שתף קטע נבחר

הערכות: השריפה פרצה כתוצאה מרשלנות

צוות החקירה המשותף למשטרה ולמכבי האש מעריך בתום חקירה ראשונית כי אזרחים שהדליקו מדורה באזור עוספיה הם שגרמו לשריפת הענק. עם זאת חושדים כי אש פרצה במוקדים אחרים כתוצאה מהצתה

תחקיר ראשוני שערך צוות החקירה המשותף של המשטרה וכוחות כיבוי אש, מעריך במסקנותיו הראשוניות כי הגורם לשריפה שפרצה ביום חמישי הוא רשלנות. הדברים נמסרו הבוקר (שבת) בישיבת הערכה שקיים המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, עם צמרת המחוז הצפוני וגורמי החקירה. "גם לשב"כ אין נתונים על התארגנויות חבלניות עוינות שפעלו באזור הר הכרמל", ציינו גורמים בכירים.

 

צפו בשידור החי ממוקדי ההתרחשות: 

 

צילום: עוז מרון ועידו בקר

 

צוות החקירה המיוחד לבדיקת נסיבות הדליקה מורכב מחוקרי כיבוי אש ומחוקרי משטרה, ובראשו עומד מפקד ימ"ר חוף, סגן-ניצב שאול בן שמואל. "האש פרצה, ככל הנראה, במזבלה באזור עוספיה. במקום הושלך ברשלנות פושעת חומר דליק", ציינו החוקרים, ששללו בשלב זה חשד להצתה. הם הבהירו עוד כי השריפות שאירעו אתמול במקומות שונים מסביב לחיפה, נבעו ככל הנראה מרשלנות.

 

 

שני תושבי הכרמל שנעצרו אתמול לאחר שהשליכו חפץ מידיהם וזוהו על-ידי מזל"ט חיל האוויר בנסיבות חשודות, ישוחררו כנראה הבוקר מפאת מחסור בראיות. בזירות אחרות נמצאו ממצאים מפלילים המעידים על חשד להצתה, אך לא נעצרו חשודים עד כה. "כך או כך, מקור השריפה שכילה עשרות אלפי דונמים במורדות הכרמל הוא פועל יוצא של רשלנות ולא של הצתה", הובהר בתדרוך.

 

"בשלב זה אנו שוללים מכל וכל התארגנות פח"ע באזור חיפה. גם אין לנו עדויות לכך באזור בשמת טבעון או באזור מחוז הצפון בכלל", הבהיר מפקד מרחב חוף במשטרה, תת-ניצב רוני עטיה. הוא דחה גם דיווחים על ביזה בבית אורן: "לא קיבלנו שום תלונות מתושבים על ביזת בתיהם. המשטרה נמצאת באזור הישובים שפונו ומונעת תופעות שכאלה". 

 

בשעה זו פועלת המשטרה סביב מוקדי האש המרכזיים ביערות הכרמל, אזור בית אורן, מלון "יערות הכרמל" ובאזור עין הוד וניר עציון, כדי לבודד את האש. במשטרה ציינו כי אחד מיעדיה המרכזיים הבוקר הוא לעצור את אלפי סקרנים המגיעים מכל רחבי הארץ לאזור כדי לצפות בפעילות הכבאים: "מדובר בסכנת נפשות, אנשים עלולים להיפגע ולו משאיפת עשן. מעבר לזאת, הם מפריעים לפעולת כוחות ההצלה והביטחון.

 

ynet

 

"אנחנו עוסקים בהצלת חיים ואלפי אנשים שמגיעים במכוניותיהם חוסמים צירים ומפריעים לעבודה שוטפת, הם מהווים בעיה שאנו מתמודדים איתה. אנו קוראים לכל הסקרנים שלא להגיע לאזור", הדגיש דובר המחוז הצפוני במשטרה, יהודה ממן.

 

"אנו סובלים מבעיית פינוי חוזרת של תושבים בשל חוסר משמעת ורצון של אנשים להציל את רכושם", הוסיף רשף בועז רקיע. "זה גורם לכבאים שלנו ולכוחות האחרים להסתכן כדי להיכנס שוב לשטחים שפונו ולחלץ משם אנשים". 

השריפה פרצה ביום חמישי מעט אחרי השעה 11:00 באזור מיוער צפונית-מערבית לעוספיה שבכרמל. בהערכה הראשונית צוין כי ייתכן שמדורה שהדליקו תושבי האזור לא כובתה כראוי והתפשטה. 

 

"המרחקים בין המוקדים השונים לא הגיוניים", אמר אז גורם בכיר במטה הארצי, "זו לא שריפה שמכלה אזור שלם. אתה עומד במקום ורואה מוקדים שמרוחקים 4 ו-5 ק"מ האחד מהשני. אלה לא שריפות שמתחילות מאיזה גיץ שעף באוויר". 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פועלים מהאוויר
צילום: בן קלמר
וגם בשטח
צילום: בן קלמר
מומלצים