר בחקירת חשדות לעבירות מין, דוגמת זו המתנהלת נגד בר-לב. "במצב של אחד-על-אחד בעבירות כאלה, אין מסמכים שיכולים לגבות את הראיות. לכן, הפוליגרף הוא כלי אולטימטיבי כדי לקדם או לעצור את החקירה".

 

אבל יש מי שסבור שדווקא בפרשה זו, הייתה הסכמתו של ניצב בר-לב לגשת לבדיקת הפוליגרף שגיאה חמורה עבורו, בשל העובדה כי עשה זאת לאחר שממצאי בדיקה מסוג זה שעברה המתלוננת א' ופורסמו בכלי התקשורת הפלילו אותו לכאורה.

 

"כשבודקים צד מול צד וכדי למנוע הפרעה מנטלית של אחד הנחקרים, יש לבחון את כל המעורבים בפרשה ורק אחר כך לפרסם את הממצאים", אמר בנימין עוזרי, לשעבר ראש מעבדת הפוליגרף במחוז תל-אביב במשטרה וכיום מפעיל מכון פוליגרף עצמאי. "אם כבר פרסמו בריש גלי שא' דוברת אמת, סביר להניח שיחליטו שבר-לב דובר שקר. במקומו ובמצב כזה, הייתי מסרב לעבור בדיקה".

 

עוזרי הביע חשש כי בשל כל אותם תנאים, יהיה המשחק מכור מראש לרעתו של בר-לב. "הוא לא בא לבדיקה במצב מנטלי נורמלי. הוא לא הגיע לבדיקה מאוזן פסיכולוגית, בלי קשר לאמת בפרשה. המאזניים מוטות לרעתו באופן ברור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בר-לב, אחרי הפוליגרף. "במקומו לא הייתי עושה את זה"
צילום: עידו ארז
א'. הבדיקה המוקדמת משחקת לטובתה?
צילום: עמית מגל
מומלצים