שתף קטע נבחר

מסמכי "ויקיליקס": טורקיה סייעה לטרור בעיראק

כ-400 אלף מסמכים פורסמו השבוע באתר ההדלפות, ובהם ניירות מודיעין הקושרים את אנקרה לפעולות הטרור של אל-קאעידה. בין המסמכים מברק שפוענח ובו נכתב: "הגיעו כמויות גדולות של מים מטורקיה, גלים גדולים יכו בתוך שעות את בגדד". אמש הזהירה ארה"ב מדינות זרות מגל פרסומים נוסף

טורקיה היתה מעורבות בפעולות טרור בעיראק ובאפגניסטן - כך עולה מכ-400 אלף מסמכי המודיעין שפרסם אתר ההדלפות "ויקיליקס" בראשית השבוע. העיתון "אל-חיאת" , היוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר (יום ה') כי המסמכים מאשימים את טורקיה בהזנחת גבולה עם עיראק באופן שאפשר מעבר של חמושים, מימון ואמצעי לחימה הנחוצים לחמושי אל-קאעידה.

 

אחד המסמכים לדוגמא מצביע על מעורבות טורקית ישירה במימון פיצוץ אחד הגשרים בבגדד. לא מצויין מתי אירע הפיצוץ. מסמך אחר, המתוארך לפברואר 2007, מצביע על אזרח עיראקי שחי בטורקיה ומצייד את אל-קעידה בעיראק בגז לצורך ביצוע פיגועים. במסמך אחר נכתב על אקדח ותחמושת "תוצרת טורקיה" שנמצאו בביתו של פעיל עיראקי.

 

מסמך מעניין אחר הוא מברק מודיעיני שפוענח ככל הנראה על ידי שירותי הביון האמריקנים, ובו כתוב: "הגיעו כמויות גדולות של מים מטורקיה, גלים גדולים יכו בתוך שעות את בגדד. ישנם אנשים שמרחיבים את תעלות ההשקייה". מחברי המסמך מציינים כי מדובר ככל הנראה בהגעת חומרי נפץ או אמצעי לחימה מטורקיה לצורך פיגועים בבגדד.

 

מנגד, דיווח "אל-חיאת" כי המסמכים חושפים גם את הסיוע האמריקני למחתרת הכורדית (PKK) במאבקה מול שלטונות טורקיה. לפי העיתון, מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' אמר כי אתרו זקוק למתנדבים דוברי טורקית שיתרגמו את יתר המסמכים שברשותו ועוסקים בתפקידה של טורקיה בעת כיבוש עיראק ובמעשי הטבח שבוצעו בה באותה תקופה. כמו כן, אמר אסאנג' כי בידיו מסמכים הקשורים לסוגיית מועמדותה של טורקיה להצטרף לאיחוד האירופי.

 

"פי שבעה פרסומים"

אמש הודיעה מחלקת המדינה כי וושינגטון החלה להזהיר ממשלות זרות ברחבי העולם על-כך שבימים הקרובים מתכוון ויקיליקס לפרסם מסמכים רגישים במיוחד, שתוכנם עלול לפגוע לפגוע ביחסים שבין ארה"ב לבין בנות בריתה השונות. ממשרד החוץ נמסר ל-ynet כי בירושלים לא התקבלה הודעה בנושא.

 

ההודעה יוצאת הדופן באה אחרי שוויקיליקס הודיעה כי הפרסום הבא באתרו יכלול "פי 7 יותר מסמכים" מאלו שנחשפו השבוע, העוסקים במדיניות ארה"ב בעיראק וכוללים עדויות קשות על טיוח מעשי התעללות ועינויים. ההדלפה הראשונה של ויקיליקס התרחשה בחודש יולי וכללה 92 אלף דו"חות מסווגים בנוגע למלחמה באפגניסטן. המסמכים כוללים מקרים שלא דווחו על הרג אזרחים חפים מפשע, מבצעים חשאיים נגד חמושי טליבאן, וכיצד הרשויות בקאבול פוגעות במאמץ המלחמתי.

 

"ידענו לאורך כל הדרך" כי אנשי ויקיליקס מחזיקים בחומרים מסווגים מאוד, אך לא ניתן להעריך את מידת הנזק שיגרום פרסומם, שכן לא ידוע באילו מסמכים מדובר.

 אנחנו כמובן לא מעוניינים שזה יקרה, אך ערוכים לאפשרות שהתרחיש הזה יתמשש", אמר קראולי.

 

בשבוע שעבר הוציאו שלטונות שבדיה צו מעצר בינלאומי נגד אסאנג' בחשד כי אנס אשה ותקף מינית אשה אחרת לפני כמה חודשים. החקירה השבדית נגד אסאנג' מתנהלת מזה כשלושה חודשים והחלה בעת שמייסד ויקיליקס שהה במדינה. זמן קצר לאחר פתיחת החקירה הוצא נגד אסאנג' צו עיכוב יציאה משבדיה, אך זה בוטל והתיק נסגר. כחודש לאחר מכן שב ונפתח התיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים אמריקנים בעיראק
צילום: רויטרס
"כמויות מים גדולות" בטורקיה
צילום: איי פי
אסאנג'. זקוק למתרגמים
צילום: AFP
מומלצים