שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: בת"א בוחרים את המנתח - בדרום מוותרים

  דו"ח מש' הבריאות על הביטוחים המשלימים: ילדים עד גיל 17 ישלמו פחות במכבי מבכל קופה אחרת. השירותים הפופולריים ביותר הם תרופות וחיסונים - ובפריפריה משתמשים פחות בכל השירותים. ואיזו קופ"ח מוציאה הכי הרבה כסף על שיווק?

  כיצד משתמשים מבוטחי השב"ן (שירותי בריאות נוספים) בקופות החולים בשירותים שעומדים לרשותם? דו"ח ציבורי חדש של משרד הבריאות נותן לכך תשובה. מנתוני הדו"ח עולה כי עיקר התביעות של המבוטחים בביטוחים המשלימים של קופות החולים קשורות לתרופות וחיסונים, רפואת שיניים ורפואה משלימה. עוד עולה מהדו"ח כי מירב התביעות לשירותים המשלימים מגיעות מאיזור המרכז, וכי בפריפריה אחוז המבוטחים שמשתמשים בשירותים הללו נמוך משמעותית. הדו"ח מציג גם את עלות הביטוחים המשלימים בכל קופה (ראה טבלה).

   

  הטיפולים הפופולריים ביותר: תרופות וחיסונים

  ומה היו הטיפולים הפופולריים ביותר בכל קופה? אם אתם מבוטחים של קופת חולים כללית השירות הפופולרי ביותר עבורכם היה תרופות וחיסונים (מעל עשר מיליון תביעות) אחריו רפואת שיניים (582 אלף תביעות), חוות דעת שניה (388 אלף תביעות) ורפואה משלימה (291 אלף תביעות).

   

  במכבי היה השירות הנדרש ביותר גם הוא תרופות וחיסונים (1.9 מיליון תביעות), אחריו רפואת שיניים (מעל מיליון תביעות) ורפואה משלימה (450 אלף תביעות).

   

  במאוחדת השירות הפופולרי ביותר היה תרופות וחיסונים גם כן (1.2 מיליון תביעות) ואחריו רפואת שיניים (383 אלף) ושירותים לילד (153 אלף); גם בלאומית המצב דומה ותרופות וחיסונים היו השירות הנדרש ביותר (1.29 מיליון בקשות) אחריהם רפואה משלימה (107 אלף) ושיקום, בדיקות וטיפולים (49 אלף).

   

  למרות הנתונים הללו, דווקא שירותי בחירת מנתח היו היקרים ביותר בכל בקופות. הם היוו כ-40% ויותר מכלל ההוצאות בביטוח המשלים.

   

  השנה בדק הדו"ח לראשונה את ניצול השירותים לפי מחוזות ונמצא כי ניצול השירותים בפריפריה נמוך יותר. כך, למשל, תושבי ירושלים או גוש דן המבוטחים בכללית ניצלו בשיעור גבוה יותר את שירות בחירת המנתח לעומת תושבי הצפון, שעשו בו את השימוש הנמוך ביותר. גם בתחום שירותי ההריון והלידה נעשה בכללית שימוש רב יותר באזור המרכז.

   

  בקופת חולים מכבי נעשה שימוש רב יותר בשירות בחירת מנתח בהשוואה לקופות האחרות, כנראה בשל העובדה שהיא הבעלים של רשת בתי החולים הפרטיים אסותא. גם שם נעשה שימוש גבוה יותר באזור המרכז והשרון בתחום שירותי ההריון והלידה ובתחום בריאות השן.

   

  בקופת חולים מאוחדת המצב דומה. הנתונים הראו כי באיזור המרכז נעשה שימוש גבוה בצורה משמעותית בשירותי בחירת מנתח לעומת יתר המחוזות, וכך גם בשירותי ייעוץ. במחוז הצפון והשומרון של הקופה היה ביקוש נמוך יחסית לכלל השירותים.

   

  בקופת חולים לאומית לא הצליחו להפיק נתונים לפי מחוזות.


  דמי החבר בקופות השונות, כפי שהוצגו בדו"ח (נכון ל-1.7.10)

   

  גידול בהכנסות הקופות מהשב"ן

  כאמור, הנתונים מתפרסמים במסגרת דו"ח ציבורי על תוכניות הביטוח המשלים של קופות החולים, שערך האגף לפיקוח על קופות חולים במשרד הבריאות. מהנתונים עולה כי 73% מהאוכלוסיה מחזיקים בביטוח משלים, כאשר בשנה החולפת חלה האטה בקצב הגידול של הרובד הבסיסי (כללית מושלם, מכבי מגן כסף, מאוחדת עדיף ולאומית כסף) של תוכניות הביטוח המשלים: גידול של 1.5% ב-2009, לעומת גידול של 2.3% ב-2008.

   

  בתחום ההכנסות לקופות החולים מהביטוחים המשלימים חל דווקא גידול משמעותי. בשנת 2009 חל גידול

  של יותר מ-2.5 מיליארד שקלים בהכנסות הקופות, גידול של 11% לעומת השנה הקודמת. חשוב לציין כי על פי הנחיות משרד הבריאות כספי הביטוחים המשלימים מיועדים אך ורק לצורך מימון השירותים המשלימים ולא למימון גירעונות או הוצאות תפעוליות ואחרות של קופת החולים. כללית מאוחדת ולאומית סיימו את 2009 עם עודפים כספיים, שלפי הנחיות משרד הבריאות אמורים לחזור לציבור על ידי הוספה של שירותים לביטוח המשלים.

   

  לאומית מובילה בהוצאות על תפעול ושיווק

  ואם תהיתם כיצד מנצלות קופות החולים את כספי הביטוחים המשלימים, גם על כך יש בדו"ח תשובות. במכבי יועדו 94% מההכנסות להוצאות רפואיות ורק 11% לתפעול ושיווק (כאשר 5% מההכנסות, שעומדות על למעלה מ-100%, הגיעו מעודפים של השנה שעברה); בכללית 77% מההכנסות יועדו להוצאות רפואיות ו-18% להוצאות תיפעול ושיווק; מאוחדת הוציאה כרבע ההכנסות (24%) על תפעול ושיווק ו-73% מההכנסות לצרכים רפואיים. לאומית מובילה בהוצאות התפעול והשיווק (28%) והוצאותיה על שירותים רפואיים הן הנמוכות ביותר מבין הקופות (67%).

   

  יש לציין כי לאחרונה אמר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי בימים אלו הוא בודק את האפשרות לכך ששירותים הניתנים במסגרת הביטוחים המשלימים, בהם שירותי בחירת רופא או חוות דעת שנייה, יינתנו לכלל מבוטחי הקופות.  


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  במרכז אוהבים לבחור את המנתח
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים