שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

המסמכים: ארדואן מוקף חנפנים, דבוטאולו מסוכן

טורקיה היא בין המדינות שיכולות להרגיש מושפלות יותר מכל מניירות "ויקיליקס". דיפלומטים אמריקנים דיווחו לוושינגטון שראש הממשלה הטורקי מוקף ביועצים חנפנים שלא מבינים פוליטיקה, וששר החוץ שלו "מסוכן באופן יוצא דופן"

בישראל חששו שהמסמכים האמריקניים יחשפו חוות דעת לא סימפטיות של דיפלומטים מארה"ב על עמיתיהם בירושלים, אבל מי שספגה במסמכים האלה סטירה מצלצלת היא דווקא טורקיה, שעוינותה לישראל החריפה מאוד השנה. כמה מבין מאות אלפי המסמכים שפורסמו אמש (יום א') בעיתוני העולם, מתארים את ראש ממשלת טורקיה ושר החוץ שלו במילים קשות, ואת טורקיה - כמי שיש להטיל ספק בנאמנותה.

 

סודות מאמריקה - סיקור מיוחד ב-ynet:

 

"רג'פ טאיפ ארדואן הקיף את עצמו בחישוק ברזל של יועצים חנפנים", נכתב בתזכירים ששלחה השגרירות האמריקנית באנקרה לממשל האמריקני, ושפורסמו בשבועון "דר שפיגל". בתזכירים נכתב כי ארדואן ניזון בעיקר מעיתונים המבטאים עמדות של חוגים איסלאמיים, ושר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, מתואר בהם כ"אדם מסוכן באופן יוצא דופן".

 

"דר שפיגל", אחד מהעיתונים הגדולים שאליהם העביר את ההדלפות "ויקיליקס" את המסמכים, ציטט שורה ארוכה של מברקים ומזכרים משגרירות אנקרה, שמהם עולה תמונה מדאיגה על השלטון בטורקיה. במסמכים שהודלפו מביעים דיפלומטים אמריקנים ספקות באשר לאפשרות שטורקיה תהפוך לבת ברית אמינה של ארה"ב באזור. בתזכירים, שסיווגם סודי או סודי ביותר, הודגש כי ההנהגה הטורקית מפולגת ומובלת על ידי איסלאמים.


ראש ממשלת טורקיה. טורקיה רוצה לכבוש את אנדלוסיה? (צילום: AFP)

 

השגרירות האמריקנית באנקרה משרטטת פרופיל בלתי-מחמיא, בלשון המעטה, של יועציו של ארדואן, ושל שר החוץ דבוטאולו. "מדובר באישים בעלי השקפה מדינית מוגבלת מאוד, ובעלי הבנה מועטה בכל הנוגע לפוליטיקה שמחוץ לגבולות אנקרה". 

 

רבים מ"האחים המוסלמים" במפלגת השלטון

מהמסמכים הדיפלומטיים האמריקניים עולה דאגה באשר להשקפותיו האיסלאמיות של שר החוץ דבוטאולו. "דיפלומטים אמריקנים מזהירים כי שר החוץ עלול להחיל את השפעתו ואת השקפותיו האיסלאמיות על ארדואן. שר החוץ מוגדר כאישיות מסוכנת באופן יוצא דופן".

 

על פי מסמך אמריקני אחר, "יועץ נוסף במפלגה השלטת אמר, ככל הנראה באירוניה, כי טורקיה מעוניינת להשתלט

מחדש על אנדלוסיה ולנקום על כשלון המערכה בווינה ב-1683", ובכך התייחס כנראה לקרב שבו הפסידה האימפריה העותמאנית

 

הדיפלומטים האמריקנים משרטטים פרופיל של כמה מהאישים המובילים במפלגה השלטת AKP, וחושפים כי רבים מהם משתייכים לתנועת "האחים המוסלמים", תנועה איסלאמית קיצונית שמקורה במצרים, ושממנה נולדה גם תנועת חמאס. במסמכים מדגישים הדיפלומטים האמריקנים כי ארדואן מינה בנקאים איסלאמיים לתפקידים רבי השפעה, וכי הוא ניזון בעיקר מהעיתונים המקורבים לחוגים איסלאמיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. "מוקף ביועצים פסיכו-פנאטיים"
צילום: רויטרס
דבוטאולו. "אדם מסוכן"
צילום: רויטרס
מומלצים