שתף קטע נבחר

דיווח בגרמניה: הדלפת ויקיליקס דלפה לרשת

ארבעה עיתונים יתחילו לחשוף הערב מסמכים מסווגים של מחלקת המדינה האמריקנית, אך אתר "דר-שפיגל" פרסם בטעות מידע מוקדם. העיתון הגרמני מיהר לתקן את טעותו

מעט מהפרטים שייחשפו הערב (א') על ידי אתר "ויקיליקס" כבר דלפו, לאחר שידיעה מקדימה הופיעה בטעות וירדה כעבור זמן קצר באתר האינטרנט של השבועון הגרמני "דר שפיגל". עוד דווח שבין מיליוני המסמכים רק 15 אלף מתוכם סווגו כ"סודיים".

 

אתר ההדלפות כבר עורר את זעמה על ארה"ב עם פרסום מסמכים סודיים של הפנטגון בנוגע לעיראק ולאפגניסטן. כעת הוא צפוי להכות בפעם השלישית

עם מסמכים של מחלקת המדינה. ארבעה עיתונים - "דר שפיגל" הגרמני, "גרדיאן" הבריטי, "ניו יורק טיימס" האמריקני ו"אל פאיס" הספרדי - מתעתדים לפרסם כתבות בנושא רבע מיליון מסמכים, שרובם ככולם התפרסמו אחרי 2004. כמו כן, נכתב כי קרוב ל-10,000 מסמכים נשלחו בחודשיים הראשונים של 2010. כ-40 אחוז מהמברקים מסווגים בסיווג "חשאי" ורק שישה אחוזים זכו לסיווג "סודי".

 

בידיעה שעלתה בטעות לאתר "דר שפיגל" נכתב שהמגזין הגרמני יימנע מפרסום שמות אנשים המופיעים במסמכים, אלא אם מדובר ב"דמויות מתחום הפוליטיקה". כמו כן, לפי הדיווחים בגרמניה, נכתב כי הפרסום יכלול הערכות מצב של דיפלומטים אמריקנים על הנעשה במדינות בהן הם מוצבים, מידע רקע על אירועים ופרופילים של מנהיגים ואישי מפתח במדינות. המגזין הסתייג ואמר שחלק גדול מהמידע מבוסס על שמועות ועל הערכות - ולא על עובדות.

 

היום הודיע "דר שפיגל" כי "באופן חריג" תתאפשר גישה למגזין המודפס באינטרנט רק החל מ-23:30 (שעון ישראל) ולא קודם לכן - כפי שהוא נוהג בדרך כלל. השבועון נימק את הצעד ב"סיבות מערכתיות חריגות". בעבר הטיל "ויקיליקס" אמברגו תקשורתי חמור על פרסום ידיעות המבוססות על המידע שהעביר לעיתונים.  

 

הממשל האמריקני הזהיר בימים האחרונים את בעלות בריתו ברחבי העולם - בהן ישראל - לגבי פרסום מידע שעלול להביך את כל הצדדים. דובר מחלקת

המדינה בוושינגטון, פיליפ קראולי, הסביר כי אנשיו החלו להזהיר ממשלות זרות על מסמכים שתוכנם עלול לפגוע ביחסים בין המדינות.

 

מחלקת המדינה גם הזהירה היום את "ויקיליקס" עצמו ואמרה כי האתר "מסכן" המוני בני אדם בשל פרסומיו. ממשל אובמה אף שיגר מכתב חריג ביותר למייסד האתר, ג'וליאן אסאנג', שבו טען כי ההדלפה אינה חוקית ולכן עליו למנוע אותה. עם זאת, הממשל סירב לשתף פעולה עם "ויקיליקס" כדי לעבור על המסמכים ולוודא שלא תהיה פגיעה באמריקנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוזהר. אסאנג'
צילום: AP
"סכנה". קלינטון
צילום: AP
מומלצים