שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: הפלה מגבירה ב-40% הסיכון להתקף לב

  במחקר האירופאי, שכלל מעל 11 אלף נשים, מצאו החוקרים גם כי לידת ולד מת העלתה הסיכון להתקף לב פי 3.5, וכי נשים שעברו מעל שלוש הפלות היו בסיכון הגבוה פי 5 להתקף לב

  האם נשים שעברו הפלה נמצאות בסיכון גבוה יותר להתקפי לב? על פי מחקר אירופאי חדש, שפורסם בגליון האחרון של כתב העת Heart, התשובה לכך היא חיובית. המחקר, שכלל מעל 11 אלף נשים, מצא כי אלה שעברו הפלה או לידת ולד מת היו בסיכון מוגבר ללקות בהתקף לב. הסיכון היה גבוה יותר ככל שמספר ההפלות היה גדול יותר.

   

  לידת ולד מת: סיכון גדול פי 3.5 להתקף לב

  החוקרים מהמרכז לחקר הסרטן בהיידלברג שבגרמניה בדקו יותר מ- 11,500 נשים, שגילן נע בין 30 ל-60 שנה. הם בחנו את ההיסטוריה ההריונית של אותן נשים והאם הן לקו בהתקפי לב.

   

  נמצא כי אחת מכל ארבע נשים שהשתתפו במחקר דיווחה על הפלה, וכי 2% מהמשתתפות חוו לידת ולד מת. החוקרים ציינו כי מספר זה עשוי להיות גבוה יותר, משום שחלק מהנשים נכנסו להריון ועברו הפלה מבלי שידעו על כך. מתוך קבוצת הנשים שעברו הפלה או לידת ולד מת, 82 נשים עברו התקף לב ו-112 נשים עברו שבץ מוחי.

   

  החוקרים הסיקו מנתונים אלו כי נשים שעברו לפחות לידת ולד מת אחת, היו בסיכון הגבוה פי 3.5 ללקות בהתקף לב בהמשך החיים,

  בהשוואה לנשים שלא עברו לידת ולד מת. בקרב נשים שעברו יותר מלידת ולד מת אחת, הגבירה כל לידה כזו את הסיכון להתקף לב פי 2.65.

   

  אצל נשים שעברו מספר הפלות, הסיכון היה גבוה עוד יותר: החוקרים מצאו כי נשים שעברו לפחות שלוש הפלות, היו בסיכון גבוה פי חמש ללקות בהתקף לב, בהשוואה לנשים שלא עברו הפלות. לאחר ששוקללו גורמי סיכון להתקפי לב (כמו עישון, השמנת יתר וצריכת אלכוהול) הגיעו החוקרים למסקנה שכל הפלה מגבירה את הסיכון להתקף לב ב-40%.

   

  במאמר מציינים החוקרים כי עדיין לא ברור מהו הקשר שבין הפלות לבין התקפי לב, אולם הם ממליצים לרופאים לברר האם המטופלת עברה הפלה או לידת ולד מת, שכן נתונים אלו הם מידע חיוני. מידע שכזה עשוי לסייע לאבחון מוקדם של מחלת לב וכלי דם, אבחון שעשוי למנוע התקף לב או שבץ מוחי.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הקשר בין הפלות להתקפי לב עדיין נבדק
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים