שתף קטע נבחר

"משבר שרה והלשכה": נתניהו כינס ישיבת חירום

רה"מ כינס את יועציו על מנת לדון עימם במשבר התדמיתי, בעקבות הפרסומים על התערבות שרה נתניהו בנעשה בלשכה. הוא לא נטל חלק בישיבה. מקורבים לנתניהו: "מזכיר הממשלה, ראש אגף ההסברה והמנכ"ל עשויים לעזוב". לשכתו: לא נערך שום דיון חירום

המשבר בלשכה מחריף, וראש הממשלה מנסה להתמודד עם הלחץ. בנימין נתניהו כינס הערב (ד') ישיבת חירום בהשתתפות יועציו ועם יועציו החיצוניים, על מנת לדון עימם במשבר התדמיתי איתו הוא מתמודד בימים האחרונים. הוא לא השתתף בישיבה. בלשכה הכחישו כי התקיים דיון חירום ואמרו כי נתניהו יצא ממשרדו "כדי להדליק נר ראשון של חנוכה".

 

בימים האחרונים פורסמו בכלי התקשורת כתבות אודות מעורבותה של שרה נתניהו בנושאים הקשורים ללשכת ראש הממשלה. אמש פורסם ב-ynet כי היחסים בלשכה קשים, ולפחות שני בכירים שוקלים את צעדיהם ואת עתידם בלשכה, לנוכח התערבויותיה התדירות של שרה נתניהו בנעשה במרכז העצבים של מדינת ישראל. גורמים המקורבים לנתניהו האשימו את אשתו של ראש הממשלה כי בשל התנהלותה "היא מפרקת את הלשכה".

 

נתניהו התקשה בימים האחרונים למצוא "מתנדבים" מקרב אנשיו שיצאו לתקשורת ויגנו על רעייתו, ויכחישו את מעורבותה בנעשה בלשכה. גורמים המעורים בסוגייה סיפרו ל-ynet כי חלק מן הבכירים "כל כך מתוסכלים, עד שהם מדברים על עתידם המקצועי במקומות אחרים. חלק מהם אפילו קיבלו כבר הצעות עבודה מפתות, אך נשארים כרגע מתוך מקצועיות ומתוך אמונה כי הם יכולים לסייע לנתניהו - אם רק יסכים להתייעץ עימם ולהקשיב להם".

 

"המנכ"ל אייל גבאי איים כמה פעמים להתפטר"

גורמים בחוגים הקרובים לנתניהו אמרו היום כי "יש שלושה אנשים שהשמות שלהם מוזכרים כמי שעשויים לעזוב - מזכיר הממשלה, צבי האוזר, ראש אגף ההסברה, ניר חפץ, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי". שרים בכירים בממשלה אמרו כי "גבאי איים בחודשים האחרונים כבר כמה פעמים להתפטר מתפקידו. הוא כנראה מחפש משהו במגזר הפרטי, כדי שיוכל לעזוב למקום טוב".


נתניהו, היום במליאה. לבני לא יצרה קשר עין (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"נתניהו לא יודע לבחור את האנשים שסביבו, יש לו בעיה קשה", ציין היום בכיר בליכוד המקורב לראש הממשלה. "ההתנהלות שם בעייתית מאוד, והוא יודע את זה. זו אחת הבעיות המרכזיות שלו, את הלשכה הזאת לא צריך להחליף, אלא להעיף. יש שם אנשים שפשוט לא מתאימים לתפקידים שלהם, לא יודעים להתנהל וגורמים נזקים".

 

מהלשכה הגיבו ומסרו כי "ראש הממשלה לא קיים היום שום דיון חירום בלשכתו. הוא יצא ממשרדו בערב כדי להדליק נר ראשון של חנוכה ושהה מאז בביתו".

 

מתיחות גם ביחסים עם לבני

במקביל, הגיעה לשיא גם המתיחות בין ראש הממשלה ליושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני. השניים החליפו היום (ד') במליאת הכנסת עקיצות הדדיות, לבני נמנעה במופגן מללחוץ את ידו של נתניהו כשזה ירד מדוכן הנואמים, ואף נמנעה מקשר עין עמו. זמן קצר לאחר מכן, קראה לבני להקדים את הבחירות - התבטאות פומבית ראשונה מסוג זה מאז הבחירות. אמירה זו מתפרשת הערב במערכת הפוליטית "כטריקת דלת על האפשרות להקים ממשלת אחדות".

 

גורמים בסביבתה של לבני אישרו הערב כי הסיכויים להצטרפותה של קדימה לממשלה הפכו ל"נמוכים מאוד, וכמעט לא קיימים", וציינו כי "רק אם יקרה משהו יוצא דופן, או רק אם השלום יפרוץ, יש סיכוי שזה יקרה. בכל מקרה אחר, אנחנו בחוץ". בשבועיים האחרונים, הגבירה לבני את מתקפותיה הפומביות נגד נתניהו, מתחה ביקורת על מדיניות הממשלה, ותקפה את ראש הממשלה אישית כמעט מידי יום בהתבטאויות פומביות.

 

סקרים שפורסמו לאחרונה בכלי תקשורת שונים, וסקרים פנימיים שנערכו בקדימה ובגופים פוליטיים נוספים, מצביעים על ירידה מתמדת באחוזי התמיכה של הציבור בראש הממשלה, ובקדימה מנסים בשבועות האחרונים להבליט את חסרונותיו של נתניהו בניהול המדינה. בקדימה מעריכים כי ראש הממשלה עוקב באופן קבוע אחר הסקרים, ומאמינים כי התקפותיה התכופות של לבני על נתניהו נועדו להגביר את הלחץ עליו.

 

גם במפלגת העבודה לא רגוע. היום נודע כי פעיליו ותומכיו של השר יצחק הרצוג הצליחו לגייס יותר מ-460 חתימות של חברי ועידת המפלגה, בדרישה לכנס את הוועידה ולדון בקביעת מועד לבחירות לראשות העבודה. לפי שעה, הוחלט שלא להגיש את החתימות למזכ"ל המפלגה, חיליק בר, ולאפשר לו לנסות ולהגיע לתאריך מוסכם בדיאלוג שקט עם יו"ר המפלגה, אהוד ברק, ועם המועמדים העתידיים לראשות המפלגה. עם זאת, מקורביו של הרצוג מאימיים כי "אם בעתיד הקרוב לא נגיע להבנות ולא יהיה תאריך, נגיש את החתימות ונדרוש את כינוס הוועידה, שלא התכנסה כבר שנה וחצי".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין ושרה נתניהו. מתיחות בלשכה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
הדובר גידי שמרלינג, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים