שתף קטע נבחר

"האמריקנים מתחילים להתייאש מנתניהו"

למרות האופטימיות שמשדרת לשכת ראש הממשלה, מזהירים גורמים ישראלים כי השיחות עם האמריקנים על מסמך ההבנות תקועות. "בוושינגטון מבולבלים, לא מבינים מה נתניהו רוצה"

האם המשא ומתן עם ארצות הברית על מסמך ההבנות תקוע, ומי אחראי לעיכוב בגיבוש המסמך? ראש צוות המשא ומתן הישראלי, עו"ד יצחק מולכו, אמר בתחילת השבוע כי נותרו רק כמה סעיפים פתוחים וכי הוא ממתין לתשובות מארצות הברית, אולם שרים בקבינט המדיני-ביטחוני מזהירים מפני האפשרות כי השיחות "נתקעו", וכי המחלוקות שנתגלעו במשא ומתן "עשויות להוביל למשבר עם האמריקנים".

 

גורמים ישראלים ששוחחו עם מקורות בוושינגטון סיפרו הלילה ל-ynet כי "האמריקנים מתחילים להתייאש מנתניהו,

ולא מבינים מה הוא רוצה לעשות". גם גורמים אמריקנים לא רשמיים המקורבים לממשל אובמה אמרו לאחרונה בשיחה עם ynet כי "בממשל מבולבלים, ולא כל כך מבינים מה נתניהו רוצה. יש מחלוקות גם בתוך הממשל לגבי הדברים שיש לתת לישראל ולגבי מה שלא כדאי לתת לה".

 

שרים בקבינט, המעורים בחלק מהמגעים עם ארצות הברית, הציגו בימים האחרונים עמדות שונות, שאינן מבהירות את המצב האמיתי של השיחות. השר אלי ישי, ששוחח בשבועות האחרונים כמה פעמים עם ראש הממשלה נתניהו ועם מולכו, ושמע מהם פרטים אודות המגעים עם ארצות הברית, אמר כי המגעים הגיעו למבוי סתום. השר אריאל אטיאס, לעומתו, שנמצא גם הוא בסוד העניינים, נשמע פחות נחרץ, אולם ציין כי "העובדה היא שאין מסמך, וכרגע ראש הממשלה לא מביא את המסמך לאישור. זה אומר הרבה".

 

שרים בכירים בממשלה החברים גם בקבינט אמרו כי "המגעים אומנם נמשכים, אולם יש מחלוקות לגבי כמה סעיפים במסמך. יש שיחות עם ארצות הברית, אך הדברים זזים לאט". שר אחר בקבינט אמר כי "נתניהו

כנראה הצליח להסתבך במגעים האלה. כרגע אין מסמך הבנות שלם, ולא ברור מתי תהיה ההצבעה בקבינט. בארצות הברית יש חג, והדברים יואטו עוד יותר. העיכובים האלה בעייתיים מבחינה פוליטית, אך אינם קריטיים. עיכובים אין פירושם שנתניהו לא יצליח להעביר הקפאה בקבינט".

 

האמריקנים, מצידם, שותקים. באופן חריג, מסרבת ארצות הברית להתייחס בשבוע האחרון בצורה ישירה למגעים עם ישראל, ודוברי מחלקת המדינה מתחמקים ממתן תשובות ברורות בנוגע למצב השיחות. "החשש הוא שאם הדברים לא יסגרו", אומר שר בקבינט, "בסוף זה יוביל למשבר ברמה כזו או אחרת עם ארצות הברית, שאולי תאבד את הסבלנות כלפי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבלבל את האמריקנים? נתניהו
צילום: AP
אובמה. בוושינגטון שותקים
צילום: רויטרס
מומלצים