שתף קטע נבחר

אסון הכרמל: הנוף נהרס – שווי נכסי הנדל"ן יורד

האזור שעד לפני כמה ימים נקרא "שוויצריה הקטנה" עלה בלהבות. גם הבתים בסביבה שלא נפגעו פיזית ספגו נזק נדל"ני כבד לאחר שאיבדו את אחד מהנכסים העיקריים שלהם – הנוף. "הפגיעה יכולה להיות בין 20% ל-40% בשווי", מסביר שמאי מומחה

השריפה הקשה בתולדות המדינה – הנזקים הכספיים: יערות הכרמל שעד לפני כמה ימים נקראו "שוויצריה הקטנה" ונחשבו לאחד מהאזורים היפים במדינה, היוו נוף פסטורלי ומרהיב ללא מעט בתים באזור. כעת, לאחר שהעצים הירוקים הפכו לפיח שחור, עומד האזור גם בפני נזק נדל"ני. "הפגיעה יכולה להיות בין 20% ל-40% בשווי של הנכסים שנהנו מהנוף. הכל בהתאם למיקום", אומר חיים אטקין שמאי מקרקעין מוסמך.

 

 

אטקין מוסיף ומסביר כי "ידוע ששווי נכס מגלם את סך כל ההנאות והתועלות ממנו. ההנאות יכולות להיות פיזיות ומוחשיות, כמו חנייה או מעלית, ויכולות להיות ויזואליות, כמו למשל סגנון בנייה, צורת בנייה או נוף. מדובר במקדם שווי נכסים ממדרגה ראשונה". 


הנוף המרהיב הפך לזירת אסון

 

לדבריו, רכס הכרמל ידוע כרכס שממנו נשקף נוף מרהיב לכיוון צפון, דרום ומערב. "הנוף לא רק נעלם", אומר אטקין. "אלא הפך להיות שחור. זאת אומרת, יש פה פגיעה נופית שנעלמת, יש פה פגיעה אקולוגית קשה מאוד, כי החורש והיער הוא גם יצרן חמצן. פיח רב שנישא באוויר יחדור לדירות ויציק ויטריד את מנוחתם של התושבים. כל זה מביא לפגיעה קשה בשווי הנכסים".

 

בתשובה לשאלה איך מכמתים את הנזק, מסביר אטקין: "ציירו בדמיונכם פארק עגול שסביבו בנויים בניינים. הבניינים שנהנים מהחשיפה לפארק, שוות 20%-15% יותר מהעורפיות. לצורך המספר, כל דירה שנהנית מהנוף לפארק שווה 150 יותר מדירה העורפית. תכפילו את כל הדירות שנהנות מהחשיפה לפארק, כפול שווי הדירות, זה בעצם שווי הפארק עצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
השריפה בכרמל
צילום: AFP
חיים אטקין
צילום: קרן אטקין
מומלצים