שתף קטע נבחר

עזבו חקירה, שאלו את ש"ס

למה להקים ועדת חקירה אם יש מי שיודע את התשובות? לפני 25 שנה אמר שר הפנים מש"ס כי הסיבה לאסון הבונים היא אי-שמירת שבת, ולרב עובדיה הסבר דומה לשריפה

חלק משמעותי בפולמוס הציבורי המתנהל במחזותינו הינו פסטיבל מציאת האשמים. עוד טרם כבתה האש, טרם נמוג העשן וטרם הובאו המתים לקבורה, נשמעות זעקות מכל עבר - שר פלוני אשם, ראש ממשלה אלמוני אחראי, ידו של ראש הרשות הזה הייתה במעל, והצד השווה לרצון כולם הוא למצוא את האשמים ולהעמידם אל עמוד הקלון, למען ישמעו וייראו.

 

 

למען האמת, אני תומך בוועדת חקירה. אין בערך "תומך" כדי לתאר עד כמה אני תומך, תומך נלהב, תומך כפי שד"ר מרתין לותר קינג תמך בשוויון, תומך ללא סייג, אלא שדומני שנפלה טעות בהגדרת יעדי החקירה.

 

על אותה ועדת חקירה לחקור ולבדוק מדוע הרשויות, המשטרה ושירותי הכבאות, בעת כה קשה, כאשר כל כוח האדם האופציונלי דרוש לסייע בכיבוי ובפינוי, בהדרכה ובשמירה על הסדר, במתן מזור לפצועים ולמשפחות השכולות, מדוע בעת כזאת משקיעים אנרגיה בחיפוש הגורם לפרוץ האש, וכל זאת כאשר האינפורמציה כבר ידועה. אנחנו הרי יודעים מי מחזיק בה, ואפשר לכרוע ברך, לקוד קידה ולבוא לבקש אותה.

 

יש תשובה

כבר לפני 25 שנים, בשנת 1985, עת פקד את המדינה אסון כבד, אסון הבונים, שבו קיפחו את חייהם 22 תלמידי בית ספר בפתח תקווה בדרכם לטיול השנתי, נודע לנו כי יש מי שיודע מדוע. שר הפנים דאז, יצחק פרץ מש"ס, ידע. הוא אמר שהגורם לאסון הוא חילולי השבת המתרחשים בפתח תקווה.

 

בשנים שלאחר מכן נחשפנו שוב ושוב לכך שאנשי ש"ס יודעים. כך למשל ידע ח"כ שלמה בניזרי מש"ס, שרעידות אדמה מתרחשות בגלל הומוסקסואליות, והוא אף נתן לכך ביטוי מעל במת הכנסת.

 

אמש גילה לנו מנהיגה של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בשל מה הסער הגדול הזה. בעקבות חילולי השבת, הוא טוען. וצודק אותו צדיק הן באשר לסיבה והן באשר למועד הפרסום, בעת הזאת, כאשר מתינו מונחים לפנינו. אין צורך להמתין עם פרסום האינפורמציה עד תום השבעה, או למצער עד לאחר הקבורה, שהרי אחריות כבדה מוטלת לפתחו של

הרב, אחריות שאסונות כאלו לא ישנו ועליו לתת פומבי לאינפורמציה.

 

ויודע אני שיבואו המלעיזים ויאמרו דברים שונים ומשונים, מהם שיגידו שכשם שמצווה לומר דבר הנשמע, כך מצווה שלא לומר דבר שאינו נשמע, מהם שיגידו שיש לנקוט משנה זהירות טרם מאשימים הורים, אחים ואחיות, גיסים וסבתות באחריות למות יקיריהם שהרי אלו אינם שומרים את השבת כהלכתה, אך כל אלו דברים בטלים, חובת הפרסום היא מיידית שהרי כאמור, מוטלת על כבוד הרב, אחריות כבדה, שאסונות כאלו לא ישנו.

 

ובכן, מאחר ואנחנו יודעים שנוכל להשיג את האינפורמציה באשר לסיבות מאנשי ש"ס, הרי שעל ועדת החקירה לחקור ולבדוק מדוע תחת לפנות לאנשי ש"ס ולבקש תשובות, הוקצה כוח אדם, חשוב ונצרך, כדי לחקור מדוע פרצה האש, חקירה שהיא ללא ספק מיותרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. יודע
צילום: גיא אסיאג
השריפה הגדולה. אם רק היו שומרים שבת....
צילום: אגף המבצעים של משטרת ישראל
מומלצים