שתף קטע נבחר

מה המחיר של שבירת תקרת הזכוכית בעבודה?

מספר המנהלות נמוך משמעותית ממספר המנהלים במשק. רגע לפני שמפנים אצבע מאשימה כלפי המערכת המפלה, מוטב לכל אחת לשאול את עצמה אם היא מוכנה לשלם את המחיר המלא על הבחירה שלה במסלול הקידום. משם הדרך לעמדות בכירות כבר הרבה יותר מהירה

נשים רבות בדרגי ניהול בכיר נותרו מאחור. יותר מכל מעידה על כך העובדה ששיעור הנשים בדרגי ניהול קטן משמעותית משיעורן באוכלוסייה, העומד על 51%. נשאלת השאלה מה מונע מנשים לשבור את תקרת הזכוכית שבעיניהן מהווה מחסום מפני קידומן, ומה יכול לסייע לנשים לפרוץ קדימה ולהשתלב במקומות העבודה בתפקידים בכירים יותר.

 

מענה כנה על שאלה מרכזית אחת ואימוץ כמה כללי אצבע יכול לשנות מאזן הניהול של המשק, ולאפשר לנשים נוספות המעוניינות בכך לשבור את תקרת הזכוכית.

 

היי מודעת לבחירה ולמחיר

הביני שלכל בחירה יש מחיר. לא תמיד נעים לשלם את המחיר, שכן צריך לוותר על דבר אחד כדי לזכות בדבר אחר. נשאלת השאלה אם את מוכנה לשלם את המחירים בדרך לפסגה? זוהי שאלת יסוד שעל כל אחת לשאול את עצמה בכנות, לפני שהיא יוצאת לדרך.

 

רונית, בת 40, למדה משחק ותיאטרון. במשך שנים יצרה וניסתה לקדם את עצמה. לפני כשנה, קיבלה הזדמנות לה חיכתה למעלה מעשור להשתלב בעולם התיאטרון בתפקיד בכיר. ואולם בשנות ההמתנה הממושכות השתנו נסיבות חיה. היא נהפכה לאם לשלושה ילדים קטנים, וכשהבינה שיום העבודה שלה צפוי להסתיים מדי יום בסביבות 22.00 בערב, נאלצה להכיר בעובדה שההצעה הגיעה לפתחה מאוחר מדי.

 

בתהליך ארוך שבו סקרנו את הדרך וההתנהלות שלה בחייה ובקריירה שלה, גילתה רונית חוזקות וחולשות אחרות שלה, תוך התאמה לסטטוס הנוכחי שלה - אמא לילדים קטנים, שלא יכולה להגיע מדי יום בשעות מאוחרות הביתה. רונית גילתה תחום אחר שמאתגר אותה: הנחיית קבוצות דרך דרמה והחליטה להתפתח בכיוון הזה. כיום היא קוטפת בהצלחה רבה את פירות ההשקעה.

 

בחירות שיכולות להתאים לשלב מסוים בחיים, ושנדמות לעתים כאילו קיימות רק עבורנו, יכולות להשתנות בתקופות חיים שונות. עלינו להיות ערות לכך ולא "להינעל" על המטרה מבלי להבין שלחיים יש זרימה משלהם.

 

"אם את רוצה להיות מנהלת, דאגי להיראות כמו מנהלת"  

גם אם את עדיין מכהנת בתפקיד בדרג זוטר, אך חושבת על קידום בהמשך, דאגי מהיום לשדר מנהיגות. הסתכלי על עמיתיך ולמדי כיצד הם מדברים, מה הם משדרים ואיך הם מתלבשים. אמצי לעצמך מתוך כל מה שראית רק את מה שמתאים לך.

 

לא מעט נשים השמשות כמנהלות, מתלבשות כמו עובדות זוטרות, ובכך הן פוגעות בסמכותיות שהן משדרות.

 

אביבה, מנהלת העוסקת בתחום החינוך, לא הרגישה צורך להתלבש כ"מנהלת". היא התלבשה כשאר העובדות שלה, בבגדי "עבודה", לעתים אפילו לא מגוהצים, בחולצות טריקו יומיומיות ואפילו ילדותיות. היא לא הבינה שחוסר המודעות וחוסר הרצון להקדיש מחשבה להופעתה, פוגעת ביכולת שלה לייצר סמכות כמנהלת ולשדר את העובדה הפשוטה שהיא רוצה להתקדם במעלה הסולם המקצועי.

 

בתהליך שבו צילמנו אותה והיא ראתה במו עיניה מה משדרת הופעתה, למדה אביבה מה סוג הלבוש ובגדים שמתאימים לתחום עיסוקה ולמסלול הקריירה שבו היא רוצה להתמקד. בהתאם לכך היא גם שינתה את הופעתה.

 

הפכי את עצמך למומחית בתחום עיסוקך

למדי יותר וקראי ספרים על תחום העיסוק שלך. אם תקראי חמישה ספרים בתום עיסוקך, כבר תתחילי לפתח בו סוג של מומחיות בהשוואה לעמיתיך. היי צומת לאנשים שפונים אלייך כדי לקבל ידע בתחום, יחד עם שמירה על גבולותייך.

 

חכמים אמרו "ידע הוא כח". ואכן, כאשר את מהווה מקור של ידע, ומתנהלת מתוך עמדה של אחת שיודעת ולא רק אחת שבודקת, טועה ומתקנת - את צוברת בהדרגה תווית של מומחית. עם הזמן יזדקקו למומחיות שלך יותר אנשים. התוצאה של לימוד זה תהיה שכאשר ישקלו קידום, את תהיי בין האנשים שיזכירו את שמם. זכרי, קל יותר לוותר על מי שהידע שלו נפוץ, בהשוואה למי שמחזיק בידע רחב ומשמעותי למקום העבודה.

 

רכשי מיומנויות בתחומים "רכים"

ניהול ישיבות, דיבור בפני קהל, שליטה בשפת הגוף ובתקשורת בין-אישית, נמנים על תחומי המיומנות הרכים, שחשובים להצלחתך בארגון.

 

לא פעם אנו נתקלים במנהלים בכירים, שהגיעו למעמדם כשהם נעדרי יכולת ליצור תקשורת אפקטיבית, לערוך ישיבות בצורה מקדמת וטובה, או לדבר בצורה מכובדת ו"מעוררת" בפני קהל.

 

הבשורות הטובות הן שרבות מהמיומנויות הללו הן מיומנויות נרכשות, וזאת באמצעות הדרכה אישית, סדנאות, או קריאה והיחשפות לכלים בתחום. לכל המיומנויות האלה יש חשיבות עצומה להצלחתך. מאחר שרבים מהמנהלים חסרים ידע מקצועי בתחום, ברגע שיהיה לך את הניסיון, תבלטי כמקצועית.

 

קדמי את האינטרסים שלך וצרי רישות חברתי נכון

כולנו פועלים בתוך חברה. כשתלמדי להשתמש באנשים שסביבך למינוף וליצירת קשרים, תגיעי הרבה יותר רחוק משדמיינת אי פעם. מאחר שלא לכל הזדמנות יש שלט מנקר עיניים, לימדי לחוש את הסביבה, להשתמש באינטואיציות שלך ולנצל הזדמנויות מעניינות הנקרות בדרכך.

 

נעמה, קרמיקאית מוכשרת, עסקה בהעברת חוגי קרמיקה. עם לקוחותיה נמנתה אורית, שכיהנה כמנהלת רשת ארצית בתחום אופנה. נעמה התיידדה עימה, אך לא העזה ליזום פגישת עבודה, מעבר לפגישות של חוג הקרמיקה. לאחר כמה חודשים, השיקה הרשת שמנהלת אורית קו של מוצרי אווירה משלימים, שבה יכלו הכלים של נעמה להשתלב באופן מופלא. ואולם, מאחר שנעמה לא העזה ולא יזמה כל קשר עם אורית, היא לא יצרה לעצמה הזדמנות שיכולה היתה למנף אותה משמעותית מהבחינה העיסקית.

 

נצלי הזדמנויות הנקרות בדרך

"הזדמנות יכולה להיות שמו הספרותי של אלוהים כשהוא לא רצה לחתום בשמו".

 

למדי מהעבר כיצד להשפיע על עתידך

השתמשי בעבר כבית ספר לעתיד. שבי עם עצמך בשקט והתבונני על העבר שלך - אם בכתיבה, בהרהורים או בתמונות. נסי לראות מה את יכולה ללמוד מהעבר שיכול להשפיע על עיצוב עתידך. אם תוכלי לגייס מהעבר תובנות ומוסרי השכל, שכר הטרחה שתשלמי על טעויות העתיד עשוי לרדת.

 

כמו שאדם הולך לרופא, וזה מאבחן על סמך תהליך של שאלת שאלות את המחלה שבה הוא חולה, כך אנו יכולים לאתר את "המחלה" שלנו על סמך שאלת שאלות, ובדיקה היכן פעלנו נכון והיכן שגינו. אם אנו ממשיכים לפעול באותו אופן ומחכים לתוצאה אחרת - אנו טועים.

 

פעולות ישנות יובילו לתוצאות ישנות. פעולות חדשות יובילו לתוצאות חדשות. מספיק שניצור שינוי קטן בהתנהלות שלנו, כדי ליצור שינוי בחיינו.  

 

הכותבת היא מנכ"ל התמרה - אסכולת עיצוב חיים, המציעה לארגונים, עסקים ופרטיים, מתודה המאפשרת לכל ארגון ולכל אדם להתמיר את יכולותיו ולמקסם את הפוטנציאל הגלום בו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
שדרי מנהיגות - כבר מההתחלה (אילוסטרציה)
צילום: index open
גלית תגורי משה
צילום: צדוק משה
מומלצים