שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עשרות עצי אקליפטוס הורעלו בשפלה ובצפון

כ-40 עצי אקליפטוס הורעלו ומתו בשפלה, ומספר עצים נוספים באזור הגליל המערבי. בשני המוקדים נמצאו עדויות דומות לפעולת חבלה בזדון. ראש מחלקת אכיפה בקק"ל: "העברנו את הממצאים לבדיקת טביעת אצבעות"

עשרות עצי אקליפטוס הורעלו בימים האחרונים בשני מוקדים, באזור ירושלים והצפון. בקרן הקיימת לישראל חושדים, כי מאחורי המעשה עומדים אנשים פרטיים.

 

אחת ההרעלות בוצעה באזור השפלה, בכביש 44 בין צומת נחשון לרמלה, סמוך לכרמי יוסף, ותוצאותיה היו קטלניות: כ-40 עצי אקליפטוס כבני 50 שנה, הורעלו ומתו.

 

ראש מחלקת האכיפה בקק"ל עמיקם ריקלין, מסר ל-ynet כי החבלה בוצעה לפני כשבועיים וכאשר הדבר התגלה, הועברו לבדיקת מעבדה הממצאים שאותרו בשטח, בסמוך לעצים. לדבריו, תוצאות המעבדה שהתקבלו היום (א') אישרו את החשד שמדובר בהרעלה מכוונת. "בדיקות שערכנו מצביעות על כך שזו חבלה בזדון. העברנו את הממצאים לבדיקת טביעת אצבעות", הוא מסר.


בעצים נקדחו חורים ונשפך לתוכם החומר הרעיל. צילום: חנן ישכר, קק"ל

 

ריקלין מספר, שבשטח נמצאו כלים שונים שבאמצעותם הוחדרו החומרים הרעילים לעצים. "מצאנו בעצים חורים שנקדחו, לשם נשפך החומר הרעיל. הדגימות שנלקחו למעבדה קבעו כי מדובר ברעל מסוג גרלון, חומר שמשתמשים בו לריסוסים שונים". 

 

ריקלין מוסיף, כי 3 ימים לאחר ההרעלה בשפלה, התגלתה הרעלה נוספת, שבוצעה בשיטה דומה, בקיבוץ שמרת אזור הגליל המערבי. לדבריו, מדובר בהרעלה של 11 עצי אקליפטוס הגובלים במטעי אבוקדו, ושיטת ההרעלה זהה.

 

ריקלין אינו סבור שיש קשר ישיר בין ההרעלות, אך מציין כי בשני המקרים עולה החשד כי ההרעלות בוצעו על ידי גורמים פרטיים, חקלאים ככל הנראה, ששטחיהם גובלים באזורים שבהם בוצעו ההרעלות. "השורשים של האקליפטוסים מגיעים למרחקים גדולים והחקלאים מרבים להתלונן שהאקליפטוסים שותים להם את המים", הוא מספר.

 

בקק"ל מציינים כי תיקון לחוק שעבר לאחרונה, מחייב לשלם סכומים לא מבוטלים על כריתת עצים, מה שמקשה על הליך קבלת הרישיון לכריתה. ריקלין מציין כי ייתכן שזה הרקע להרעלה: "אני סבור כי ההרעלות בוצעו כדי להימנע מהגשת בקשה לרישיון לכריתת עצים.אם היה לכך רקע לאומני, היינו רואים הרעלות בעוד הרבה מקומות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אקליפטוס שהורעל
צילום: חנן ישכר, קק"ל
צילום: קק"ל
עדויות שנמצאו בשטח
צילום: קק"ל
מומלצים