שתף קטע נבחר

תלמידים נגד משרד הביטחון: "רוצים שנת שירות"

כ-200 תלמידי כיתות י"א וי"ב הפגינו בצומת גומא בצפון נגד ההחלטה לא להגדיל את מספר המתנדבים לשנת שירות לפני גיוס. "מענישים אותנו במקום להתמודד עם המשתמטים"

בדרך כלל אומרים כי לבני הנוער בישראל אין ערכים ובעיקר ששום דבר, מלבד עצמם, לא מעניין אותם יותר מדי. אולם, תלמידי י"א וי"ב מבתי הספר בגליל העליון הוכיחו היום (ד') כי ככל שזה נוגע אליהם, הטענות הללו לא נכונות.

 

כ-200 בני נוער התייצבו בשעות הצהריים בכביש 90 באזור צומת גומא בצפון, והפגינו נגד החלטת משרד הביטחון שלא להגדיל את מספר המתנדבים לשנת שירות לפני הגיוס לצה"ל, בגלל מיעוט המתגייסים. לטענת התיכוניסטים, משרד הביטחון לא מתמודד עם הבעיה האמיתית שהיא השתמטות ולמעשה מעניש את אלו, אשר רוצים לתרום מזמנם למדינה.


תלמידים מפגינים נגד משרד הביטחון: "אנו נענשים" (צילום: אביהו שפירא)

 

עד השנה נהג משרד הביטחון להיענות בחיוב לאלו המבקשים לדחות את הגיוס לצה"ל כדי לבצע שנת שירות ואף נהג להגדיל את מספר האישורים. אולם, השנה הוחלט שלא לאשר את החריגות ושמספר האישורים לא יגדל.

 

"זה אבסורד שבגלל שיש חבר'ה משתמטים, יגידו לנו, החבר'ה הטובים, אלה שעושים את השירות המשמעותי, שאנחנו לא יכולים לצאת לשנת השירות", אמר עילי קינדלר מקריית שמונה, אחד ממארגני ההפגנה, הלומד בכיתה י"ב בבית הספר עמק החולה בכפר בלום. לדבריו, "הצבא מעניש אותנו במקום לפתור את הבעיה האמיתית  המשתמטים".

 

קינדלר סיפר כי בשכבה שבה הוא לומד, ישנם כ-180 תלמידים ומתוכם כ-40 מעוניינים לצאת לשנת שירות. הוא עצמו עוד לא החליט אם לשרת בכפר נוער או בגרעין של תנועת הצופים.

 

לקינדלר כמו לחבריו, יש מוטיבציה גבוהה לשרת בצה"ל וגם שאיפה להגיע רחוק כמה שאפשר. הוא גם הגיש מועמדות להתקבל לקורס טיס, אך במידה שלא יצליח, יבקש לשרת ביחידות מובחרות אחרות. "גם הצבא מודע לזה שבוגר שנת שירות מגיע יותר אחראי ומוכן לצבא", אמר קינדלר שהסביר: "המתנדבים עוברים דברים וחוויות שמכינות אותם לשירות והם מגיעים לצבא כאנשים בוגרים יותר וחושבים".

 

ראש מועצת גליל עליון אהרן ולנסי הגיע גם להפגנה על מנת להביע הזדהות עם התלמידים. הוא סיפר כי בימים אלו הוא פועל לקידום הנושא בסיועם של חברי כנסת, אך לדעתו זה לא מספיק. "מצער לראות שיש אי שוויון כל כך גדול במדינה ומשום שהרבה אנשים לא מתגייסים, גם חרדים וגם משתמטים מהצד החילוני, אלה שיכולים ורוצים לתת הרבה נענשים. זה בלתי מתקבל על הדעת", אמר ולנסי. הוא הוסיף: "אני מזכיר שהמדינה הולכת ומתדרדרת. אני חושש מהיום בו מחזור שלם של מתגייסים יסרב לשרת".

 

ההפגנה שנערכה בצהריים היא רק אחד מצעדי המחאה שמתכננים התלמידים. בינתיים, מארגני המחאה, תנועת השמאל הלאומי, הקימו קבוצת ברשת פייסבוק כדי לקדם את הנושא ולעודד הפגנות נוספות במקומות שונים ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התלמידים בצפון רוצים להתנדב לשירות לאומי. "אבסורד"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים