שתף קטע נבחר

האסון בכרמל: האם נפגעה ההרתעה הישראלית?

אם שופטים על פי כלי התקשורת של חיזבאללה וחמאס, השריפה הוכיחה שישראל היא "נמר של נייר". מנגד, קבעו מומחי ביטחון ישראלים: "אין לאירוע חשיבות אסטרטגית, אולי אפילו ההיפך"

האם נחשפו נקודות התורפה? למרות שהאש עדיין לא כובתה לגמרי, הגיעה העת להתמודד עם כמה מהשאלות שעולות כתוצאה מהאסון בכרמל, ובהן האם נפגעה יכולת ההרתעה של ישראל בעיני אויביה? אם שואלים מומחי ביטחון ישראל, התשובה תהיה באופן חד משמעי - לא. אולם, אם לשפוט על פי כמה מכלי התקשורת הערביים, התמונה שמתקבלת שונה לחלוטין.

 

 

"עם כל הכאב, אין לאירוע הזה חשיבות אסטרטגית שכזאת, ואולי אפילו ההיפך", קבע בנחרצות האלוף במילואים גיורא איילנד. בשיחה עם ynet הסביר איילנד כי "אין ספק שמערך הכבאות היה חוליה חלשה ובעקבות האירוע הטראומטי הזה אין ספק שהוא יחוזק, כך שתיאורטית אם יהיה עימות עם חיזבאללה הוא ימצא עצמו מול מערך כבאות מוכן יותר מאשר היה לפני כן". הוא הוסיף: "האירוע הזה, עם כל הכאב, דווקא יאפשר שיפור במקום שלא היה".

 

מה לגבי האפשרות לניסיון לגרום לשריפות בישראל בעימותים הבאים?

 

"לא כל מה שמתכננים לעשות קורה. דרום לבנון די דומה לאזור הכרמל ובמלחמת לבנון השנייה ניסינו להצית את שמורות הטבע שלהם ולא הצלחנו כי זה תלוי בהרבה משתנים. לכן אין פירוש הדברים כי התגלה איזה סוד בלתי ידוע". לדעת איילנד, "אם ננהל את העימות הבא עם חיזבאללה לפי העימות הקודם באופן שבו הוא תקף את העורף הישראלי, לא נשיג הרבה. לכן, צריך לנהל את זה אחרת - להילחם נגד מדינת לבנון".

 

הוא סבור כי "הנזק שישראל יכולה לגרום ללבנון גדול לאין שיעור והיות שאיש לא רוצה בהרס לבנון, הרי שישראל יכולה למנוע את המלחמה הבאה, ואולי אף לנצח אותה בימים ספורים אם היא תנקוט מלחמה טוטאלית. ואז השאלות האלה לא יהיו רלבנטיות. אין ספק שנחשפה פה חולשה של חוליה מסוימת. העובדה שזה נחשף עכשיו ובאופן פנימי, על אף המחיר הכבד, יגרום לחיזוק משמעותי מאד של המערך החלש כך שבדיעבד זה יסייע למצב של מלחמה. לכן, מהעז הזה עוד יכול לצאת קצת מתוק".

 

גם האלוף במילואים עוזי דיין, שכיהן כסגן הרמטכ"ל ושימש ראש המועצה לביטחון לאומי, תומך בדעה הזו. בשיחה עם ynet, אמר דיין: "יש לנו לקחים חשובים להפיק מהשריפה בכרמל אבל לא כדאי לחיזבאללה ולחמאס לבדוק האם הרתעתנו נחלשה או לא ומהו כוחנו האמיתי".

 

"גץ אחד יכול לעלות את ישראל באש"

מנגד, בכלי התקשורת הערביים, ובפרט אלו המזוהים עם ארגוני הטרור חיזבאללה וחמאס, מצטיירת תמונה שונה לגמרי. "שריפת הכרמל הגדולה הביכה את יכולות הכיבוי הישראליות והוכיחה את חוסר יכולתם הכמעט מוחלטת", נמסר שלשום בדיווח של רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה בסיקור האירועים, "זאת, למרות האימונים הנרחבים בשנים האחרונות של האויב הציוני וטענותיהם של הגורמים הישראליים לגבי המוכנות המלאה של פיקוד העורף להתמודד עם כל מקרה חירום, ויכולותיו להעלות את רמת מוכנותו כדי לעמוד מול ההשלכות של מלחמה כוללת".

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

ביומון הפלסטיני "פלסטין" המזוהה עם חמאס בעזה, כתב אתמול בעל הטור מוסטפא א-סוואף: "השריפה הזאת חשפה חוסר אונים ברור מצד ישראל בזירתה הפנימית להחזיק מעמד מול מפגע של הטבע שעלול להתרחש בכל עת, או כתוצאה מהצתה על ידי אדם המעורער בנפשו, או כתוצאה מנפילת רקטה או טיל דוגמת אלה שהושלכו על רצועת עזה".

 

הוא הוסיף: "השריפה מוכיחה בבירור כי מדינת הכיבוש איננה אלא נמר של נייר וכי היא מפגינה את שריריה נגד חלשים וזוהי הוכחה לכך שהכוח החומרי איננו הכל. הבסת ישראל, היא עניין אפשרי ופשוט"

 

לטענת הכתב הפלסטיני, "מה שאירע בהר הכרמל גרם לנו קורת רוח, לא בשל הרג פסולת אנושית בדמות כמה סוהרים, אלא משום שהדבר מוכיח בצורה חד משמעית כי ישראל איננה יותר מאשר מדינה של נייר שאיננה מחזיקה מעמד מול ההתנגדות וההיסטוריה וגץ אחד יכול להעלות אותה באש ואין צורך במאזן כוחות צבאי או ביכולת גרעינית כדי לסלקה מן המפה".

 

אגב, דווקא בשל השריפה באיראן, יכולה ההנהגה לחוש הזדהות מסוימת עם ישראל. בשבועיים האחרונה השתוללה בצפון-מזרחה של הרפובליקה האיסלאמית שריפת יער ענקית, שכילתה עשרות אלפי דונמים של חורש טבעי.

 

יותר מ-600 כבאים בסיוע שבעה מסוקים נאבקו בלהבות במחוז גולסטן מאז 20 בנובמבר, אך רק אתמול הושגה שליטה על האש. בשריפה הזו לא היו נפגעים בנפש, אך נגרם נזק עצום לבעלי החיים באזור בהם נחשים, צבים, צפרדעים ושועלים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
גיורא איילנד. "אין לאסון חשיבות אסטרטגית"
צילום: עופר עמרם
צילום: דודי ועקנין
עוזי דיין. "לא כדאי לנסות אותנו"
צילום: דודי ועקנין
חסן נסראללה, מזכ"ל חיזבאללה
צילום: AP
מומלצים