שתף קטע נבחר

סוף לרכבת האווירית: נתניהו עוצר את הסיוע

ראש הממשלה החליט לעצור את הבאת צי מטוסי הכיבוי הזרים, בעקבות הערכת המצב שהדליקה ביערות הכרמל נמצאת בשלביה האחרונים. במטרה למנוע ועדת חקירה, יפנה נתניהו למבקר המדינה, כדי שיחקור את שריפת הענק

ה"סופרטאנקר" יהיה כנראה המטוס שנעל את הרכבת האווירית לישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בחר בצהריים (יום א') לעצור את הבאת צי המטוסים הזרים לישראל, לאחר שהתייעץ עם מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, ועם מפקד שירותי הכבאות, שמעון רומח. נתניהו החליט זאת על רקע הערכת המצב, שלפיה השריפה ביערות הכרמל נמצאת בשלבי כיבוי.

 

 

בשלב זה פועלים בכרמל כ-35 מטוסי כיבוי, חלקם הגדול מטוסים שהובאו ממדינות העולם. בראש צי המטוסים עומד ה"סופרטאנקר" האמריקני, שהושכר על ידי ממשלת ישראל, לצד מטוסי ה"איליושין 76" וה-B-200 הרוסיים. מטוסים אלו ימשיכו ביעפי כיבוי מעל מוקדי השריפות שנותרו פעילים בהר הכרמל, ועדיין לא ברור מתי הם יסיימו את עבודתם וישובו לארצות מוצאם.

 

במקביל מבקש ראש הממשלה לעצור את הסחף בדעת הקהל הישראלית, ואת התביעה הציבורית להקמת ועדת חקירה, בנוגע למחדלים שהובילו לאסון הלאומי ולמותם של 41 אנשים במורדות המערביים של הכרמל. נתניהו פנה למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, וביקש שיחקור את השריפה בכרמל, כחלק מהדו"ח שעתיד השופט בדימוס להגיש בימים הקרובים, בעניין שירותי הכבאות בישראל.

 

עלות שיקום הנזקים בבית אורן - 49 מיליון שקל

לדברי לשכת ראש הממשלה, נעשה הדבר בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. עם זאת, לא ברור כיצד המבקר יבצע את חקירתו, אם בכלל, בגלל שהשלים את הכנת הדו"ח בעניין שירותי הכיבוי והמחדל המתמשך בהחזקתם ותפעולם.

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

בד בבד, רק אתמול שוחח המבקר, עם ח"כ יואל חסון, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת. לדברי חסון, המבקר עדכן אותו כי בכוונתו להגיש בימים הקרובים לוועדה דו"ח מעקב על שירותי הכבאות בארץ ועל תפקוד משרדי הממשלה בנושא. בהתאם לדו"ח, אומר חסון, ישקול זה להשתמש בסמכות ועדתו - הקמת ועדת חקירה ממלכתית לתפקוד משרדי הממשלה ביחס לשירותי הכבאות.

 

ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, הציג בפני שר האוצר, יובל שטייניץ, את אומדן הנזקים הראשוני שגרמה השריפה ליישובי המועצה, במהלך סיור בעין הוד. לדבריו, עלות שיקום הנזקים שגרמה הדליקה בכרמל עומדת על כ-121 מיליון שקלים, 49 מיליון מתוכם לטובת שיקום בית אורן לבדו. שטייניץ הבטיח לסלע לפעול לגיוס הכספים.

 

השר איתן: "העברת הבדיקה למבקר לא פורסמה בהחלטה"

השר מיכאל איתן קרא בישיבת הממשלה להחליט על בדיקה חיצונית של הכשלים בפרשת אסון השריפה בכרמל. ל-ynet אמר איתן לאחר הישיבה: "לממשלה יש מגוון אפשרויות - מוועדת חקירה ממלכתית ועד לוועדה בין משרדית, שהיא פחות טובה. זה צריך להיות בראשות שופט או גורם אובייקטיבי, כדי להסיר את הצללים ולהיענות לתביעה העולה מחלק מהציבור בבדיקת הכשלים".

 

איתן שיבח את פעולותיהם של נתניהו והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ',אך אמר כי יש לעסוק בדרכי הבדיקה של שריפות בלתי קונבנציונליות, כדי להיות מוכנים לעתיד: "מטבע הדברים, לצד האור יש גם מחדלים וצללים, וחובתנו לבצע חקירה כדי לבחון זאת מחוץ לאולם הממשלה. יש חלק בציבור המבקש דין וחשבון, וחובתנו לספק חשבון שכזה. לצערי הצעתי לא התקבלה".

 

השר המשיך ואמר כי "עניין העברת הבדיקה על ידי ראש הממשלה למבקר המדינה, כפי שפורסם, לא מופיע בהחלטה. גם זה היה צריך להיאמר בהחלטת הממשלה. אני מייחס אמינות רבה מאוד למבקר ולבדיקתו, ולמיטב ידיעתי הוא כבר העיר על המצב העגום בנושא כיבוי האש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה"סופרטאנקר". האחרון ברשימה?
צילום: AFP
נתניהו, בישיבת הממשלה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
ה"אליושין 76" מעל הכרמל
צילום: AP
35 מטוסי כיבוי פועלים בצפון
צילום: בן קלמר
מומלצים