שתף קטע נבחר

תמר כרמל עם כל דבר

אם אתם מודאגים שהילדים אוכלים יותר מדי ממתקים, אתם יכולים לתת להם תמרים של כרמל, הממתק של הטבע. כך, הם גם יאכלו מתוק, גם יקבלו אנרגיה וגם יהיו בריאים

מה יותר ישראלי מתמר כרמל? אולי הצבר אבל תודו שעץ התמר מרהיב ויפה יותר ממשוכת שיחי צבר. אם היינו עורכים משאל S.M.S בין חסידי הסברס לחסידי התמר, היה התמר מקבל נקודות יתרון לא רק בגלל הפרי, אלא גם מתוקף העובדה שהוא מעוגן במסורות דתיות, מיסטיות ויש לו משקל נכבד גם ברפואה העממית.

 

תמר כרמל המצוי, הגדל בישראל, הוא עץ פרי ממשפחת הדקליים. המוזכר פעמים רבות בתנ"ך ובתלמוד, והוא אחד משבעת המינים. מאחר והוא זקוק למקור קבוע של מים, נוכל למצוא אותו בעיקר בנאות מדבר או בסמוך למקורות מים (מעיינות, נהרות וכן הלאה). להבשלת הפרי זקוק התמר לטמפרטורה ממוצעת של שלושים מעלות צלזיוס ולחות אוויר נמוכה.

 

תנאי האקלים בישראל מאפשרים גידול של כמעט כל הזנים הפופולאריים של התמר: המג'הול, הברהי, החיאני, החלאווי, החידאווי, הזהידי, האמרי ועוד. תמרים גדלים מאילת ועד כנרת ומגיעים להבשלה בנקודות זמן שונות. עובדה זו מקנה לתמר כרמל הארץ ישראלי יתרון שיווקי עצום ביצוא כי הפרי הגדל בערבה ואזור ים המלח מבשיל ראשון ובהתאם מגיע ראשון למדפים באירופה כשהוא מקדים מדינות אחרות שנחשבות ליצואניות העיקריות: תוניס, אירן, עיראק, ארה"ב ומכסיקו.  


תמרים כרמל 

 

המג'הול מוגדר כזן יוקרתי ובשיווק שלו מתחרות בעיקר ישראל וארה"ב ובשוליים גם דרא"פ. המג'הול משווק לאורך כל השנה בעוד שזן הפרימיום האחר, הברהי, הינו פרי עונתי שהגדיד שלו מתחיל בשבוע האחרון של יולי באזור מצפה שלם. נוכח הגידול הגובר בביקוש לתמרים עוד ועוד חקלאים מצטרפים למעגל מגדלי התמר ואלו נהנים מהחדשנות הטכנולוגית המאפיינת את הענף שמתבטאת גם בטכנולוגיות של אריזה.

 

כרמל מפתחת למעלה מארבעים סוגים של אריזות מיוחדות לשיווק לרשתות השונות וללקוח הסופי בהן שמים את הדגש גם על אסתטיקה והבלטת מאפייניו של הפרי.

 

מתוק ובריא

בטרנד הבריאות העולמי מקבל תמר כרמל מעמד מיוחד ומועדף על פני מתוקים אחרים בגלל סגולות הממתיק הבריא שבו. ככזה, תמר מהווה מזון מעולה לספורטאים, לנשים הרות ולנשים אחרי לידה כי אלו אוכלוסיות שזקוקות לריכוז גבוה של סוכרים מאנרגיה טבעית.

 

מדברי חז"ל אנו למדים, כי הרבו להשתמש בתמר כתרופה למחלות שונות: התמר נחשב כאמצעי משלשל טבעי ויעיל. הרמב"ם אף מחזק ואומר כי לבבות דקל הם סגולה להגברת פוריות הגבר.

 

ערכים תזונתיים ל-100 גרם (3-9 תמר כרמל) - קלוריות: 283, פרוטאינים 1.6 גרם, פחמימות: 68 גרם, שומן: 0.4 גרם, סיבים תזונתיים: 7.6 גרם, כולסטרול: 0, נתרן: 4 מ"ג, אשלגן: 609 מ"ג.

 

רוצים לקרוא עוד? הכנסו לאתר אגרקסקו

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבוקדו
חציל בלאדי
רימונים
צבר
עגבניות
בטטות
הדרים
מומלצים