שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: ויז'ואל פוטוס

  גרמניה שוברת את הראש: מי זו "החפרפרת"?

  בברלין מנסים לשכוח מהכינויים לקנצלרית מרקל ולשר החוץ וסטרוולה, ומתמקדים בעיקר: מי הדליף לאמריקנים מידע כמעט על כל מה שזז בפוליטיקה הגרמנית - עוד לפני שהוא זז? מסמך 229153 יכול לשמש קצה חוט

  הכינויים הלא מחמיאים שהדביקו דיפלומטים אמריקנים לבכירי הממשל הגרמני, כפי שעולה מהדלפות ויקיליקס, גרמו אולי לכותרות מביכות, אולם בברלין מעדיפים לעזוב את הרכילות ולהתמקד בחשיפת "חפרפרת" עלומת שם המופיעה במסמכים ומוסרת לאמריקנים מידע כמעט על כל התרחשות בפוליטקה הגרמנית, אפילו לפני שהיא מתרחשת.

   

  שר החוץ, גידו וסטרוולה, הנחה אתמול את עובדי משרדו לפתוח בדיקה מדוקדקת של כל המסמכים שפורסמו בניסיון לאתר את החפרפרת. מה שמטריד את מנוחתו יותר מכל הוא מסמך מספר 229153, שנשלח ב-9 באוקטובר 2009 מברלין לוושינגטון תחת הסיווג “סודי”.

   

  ההדלפה הגדולה - כותרות אחרונות ב-ynet

   

  הימים הם ימי הרכבת הקואליציה החדשה של הקנצלרית אנגלה מרקל, 12 ימים בלבד אחרי ניצחונה הסוחף בבחירות. החפרפרת, המכונה במסמך "מקור ממוקם היטב" ושייכת ככל הנראה למפלגה הליברלית (שעתידה להיכנס לממשלה) דואגת לעדכן את השגרירות האמריקנית בברלין בנבכי המשא ומתן הקואליציוני שמנהלת מרקל.


  מרקל. קוראים לה לשנות את סדר העדיפויות (צילום: AFP)

   

  מהתיאורים המחמיאים שמרעיף על המקור שגריר ארה"ב בברלין, פיליפ מרפי, ניתן בהחלט להניח שהוא המשיך לספק מידע גם אחרי שמפלגתו נכנסה לקואליציה הגרמנית.

   במברק ששיגר מרפי לוושינגטון מכנה השגריר האמריקני את המקור "חבר צעיר, נאמן וכח עולה במפלגה". מרפי אף מציין כי המקור "נלהב מהתפקיד שלו ככותב דו"חות מתוך המשא ומתן" ומציין כי "נראה שהוא שמח לחלוק את תצפיותיו ורשמיו ולקרוא לנו ישירות מתוך המסמכים".

   

  דיווח מעניין במיוחד של המקור מתייחס לסוגיה המשפיעה ישירות על ארה"ב ונוגעת לוויכוח שהתקיים במהלך השיחות הקואליציוניות על המשך איחסונם של כלי נשק גרעיניים אמריקניים על אדמת גרמניה. וסטרוולה, כך על-פי המסמך, התעקש שארה"ב תסלק את הנשק הגרעיני שלה מאדמת גרמניה, ואילו וולפגאנג שוובלה, חבר מפלגתה של מרקל וכיום שר האוצר, טען כי מדובר בנשק שנועד להרתיע את איראן.

   

  וסטרוולה ענה כי הדבר אינו נכון, כיוון שראשי הנפץ הגרעיניים שבשטח גרמניה אינם מסוגלים להגיע עד איראן. בנקודה זו, כך על-פי המקור, התערבה מרקל והפסיקה את הדיון. זאת, בטענה שמדיניות גרמנית עצמאית בנוגע לפירוק מנשק גרעיני לא תצלח ותוביל לשום מקום.

   

  שלושה ימים אחרי הדיווח הזה, שבה החפרפרת להכות עם מידע נוסף באשר להתקדמות השיחות.

   המקור סיפק לאמריקנית את 15 הדרישות של המפלגה הליברלית כתנאי לכניסה לקואליציה. נושא הגרעין האמריקני מתנוסס  כדרישה מרכזית. “עד כמה מהותית לווסטרוולה הוצאת הגרעין האמריקני מגרמניה?”, שואלים מפורשות הדיפלומטים האמריקנים בתכתובות. “מהותית מאוד", עונה המקור ומוסיף שוסטרוולה מעוניין ללכת לקראת מרקל ולזרז עניינים כדי לאפשר לה לצאת לביקור מתוכנן בוושינגטון. 

   

  אגב, אחד מפרטי המידע שיכול לסייע לגרמניה באיתור החפרפרת היא העובדה שהוא אינו מחבב בלשון המעטה את שר האוצר שוובלה. “הוא נוירוטי", "איש כעוס וזקן... הרואה איומים בכל מקום", מכנה המקור את שוובלה. העיתון "דר שפיגל", שפרסם היום (יום ג') את המסמכים, הציב תהיות ביחס לשאלה האם ממשלת מרקל צריכה להעמיד בראש סדר העדיפויות שלה את חשיפת "הבוגד" ואם עליה להתייחס לדיפלומטים אמריקנים בדרגים הגבוהים כעובדים של סוכנות ביון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוצה להוציא הגרעין. וסטרוולה
  צילום: רויטרס
  מרקל. הפסיקה הדיון
  צילום: AFP
  מומלצים