שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  תיעוד: השיחות שהפלילו את עוזרו של הימלר

  סרטון שהועלה לאינטרנט מתעד את השיחות שקיים חוקר יהודי אמריקני שהתחזה לניאו-נאצי, עם ד"ר ברנרד פרנק, שהיה עוזרו של מפקד האס.אס ומעולם לא הועמד לדין. "היהודים דיכאו אותנו בכל הקשור לכסף - כולנו יודעים זאת כמובן", סיפר פרנק

  "נתפסתי באנטישמיות ששררה בגרמניה כמו אש בשדה קוצים, ומסיבות ברורות. אי אפשר לתת לאנשים לרעוב בצורה כזו. להם (ליהודים) יש חלק בדיכוי העם הגרמני, הם חפרו את הקבר שלהם" - כך מספר ד"ר ברנרד פרנק, עוזרו של מפקד האס.אס והגסטפו היינריך הימלר, בסרטון בן 21 דקות שהועלה לאינטרנט. 

   

  הבוקר חשף "ידיעות אחרונות" כי חוקר יהודי-אמריקני בשם מרק גולד הצליח לעלות על עקבותיו של פרנק, אחרי שהתחזה במשך כארבע שנים לניאו-נאצי וחדר לארגונים של הימין הקיצוני בגרמניה. כעבור זמן מה, הוא יצר קשר עם פרנק והחל ליצור עמו יחסי אמון. פרנק החל להתוודות בפניו על עברו, וחלק מדבריו מתועדים בסרטון.

   

  לציפייה בראיונות עם ברנרד פרנק - לחצו כאן

   

  פרנק, כיום בן 97, חי ב-65 השנים האחרונות בגרמניה מבלי שהועמד לדין. הוא עבד בלשכתו של הימלר וסייע לו בהפצת הפקודה המעשית הראשונה של הרייך לרצח המוני של מאות אלפי יהודים. הוא גם נבחר אישית על-ידי הימלר לשרת ב"קומנדושטאב" - מפקדת הקומנדו שהייתה אחראית על פעילות האס.אס עם תחילת של "מבצע ברברוסה" בקיץ 1941.


  גולד מראיין את פרנק בביתו (צילום: דניקה ברנרד)

   

  בראיון מספר פרנק גם על יחסיו הטובים עם הימלר, ומאשר למצלמה כי חתימתו מופיעה על הפקודה לרצח המוני של מאות אלפי יהודים ב-1941. "המלחמה הזו היתה מלחמה בין ממשלות. אנחנו היינו צודקים ועשינו את עבודתנו, אך הרגשות שלנו היו אחרים... נשארתי עם ארצי, וארצי היתה נאצית. היה ברור שאהיה בצד שלהם".

   

  בקטע אחר בראיון אומר פרנק: "היהודים דיכאו אותנו בכל הקשור לכסף - כולנו יודעים זאת כמובן. היה ברור שהם יוצרים קנאה בקרב האוכלוסיה הפחות אמידה בגרמניה לכל הפחות זה יכול להפוך בקלות לתחמושת פוליטית". בהתייחס למלחמת העולם השנייה, אמר: "המלחמה לא היתה הכרחית אך היא נגמרה. אנו חייבים לשכוח הכל... את מה שהיה טעות... אנו צריכים לחשוב על העתיד, על הילדים שלנו, על המשפחות שלנו ועל התרבות שלנו. זה מה שחשוב".

   

  בימים הקרובים תוגש בארה"ב תביעה נגד פרנק על-ידי גולד וארגון "שורת הדין", המתמקד בפעילות משפטית נגד גופי טרור וגופים המממנים טרור ואנטישמיות. גולד ועו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, העומדת בראש הארגון, צפויים לקיים הערב (יום ג') מסיבת עיתונאים משותפת בנושא. במקביל, תוגש ככל הנראה בקשת הסגרה נגד פרנק בשמם של אמריקנים שקרובי משפחותיהם נטבחו במהלך מלחמת העולם השנייה.

   

  יודגש כי מדובר בסרטון ערוך שצילומיו החלו לפני כארבע שנים. לא ברור מדוע בחר גולד להמשיך בצילומים ולא לגשת למשטרה כשסבר שבידיו חומר שעשוי להרשיע את פרנק, ומדוע כשבחר לעשות זאת בחר בהליך אזרחי בלבד. בנוסף, קיימת חוסר בהירות בנוגע למידת חשיבותו של פרנק במפקדה הנאצית. עם זאת ידוע כי פרנק קיבל לקראת סוף המלחמה פקודה אישית מהיטלר להרוג את הרמן גרינג, לאחר שזה הודיע על כוונתו לקחת על עצמו הנהגת גרמניה. פרנק סירב להוציא את גרינג להורג, אולם עצר אותו בגין בגידה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הימלר. יחסים טובים עם פרנק
  ברנרד פרנק כיום
  צילום: דניקה ברנרד
  ברנרד פרנק במדים
  צילום: דניקה ברנרד
  מומלצים