שתף קטע נבחר

אייזנקוט: הגנה מטילים - קודם כל לבסיסים

אלוף פיקוד צפון אמר כי אמצעי ההגנה האקטיביים נגד רקטות וטילים נועדו קודם כל להגן על המשך היכולת ההתקפית של צה"ל - ולא בהכרח על אזרחים. אלוף פיקוד העורף חלק עליו

כיפת ברזל? לא מעל ראשכם: אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, אמר היום (ג') בהרצאה באוניברסיטת חיפה כי אמצעי ההגנה האקטיביים נגד רקטות וטילים - כגון כיפת ברזל וחץ - אמורים להגן על המשך היכולת ההתקפית של צה"ל, ולא בהכרח על אזרחים.

 

"שלא תהיה לתושבי ישראל אשליה שמישהו יפתח להם מטריה מעל לראש", אמר אייזנקוט, "המערכות נועדו להגנת בסיסי חיל האוויר, בסיסי חיל הים ובסיסי הגיוס - גם אם זה אומר שבימים הראשונים של המערכה, לא יהיה נוח לאזרחים".

 

הדברים, שנאמרו במהלך יום עיון של המרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה, חשפו מה

שנראה כחילוקי דעות בצמרת צה"ל. אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן, אמר במהלך האירוע כי כי מערכת "כיפת ברזל" היא מרכיב מרכזי בהגנה על העורף וכי היא נותנת מענה טוב יותר ממה שציפו מתכנניה.

 

האלוף אייזנקוט טען כי יכולת שיגור הרקטות והטילים לעבר ישראל קיימת בסוריה ובלבנון כבר עשרות שנים. הוא הודה כי האיום גובר לאורך השנים - לנוכח הגידול במשקל הראשים הקרביים, הטווח והדיוק - אך לא מדובר באיום החמור ביותר לישראל. "אני לא מקל ראש", הבהיר, "אבל מדינת ישראל עמדה בפני איומים חמורים הרבה יותר".

 

הוא הזכיר כי עד היום נורו לעבר מדינת ישראל עשרות אלפי רקטות, שגרמו לכ-120 הרוגים, בעוד שיותר מ-130 אזרחים נהרגו בחודש אחד במהלך האינתיפאדה השנייה - מטרור פלסטיני.

 

האלוף גולן הסכים כי העורף הישראלי יכול לעמוד בירי. הוא הזכיר את תקיפת היישוב היהודי בארץ ישראל בעת מלחמת העולם השנייה ואת ההפצצות הגרמניות בלונדון, כאשר הפגיעה באוכלוסייה האזרחית הייתה גבוהה בהרבה מזו החזויה בתרחישים הגרועים ביותר במקרה של ירי טילים אינטנסיבי על ישראל.

 

ראש מועצת אשכול חיים ילין הביע מורת רוח מדבריו של האלוף אייזנקוט: "אני מבקש להזכיר שיש החלטת ממשלה בנוגע לפיתוח כיפת ברזל, בהקשעה של כמיליארד שקלים מתקציב המדינה לצורך הגנה על יישובי עוטף עזה. בפעם האחרונה שבדקתי בגוגל אנחנו עדיין חיים במדינה דמוקרטית והצבא מחוייב לפעול בהתאם להחלטות ממשלה". 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייזנקוט. לא שוגה באשליות
צילום: אבישג שאר-ישוב
חילוקי דעות. גולן
צילום: אבישג שאר-ישוב
ניסוי במערכת כיפת ברזל
באדיבות משרד הביטחון
מומלצים