שתף קטע נבחר

נתניהו: מודה לארדואן על הסיוע, נדאג לשפץ בתים

שרי הקבינט התכנסו לישיבה מיוחדת בעקבות אסון הכרמל. "אנחנו נדאג גם לשיפוץ, שיקום ופיצוי לכל הדברים הנדרשים כדי להחזיר אותם לחיים נורמליים", אמר נתניהו וטס לצפון

השריפה בכרמל כבר כאסון גדול שכמותו טרם נראה בארץ, והבוקר (ו') התכנסו שרי הקבינט לישיבה מיוחדת בקריה בתל-אביב. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה למנהיגי העולם על שליחת מטוסי הכיבוי. בין היתר, הוא הודה לראש ממשלת טורקיה, ששלח סיוע למרות המתיחות. "אני מבקש להודות לארדואן שהציע וקיבלנו בברכה שני מטוסים מטורקיה שנמצאים פה כאן".

 

שידור חי מהכרמל ומת"א (צילום: רויטרס)

 

ראש הממשלה נתניהו סיפר כי שוחח לפני זמן קצר עם ראש ממשלת טורקיה ארדואן והודה לו על הסיוע במאמצים להשתלט על השריפה בכרמל: "אנחנו מאוד מעריכים את ההתגייסות הזאת בעת הזאת, ואני בטוח שהדבר הזה יהיה פתח לשיפור היחסים בין שתי המדינות, טורקיה וישראל". נתניהו ציין כי ראש הממשלה ארדואן ביטא את תנחומי טורקיה ואת תנחומיו האישיים למשפחות הנפגעים וביטא את נכונותו לעזור.

 

נתניהו הודה גם למנהיגים נוספים ששלחו סיוע. "אני רוצה להודות לראש ממשלת בולגריה, ששלח מאה כבאים שכבר הגיעו הנה. אני רוצה להודות לולדימיר פוטין ששלח מטוס רוסי גדול מאוד, אולי הגדול מסוגו בעולם. המטוס בדרך לכאן והוא יגיע אחר הצהרים. כמו כן קיבלנו סיוע והצעות לעזרה ממצרים ואזרבייג'ן, מספרד, מקרואטיה, מצרפת ומירדן ששלחה לכאן כבאים, עזרה מאוד משמעותית. הם הגיעו כבר. אני חושב שהדבר הזה מסמל היענות חסרת תקדים לפנייתנו לסיוע בינ"ל".

 

"אנחנו באסון בקנה מידה בינ"ל", אמר ראש הממשלה, "ואנחנו חייבים לקחת את כל הכוחות, את כל העודפים, קודם כל לאתר את האש, לעצור את האש, לכבות את האש. זה היעד הראשון". לאחר כיבוי האש, אמר נתניהו, תחל הממשלה בהפקת לקחים ובשיפור היערכותה של מדינת ישראל לשריפות ענק. "במהלך השבוע הבא תיבדק תכנית לרכש מטוסים שתוגש לקבינט להחלטה ולביצוע".

 

הוא התייחס לפינוי התושבים מבתיהם. "אנו יודעים שכ-15 אלף ישראלים פונו מבתיהם ואנו מחזקים אותם ונדאג לכולם. אנחנו נדאג לכולם. אנחנו נדאג גם לשיפוץ, שיקום ופיצוי לכל הדברים הנדרשים כדי להחזיר אותם לחיים נורמליים. אנו נדאג לשקם את הכרמל עם תכנית שיקום לאומית".

 

שר הפנים, אלי ישי, צפוי לדרוש בישיבה הקמת ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט שתחקור את "המחדל בהיערכות ישראל לשריפות". שר הפנים, האחראי על שירותי הכבאות בישראל, ידרוש לבחון ולבדוק כיצד הממשלה הנוכחית וקודמותיה לא בחנו את הנושא ולא ציידו את ישראל בהתאם.

 

לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

 

מוקדם יותר אמר שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי "נושא המטוסי כיבוי הועלה מספר פעמים. זו לא פעם ראשונה ולא פעם שניה. דיברו על זה הרבה בעבר, אבל כנראה אצלנו הדברים זזים רק אחרי שקורה אסון. אנחנו לעתים רחוקות נוטים להזיז משהו לפני שהוא קורה, וזו עוד דוגמה".

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', התבטא בנוגע לחיקרת השריפה ואמר: "נבדוק האם יש פה גורמים שהתרשלו או הצתות. אין כרגע צורך בתחקירים, בואו נחכה כמה ימים".

 

השריפה הענקית בכרמל גבתה עד הבוקר את חייהם של 41 בני אדם, 36 מתוכם צוערים של שירות בתי הסוהר, שני שוטרים, כבאי ואדם נוסף. 15 אלף איש פונו מבתיהם ו-30 אלף דונם של חורש טבעי נשרפו (כמיליון וחצי עצים בכרבע מכלל השטחים המוכרזים והשמורים באזור הכרמל). כ-40 איש נפגעו בשריפה, מתוכם 16 פצועים המאושפזים בבתי החולים.

 

בין הפצועים ניצב משנה אהובה תומר , מפקדת תחנת משטרת חיפה, שמאושפזת במצב קשה מאוד וסובלת מכוויות בכל חלקי גופה. שני כבאים מאושפזים במצב קשה וכבאי נוסף מאושפז במצב קל-בינוני.

  

ynet

 

בשעות הלילה התפשטה האש עד לפאתי טירת כרמל ושכונת דניה בחיפה.

תושבי טירת כרמל התפנו מביתם, אולם כוחות הכיבוי הצליחו לבלום את האש בטרם גרמה נזק משמעותי. כביש 4 מפורדיס צפונה נסגר לתנועה וכך גם הכביש מאליקים לדלית אל-כרמל.

 

במהלך הלילה נחתו בארץ מטוסי כיבוי מיוון ומבולגריה, שפועלים כעת בשטח ועוזרים לבלום את האש. הצפי הוא שכ-20 מטוסי כיבוי מחו"ל יגיעו לארץ על מנת לעזור בכיבוי השריפה. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה ביערות הכרמל
צילום: אביהו שפירא
מטוס כיבוי במהלך השריפה
צילום: AFP
מומלצים