שתף קטע נבחר

נהרסה אנדרטה לא חוקית לזכר חייל בשומרון

"לקחו את הבן שלי פעמיים", זעקה אמו של אבנר כפיר שנפל בבופור, אחרי שהמינהל האזרחי הרס גלעד ובריכה לזכרו שהוקמו בלי אישור. במועצה האזורית מבטיחים להקים מחדש

כוחות המינהל האזרחי הרסו הבוקר (יום ה') אנדרטה לזכר חייל צה"ל ובריכה במאחז הסמוך להתנחלות אלון מורה. במינהל הסבירו כי הבריכה והגלעד, לזכר החייל אבנר חזי כפיר שנהרג בדרום לבנון, הוקמו שלא כחוק והוצא נגדם צו הריסה. אמו של החייל, שרה חזי, הגיעה למקום ופתחה בזעקות שבר: "לקחו את הבן שלי פעמיים".

 

"אני יושבת פה, מול תל החורבות שהיה האנדרטה של בני ומבכה את החורבן הזה. זה כל מה שנותר לי מהבן, הזיכרון היחידי. החיילים מהגזרה, תושבים וחברים היו באים לכאן, נהנים ממי הבריכה הנקיים שמגיעים מהמעיין, רואים את האנדרטה ושואלים על אבנר. אני מגיעה מידי יום, ומדברת איתו ועליו. איזה דין צריך למצות עם משפחה שכולה?" אמרה האם השכולה ל-ynet.


"אני מגיעה כל יום ומדברת איתו". אחרי ההריסה (צילום: ועד מתיישבי שומרון)

 

דחפורים של המינהל האזרחי הרסו את המבנים שהקימה משפחת החייל במעיין שאותו כינו "עין כפיר". בנוסף, נהרס מבנה ב"מאחז הרחיבי" סמוך למצפה הר כביר, באלון מורה.

 

אבנר כפיר, חובש קרבי, נפל בקרב בלבנון בגזרת הבופור ב-1997. משפחתו וחבריו לנשק הקימו את האנדרטה ואת בריכת המים לזכרו לפני כשנתיים. באלון מורה הגיבו בתדהמה על ההחלטה להרוס את האנדרטה. "ביהודה ושומרון קיימים אלפי מבנים שחסרים חתימה כזו או אחרת ונקראים בלתי חוקיים. לא ברור מדוע דווקא האנדרטה לזכרו של חייל שנפל עלתה לראש סדר העדיפויות ברשימת המבנים להריסה", אמרו.

 

בני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי השומרון, טען ש"בהתייעצות מהירה עם ראש המועצה גרשון מסיקה, סוכם שנבנה מחדש את המקום במהירות האפשרית. זהו מעשה נבזי, מזעזע שלא ניתן להגדירו במילים. אתר שלא הפריע לאף אחד, רק היה לתפארת כל הסביבה וסיפק מנוחה ומרגוע נפשי למשפחה, לסביבה וגם לחיילים מהאזור".

 

גרשון מסיקה, ראש מועצה אזורית שומרון תושב אלון מורה, הביע אף הוא זעזוע: "אני פשוט מתבייש. אהוד ברק העסקן המפלגתי בייש היום את מדינת ישראל כולה, תאוות ההרס שלו ליהודים בלבד, איננה יודעת שובע. למי הפריעה פינת הנצחה ומעיין ששיקמה בעשר אצבעותיה ומהונה שלה משפחה שכולה"?

 

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה כי "היום לפנות בוקר ביצעו כוחות הביטחון והמנהל האזרחי הריסה של מבנה ארעי לא מאוכלס ובור מים ביישוב אלון מורה אשר נבנו באופן בלתי חוקי ללא היתרי בנייה. המנהל האזרחי ימשיך לבצע את חובתו ולאכוף את חוקי הבנייה ביהודה ושומרון". 

 

עוד הבוקר, כוחות צה"ל והמינהל האזרחי הרסו בתים ומסגד בבנייה בכפר הפלסטיני ירזה שבבקעת הירדן, מזרחית לטובאס. הכפר ממוקם בשטח שבשליטה ישראלית. לא דווח על התנגדות מצד תושבי הכפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבנר כפיר חזי ז"ל. נהרג בקרב בבופור
צילום: באדיבות וועד מתיישבי השומרון
לפני ההריסה. "לקחו את הבן פעמיים"
צילום: באדיבות ועד מתיישבי שומרון
מומלצים