שתף קטע נבחר

זה לא חנוכה אם לא...

זה לא חנוכה אם לא נצקצק בלשוננו שפעם הפסטיגל היה יותר חינוכי, זה לא חנוכה אם לא נשאל את עצמנו איך שמים את השַמש בין שמונה נרות בלי להישרף, וזה לא חנוכה אם לא נתפלא על החרוז מוזר במיוחד מטבחַ-מנבחַ

חנוכיות וסופגניות הם הסמלים הבלתי-מעורערים של חג החנוכה, אבל לא רק הם. בכל שנה יש כמה טקסים ותחושות שיחזרו על עצמם, לא משנה מה. כי זה לא חנוכה אם לא... 

 

זה לא חנוכה אם לא יזמינו אותנו, ההורים, למסיבה בגן שלפי מספר המצלמות שיהבהבו שם זה ייראה כמו מסיבת עיתונאים אחרי הדלפה רצינית בוויקיליקס. ועד שיגיעו שלוש השניות של מופע ה"נר לי דקיק" של הילד שלנו, ניאלץ לצפות במשך שלוש שעות בילדי הגן האחרים מופיעים. וממש כשיגיע תורו, הוא פתאום יתבייש ויתחיל לבכות

 

זה לא חנוכה אם לא נשבור תוכניות חיסכון לכל מופעי הילדים. ובהיכלי התרבות נשאף לריאותינו שמונה ימים של במבה ביסלי ושאר מיני חטיפים. ותמיד ילדי השכנים לספסל הם הנודניקים והצעקנים, ושלנו דווקא מקסימים ומחונכים. כן, ושוב נתגעגע לימי ה"פסטי-פסטי-פסטיבל" ונצקצק בלשוננו שפעם התכנים היו חינוכיים.

 

זה לא חנוכה אם לא שוב נשלף הפיתרון האולטימטיבי לבעיית הסמולטוק במסיבות החנוכה. כן, אותו "אוי, אסור לי לאכול את הסופגניות האלה". ואז יגיעו "זה משמין נורא" ו"זו האחרונה שלי לחג". ולקינוח, על כך שפעם - חוץ מפסטיגל צנוע - היו גם סופגניות צנועות עם ריבה בלבד, ולא 30 מילויים כמו שיש היום. 

 

זה לא חנוכה אם לא תהיה לנו שוב את ההתלבטות הקבועה מתי לצאת מהעבודה כדי להגיע בין השמשות להדלקה. כי אם לא נצא בארוחת צהריים, בטוח נתקע בפקקים וממילא נדליק הרבה לאחר צאת הכוכבים.

 

זה לא חנוכה אם לא נתחבט שוב בשאלה במה עדיף להדליק מבחינה פרקטית - בנרות שעווה או בשמן. ומה יותר קל לנקות מהידיים ומהחנוכיה בתום החג.

 

זה לא חנוכה אם לא נתבלבל שוב ונשכח האם מדליקים את הנרות משמאל לימין, או מימין לשמאל. ותמיד יגיע אותו נר סורר שמסרב להידלק ועושה לנו פאדיחות מול בני המשפחה והאורחים. ואיך, למען השם, מכניסים שמים את השמש באמצע החנוכיה כששמונה להבות בוערות ומאיימות ללחך את השרוולים?

 

זה לא חנוכה אם לא יהיה לנו שוב את התחושה הזאת שהמבוגרים מתלהבים משירי החג לילדים יותר מהילדים עצמם. ולמה ב"מעוז צור" היו חייבים להשתמש בחרוזים מוזרים במיוחד כמו "מטבח" ו"מנבח"? דוגרי, מישהו מבין?

 

זה לא חנוכה אם לא יהיה איזה "קוּל" שינסה להיות קופירייטר וישתמש בסלוגן "חנוכה הוא חג

מדליק" נו, באמת .די.

 

זה לא חנוכה אם לא יתעורר הוויכוח הקבוע של יהודים תושבי חו"ל עם השכנים הלא-יהודים, איזה חג יותר נחמד וחביב - שלנו או שלהם. ומה יותר יפה ונוצץ, החנוכיה או עץ האשוח. ותמיד השכנים הלא-יהודים יתנו את ההרגשה שהחנוכה הוא סוג של חג ניחומים ליהודים, שתהיה גם להם סיבה לשמוח ולקבל מתנות.

 

זה לא חנוכה אם לא יהיה איזה עורך מוזיקלי מאוד מקורי שיחליט שזה יהיה ממש מגניב לשים שירים יוונים לכבוד החג. אז עם כל הכבוד לשמעון פרנס ולשלומי סרנגה, החלקלק מתמיד, הנה פנייה מרגשת לאחראים: מאוד נעריך את זה אם תלכו יותר לכיוון של גשם. חנוכה כבר פה ויבש כמו בחודש אב. תנו לנו מוזיקה של חורף, אולי זה יצטרף לתפילות ונוכל לראות את להבות החנוכיה החמות מרצדות בחלון אל מול הטיפות הקרות שבחוץ, ממש כמו בכל שנה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אומרים שפעם היה פה צנוע (1)
צילום: קרן נתנזון
אומרים שפעם היה פה צנוע (2)
צילום: הרצל יוסף
יחיאל פליישמן
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים