שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  יום שני למלחמה באש: "ניצנים של אופטימיות"
  הכבאים אמנם עדיין נאבקים באש במספר מוקדים, אבל רואים את תחילתו של שינוי מגמה. הלהבות עדיין משתוללות באזור ניר עציון וסמוך לבית אורן ועוספיה. חשד כבד להצתה בקריית ביאליק ובטבעון, שם נמצאו אופניים ופאה. שריפה גם במעלות

  הלהבות ממשיכות להשתולל, אבל באופק נראה שינוי מגמה. דובר שירותי כבאות בחיפה, רשף חזי לוי, אמר בצהריים (יום ו') כי לראשונה מאז פרצה שריפת הענק בכרמל ישנם "ניצנים של אופטימיות". במקביל, ממשיכה השריפה להשתולל בשלושה מוקדים מרכזיים - באזור ניר עציון, צפונית-מזרחית לבית אורן וסמוך לעוספיה. מחשש להמשך התפשטות הלהבות עדיין סגורים כמה מכבישי האזור - כביש בית אורן-עתלית סגור לתנועה, כמו גם כביש 4, בקטע שבין צומת עתלית לטירת כרמל. ynet מעביר בשידור חי את המאבק המתמיד באש.

   

   

  בשעות הצהריים פרצו שתי שריפות נוספות, בקריית ביאליק ובטבעון, שבשתיהן עולה חשד כבד להצתה. זאת, לאחר שהתברר כי האש פרצה בכמה מוקדים שונים, ולאחר שהחוקרים מצאו זוג אופניים ופאה נוכרית ליד אחד המוקדים בהם פרצה האש. "אנחנו עכשיו לא בודקים את העניין הזה, אנחנו עכשיו במלחמה. החקירה לא תתבצע עכשיו, אבל בהחלט זה סימני שאלה לא פשוטים", אמר רשף לוי בהתייחסו לחשדות לגבי הצתה.

   

  במקביל, דיווחה המשטרה כי אש אחזה גם בחי בר, אך מרשות שמורות הטבע נמסר כי החיות במקום לא נפגעו. בשכונת נווה יוסף בחיפה דווח גם כן על שריפה שפרצה בשטח פתוח, סמוך לבתי מגורים, וכוחות הכיבוי במקום הצליחו להשיג שליטה על האש.

   

  לעדכונים האחרונים ב-ynet - צפו בעמוד המיוחד

   

  סמוך לשעה 15:00 אחר הצהריים דווח על שריפה נוספת שפרצה בחורשה מזרחית לשפרעם, בכמה מוקדים. צוותי כיבוי במקום משתלטים על האש. משטרת מרחב גליל החלה לסרוק את האזור אחר מציתים אפשריים, משום שלשריפה כמה מוקדים. בנוסף, שריפת קוצים פרצה על כביש 89 ליד מעלות תרשיחא. במקום צוותי כיבוי שפועלים בסיוע שוטרים מהתחנה הסמוכה למקום השריפה כדי להשתלט על האש. אין נפגעים, ונסיבות המקרה לא ברורות.

   

  רשף לוי התייחס לפינוי התושבים מיישובי האזור, וקרא למפונים שלא לשוב לבתים. "רע מאוד שאנשים חזרו לבית אורן. אנחנו לא רוצים שם אנשים ואנחנו יודעים שהמשטרה לא מאפשרת לחזור לבית אורן", אמר, ותיאר את התמונה העגומה בקיבוץ שעלה בלהבות. "הייתי שם, יש שם הרבה מאוד בתים שרופים, נזק סביבתי, הרבה מאוד בתים נהרסו".

   

  ynet

   

  כשנשאל על הסיוע שהגיע ממדינות שונות במהלך הלילה, אמר לוי כי "צריך לקחת את זה בפרופורציות. בנקודה הזו אנחנו ביומיים האחרונים נתקלים בגילויי אהדה שמחממים את הלב. אנשים שאנחנו לא מכירים מודים לנו, זה הדלק והאנרגיה שלנו".

   

  קצין כיבוי והצלה, דודו וענונו, שהשתתף בכיבוי בניר עציון ועין הוד, הסביר כי מאז אתמול פועלים צוותי הכיבוי בהתאם לכיוון הרוח. " בשלב מסוים הרוח שינתה כיוון ונעה דרומה, בכך יצרה סכנת מלכודת בתוך היישובים. כל הכוחות הורדו לכביש 4. לאחר מכן האש שינתה את כיוונה לצפון מזרח וגרמה להתלקחות טבעית של האש לאורך קו הרכס שנמצא מעל ניר עציון", אמר בשיחה עם ynet. 

   

  החשש: הרוח תשנה את כיוונה ותגיע לעין הוד והסביבה

  בקרב כוחות הכיבוי חוששים כי במידה שהרוח תשנה את כיוונה שוב לכיוון דרום, יפגע הדבר קשות בישובים עין הוד, ניר עציון, ימין אורד ועין חוד. תושבים רבים מהישוב עין הוד שפונו מבתיהם, חלקם לאחר שהביעו התנגדות, נותרו עומדים על כביש 4 בעודם צופים בכבאים נאבקים בלהבות. "מדובר בשטח הררי קשה ביותר לנגישות ומעבר. הסיפור הכי גדול זה בהחלט הרוחות החזקות שנושבות בעצמה יוצאת דופן ואינן מאפשרות כיבוי יעיל באמצעות מעכבי בערה ואף יוצרת התרחשויות חוזרות ונשנות של התלקחות", הוסיף.

   

  וענונו מתקשה לגלות אופטימיות לאור התפשטותה הבלתי צפויה של האש ביממה האחרונה. "נכון לאתמול, הדברים נראו כאפוקליפסה. בשעות הבוקר חשבנו שהולכים לקראת השתלטות אך במשך היום התבדינו וגילינו שהשריפה מסרבת לדעוך ואף מפתיעה כל פעם מחדש בדילוגים שהיא מבצעת מעל כבישים ושבילי בידוד. אנחנו מקווים שעד שעות הערב נוכל להגיע לפחות להתמודדות מול מוקד אש בלבד. נכון לעכשיו לא ניתן להבטיח זאת, ייתכן ונצטרך להתמודד עוד מספר ימים עד הגעה של כיבוי סופי בכלל השטח".

   

  מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה,שלמה כץ, אמר בשיחה עם ynet כי במשרד חוששים

  שהאש תגיע לאזור מפעל קירור פרי אור בעתלית, שבו מוחזקת אמוניה. "יש במפעל הזה ארבע טונות אמוניה, ולכן העברנו הנחיה לצוות החירום של המפעל להיערך", אמר כץ, "טרם התחלנו בפינוי האמוניה אבל מדובר בחומר מסוכן".

   

  גם שירותי הכבאות ברשות הפלסטינית פועלים לסייע בכיבוי האש, במיוחד באזור הסמוכים לשטחה, מצפון לג'נין. מפקד ההגנה האזרחית ברשות אמר כי "מאתמול מסייעים הכוחות באזור ברטעה וטייבה שליד הכפר הירוק ולמרות מגבלותיהם, הצוותים הפלסטינים הגישו עזרה לצד הישראלי משום שמדובר באסון אנושי".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב, אחיה ראב"ד, יעל דראל, עדי סרדס ועלי ואקד
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האש משתוללת
  צילום: דרור עינב
  המראות הקשים בבית אורן
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים