שתף קטע נבחר

סימביאן: קוד סגור

עוד מסמר בארון: אתר הקוד הפתוח של סימביאן יורד מקרוב מהרשת, השאלה היא אם כבר נשאר מישהו שיתאבל על זה

קרן סימביאן, יצרנית מערכת ההפעלה למכשירים הניידים, הודיעה אתמול בבלוג הרשמי שלה על הורדת אתרי הקוד הפתוח שלה לצמיתות מהרשת. זאת לאחר שבתחילת נובמבר הודיעה נוקיה על השתלטות מלאה על תהליך הפיתוח של סימביאן, ועל הפיכת הקרן למערכת להנפקת רישיונות למפתחי קוד פתוח בלבד.

 

אתרי קרן סימביאן, בהם מאוחסן הקוד הפתוח, התיקונים הגדולים לבאגים הבעייתיים ביותר והתיעודים של מערכת ההפעלה לדורותיה, יעלמו מהרשת סופית ב-17 בדצמבר. תוכלו לראות את הכתובות שעומדות להעלם כאן.

 

היסטוריה של שמרנות

סימביאן, שהופיעה בחיינו בשנת 1998, נראתה אז כהבטחה החדשה בתחום מערכות ההפעלה לניידים. היא הציעה יכולות מתקדמות ודמה מאוד למערכת הפעלה של מחשב אישי. סימביאן אפשרה פתיחת קבצים והרצת תוכנות - מה שנראה אז כחדשני למדי. מאחוריה נעמדו שמות גדולים כמו אריקסון, מוטורולה, נוקיה ו-Psion.

 

מתוך חברות הניידים שהבטיחו חידושים רבים בסימביאן, רק נוקיה נשארה נאמנה למערכת ההפעלה, שספגה עם השנים ביקורת רבה על חוסר החדשנות שבה ועל סירובה להגיב לתחרות עם הדור חדש של מערכות ההפעלה למכשירים ניידים, ה-iOS לאייפון והאנדרואיד.

 

בינתיים, פיתחה נוקיה מן העבר את MeeGo, מערכת הפעלה מבוססת לינוקס בשיתוף עם אינטל וחברת Meamo, אך נראה שגם שם התנהלות העניינים לא מבטיחה.

 

 

 


ילדים, הפכו את התמונה כדי לדמות את מצבה הנוכחי של סימביאן

 

במקום לשדרג ולעדכן את סימביאן, שיחררה נוקיה את המערכת כקוד פתוח לפני כשנתיים כתגובה אסטרטגית להשקת אנדרואיד של גוגל. שחרור הקוד היתה ניסיון למשיכת קהל המשתמשים הטכנולוגי והנאמן יותר. נראה שתגובת הנגד השמרנית היתה חלשה מדי, וסגירת אתר הקוד הפתוח מהווה את המסמר הארון בארון של סימביאן, אותה הספדנו כבר בתחילת החודש.

 

אובדן רלבנטיות

טים הולברו, מנהלה בפועל של קרן סימביאן, מסביר את הורדת האתרים בכך ש"התרחש שינוי שזעזע את שוק הניידים, אך בכלליות גם את הכלכלה, והדבר הביא לשינוי בפוקוס של חלק מחברי ועדת המימון שלנו. התוצאה היא שהמבנה הכלכלי השולט של פלטפורמת סימביאן – בסיסה ממש – כבר לא רלבנטי." מעניין שדוקא בתקופה בה האייפון בפרט, והסמארטפונים בכלל ממוקמים ברשימת המוצרים הנמכרים ביותר במכירות לקראת חג המולד, תולים בקרן סימביאן את האשם בכשל מערכת ההפעלה שלהם במשבר הכלכלי.

 

ומה יעלה בגורל הקוד הפתוח? באופן שמתאים לגישה הארכאית של החברה, נכתב בבלוג שככל הנראה, שאם אתם מפתחים שמעוניינים בגישה לקוד, תצטרכו ליצור קשר עם קרן סימביאן ולבקש שישלחו לכם את החומרים בדואר, ב-DVD או USB. רק, כמובן, אם נראה לכם שהדבר שווה את את דמי הטיפול והמשלוח.

 

מה דעתכם? מי היה מכשיר הסימביאן הטוב ביותר, אליו הכי תתגעגעו? ספרו לנו בטוקבקים

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים