שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  חברות חיפושי הגז ידווחו על השפעתן הסביבתית

  שותפויות חיפושי הגז והנפט יכללו בדיווחיהן לבורסה גם פירוט של הסיכונים הסביבתיים הכרוכים בפעילותן, דוגמת אסון כתם הנפט שהתרחש במפרץ מקסיקו. השר להגנת הסביבה הודיע כי יבקש הבהרות מקבוצת תשובה

  שותפויות חיפושי הגז והנפט בקידוחים התת ימיים של השדות תמר ולוויתן, יידרשו לדווח לבורסה גם על השפעת פעילותן על הסביבה ועל הסיכונים הסביבתיים להן הן חשופות, כפי שהתרחש למשל באסון כתם הנפט במפרץ מקסיקו. הוראות אלה כלולות בתקנות חדשות של שר האוצר, יובל שטייניץ, שאושרו היום (ד') בוועדת הכספים לפי חוק ניירות ערך.


  השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר ל-ynet, כי יבקש כבר היום הבהרות מקבוצת תשובה, שמובילה את הפרויקט בקידוח תמר, בשאלה האם היא כוללת השקעות כאלה בתקציב הפרויקטים, כאמצעי זהירות למקרה של גילוי שדה נפט תת ימי בנוסף למאגרי הגז. ארדן אמר שהוא יעלה את הנושא הזה בפגישתו עם מנכ"ל חברת נובל אנרג'י, השותפה האמריקנית של הקבוצה בפרויקט.

   

  ההוראות נכנסות לתוקף מיידי ויחולו לא רק על מחפשי הגז והנפט בישראל בקידוחים הימיים, אלא גם על קידוחים יבשתיים וכן על כל תאגיד שפעולותיו עלולות לפגוע באוצרות טבע, נופים ובסביבה בכלל.

   

  תאגידים נבחנים גם על פי מדדי סביבתה

  בדברי ההסבר לתקנות אמר שר האוצר לוועדה, כי הרשות לניירות ערך קבעה אותם במסגרת מגמה עולמית שהולכת ומתפתחת לאחרונה, במסגרתה בוחנים תאגידים גם על פי מדדים סביבתיים.

   

  "משקיעים בהם המוסדיים וקרנות בוחנים היום תאגידים לא רק על פי תפקודם הפיננסי והשורה האחרונה של התוצאות העסקיות - רווח או הפסד, אלא גם על פי מדדים חברתיים וסביבתיים להם המשקיעים מייחסים השפעה של ממש על השווי העתידי של ניירות הערך שלהם. ניתן כבר להיווכח כי לחשיפת המידע הסביבתי קיימת חשיבות בפרספקטיבה כלל עולמית", אמר השר.

   

  לדבריו, מספר תאגידים כבר אימצו את המגמה הזאת באופן וולנטרי, אך לא די בכך ויש לעגן אותם בחקיקה. "התקנות החדשות מחייבות את הרחבת הגילוי הנאות בדיווחיהם בהקשר לסיכונים הסביבתיים המהותיים הקיימים, להם הן עלולות להיחשף במהלך פעילותן".

   

  שטייניץ פירט כי הדיווחים צריכים לפרט את הסיכונים הסביבתיים הכרוכים בפעילות התאגידים, את חוקי הסביבה שחלים עליהם או שצפויים להיכנס לתוקף, ואת ההשלכות המהותיות על עסקי התאגיד. בנוסף עליהם לפרט אם היו אירועים שגרמו נזקים לסביבה בנסיבות דומות בפעילותם של תאגידים אחרים, שבגללם התאגיד עלול לשקוע בחובות כספיים מהותיים.

   

  עוד ציין השר, כי התקנות החדשות דורשות מהתאגידים לפרט את מדיניותם בניהול סיכונים סביבתיים רלוונטיים. "פירוט זה הכרחי לשם הבנה וניתוח של השלכות החקיקה הסביבתית על ההשקעות הכספיות, הרווחים והמעמד התחרותי של התאגיד".

   

  התקנות מחייבות גם לגלות האם התאגיד גרם בעבר נזק סביבתי ואת סכומי הפיצויים שנפסקו לטובתו בבית המשפט, וכן האם תלויים ועומדים נגדו הליכים משפטיים בעניינים סביבתיים. הפירוט חייב לכלול את סכומי ההפרשות שביצע במאזנו בעקבות זאת ואת פירוט העלויות של תיקון הנזקים שנגרמו. "פירוט כמותי זה דרוש למשקיעים לניתוח ההשלכות הסביבתיות של הביצועים העסקיים של התאגיד", אמר השר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים