שתף קטע נבחר

יש מחליף: מופז יהיה יו"ר ועדת החוץ והביטחון

ועדת החוץ והביטחון, שנותרה מיותמת לאחר הקלון שהוטל על צחי הנגבי, מקבלת מהיום יו"ר חדש - שאול מופז. ועדת הכלכלה תישאר בידי הליכוד, לבקשת נתניהו

בשעה טובה, יש יו"ר חדש לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. ח"כ שאול מופז יכהן בתפקיד עד 5 באוגוסט. כך אישרה הבוקר (יום ד') ועדת הכנסת, לאחר שסיעת קדימה החליטה למנות את מופז. ועדת הכלכלה תישאר, לבקשת ראש הממשלה, בראשות נציג מהליכוד.

 

מופז, שניהל את ישיבת הוועדה כבר הבוקר, אמר כי הוא מקבל את התפקיד "בחרדה וביראת כבוד". לדבריו, "מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים מדיניים וביטחוניים רבים מאוד, ויש להמשיך ולעבוד לקיום ביטחון מדינת ישראל. עם זאת, יש לעשות מהלכים גדולים כדי להביא שלום לאזורנו". מופז הודה בדבריו לקודמו בתפקיד, צחי הנגבי, על הדרך בה ניהל את הוועדה.


המינוי של מופז אושר בוועדת הכנסת, הבוקר (צילום: נועם מושקוביץ)

 

מופז, שר ביטחון ורמטכ"ל לשעבר, התמנה לתפקיד בעקבות החלטת בית המשפט להטיל קלון על צחי הנגבי, צעד שהוביל להשעייתו המיידית מהחיים הפוליטיים. לאחר גזר הדין, אמר הנגבי כי הוא ממליץ על מינויו של מופז לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון, אולם זמן קצר לאחר מכן שיגרה יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, מכתב ליושב ראש הכנסת. במכתב דרשה איציק להעביר את ועדת הכלכלה לידיה של קדימה, בתמורה לראשות ועדת חוץ וביטחון, אותו קיבל הנגבי כ"מינוי אישי" - בעקבות הסכמת ראש הממשלה ושר הביטחון. הנגבי אמר בשיחות סגורות כי הדרישה להחליף בין הוועדות היא מגוחכת בעיניו ואינה נכונה.

 

בדיונים לקראת מינוי מופז היה מעורב גם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שחשש מהאפשרות כי לראשונה מאז הקמת הכנסת, לא ימונה יושב ראש לוועדה החשובה.ראש הממשלה, בנימין נתניהו והליכוד התעקשו על הותרת ועדת הכלכלה בידיהם כדי להוביל רפורמות כלכליות ומהלכים הנחוצים להעברת התקציב.

 

לפני ההחלטה על מופז חיממו מספר מועמדים בליכוד מנועים, ונערכו לקרב על הכסא. בין היתר הוזכר שמו של השר יוסי פלד כמועמד אפשרי. הוא עצמו דחה זאת ואמר באחרונה: "איש לא פנה אליי, אינני עוסק בנושא".

   

מלבד השר פלד, לטשו חברי כנסת אחרים מהליכוד עיניים לתפקיד היוקרתי, באחת הוועדות המשפיעות ביותר בכנסת. בין היתר מדובר באופיר אקוניס, כרמל שאמה ומירי רגב. "ברור לי שאני מועמדת טבעית לעניין", אמרה ח"כ רגב. "יש לי עדיפות על פני כל האחרים למעט יוסי פלד. אני תת אלוף בצבא, יש לי ידע וניסיון. אני רואה בזה אתגר. אני בהחלט רואה עצמי מועמדת טבעית אם וכאשר ראש הממשלה יחליט שהוועדה תחזור לידי הליכוד". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה שנכנס. שאול מופז
צילום: עידו ארז
זה שיוצא. צחי הנגבי
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים