שתף קטע נבחר

אלוף פיקוד העורף: חסר ציוד כיבוי? לא ידעתי

בעבר כבר התריע המבקר כי שירותי הכבאות ופיקוד העורף לא מתפקדים בשיתוף פעולה. יותר משלוש שנים אחרי הביקורת מתברר כי שיתוף הפעולה הידרדר. הם אפילו לא קיימו ישיבות

האחריות למחדל לא נגמרת בשרים, היא נמשכת גם בצה"ל: הקשר בין הגופים הכי חשובים בהגנה ובטיפול בעורף - רשות החירום הלאומית, פיקוד העורף ומערך כיבוי האש, אינו רק רופף, אלא סובל מליקויים חמורים. על אף שהעניין הוזכר בעבר בדו"חות ביקורת, לא נעשה כמעט דבר לשפר את המצב. בחלק המקרים, אף חלה התדרדרות. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה על "היערכות שירותי הכבאות וההצלה לעת חירום", המתפרסם בצהריים (יום ד'). אחריות כבדה רובצת לפתחם של פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית (רח"ל).

 

 

בדו"ח הביקורת, שפורסם כשנה לאחר מלחמת לבנון השנייה, נמצאו ליקויים בקשר ובשיתוף הפעולה בין פיקוד העורף לנציבות הכבאות. אבל דבר לא נעשה, כדי לתקן את הליקויים. הדו"ח הנוכחי חושף כי הקשר בין הגופים אף נחלש מאז. כך, למשל, הוסכם שפיקוד העורף ייקח חלק מרכזי יותר בבניין הכוח של המערך האזרחי, תוך שיתוף רשות החירום הלאומית וסגן שר הביטחון. מתברר כי לא התקיים כלל דיון בנושא והוא אינו הוצג לאיש. עוד עולה, כי פיקוד העורף אינו משפיע על בניין הכוח של שירותי הכבאות. 


שיתוף פעולה לקוי בין פיקוד העורך לנציבות הכבאות (צילום: אקטיבסטילס)

 

עוד כתבות וניתוחים מדו"ח המבקר:

 

הן בפיקוד העורף והן בנציבות הכבאות הודו בהידרדרות הקשר בין הגופים. נמצא כי שני הגופים לא קיימו עבודת מטה משותפת לשיפור העניין, גם רח"ל לא פעלה לקידום שיתוף הפעולה. במארס 2010 לא ידעו כלל בפיקוד העורף על המצב החמור בו שרוי מערך הכיבוי האזרחי, ומכאן שלא תוכנן איך להפעילו בעת חירום. מפקד פיקוד העורף, האלוף יאיר גולן, הדהים כשאמר לצוות מבקר המדינה ש"הוא אינו יודע האם יש לשירותי הכבאות מספיק ציוד לחירום כיוון שפיקוד העורף לא ניתח זאת". עוד אמר כי "הוא מכיר חד-משמעית בחוסר הידיעה שלו ושל פיקוד העורף לגבי מצב כשירות שירותי הכבאות לחירום ובמשמעות של ליקויי כשירות אלו בנוגע לנושא כיבוי אש".

 

נוכח הביקורת, אמר האלוף גולן כי הוא "מודע לכך שהבעיה של מוכנות שירותי הכבאות לחירום היא גם בעיה של פיקוד העורף, וכי "ייכנס מיד לעבודת מטה, שלא נעשתה עד היום, לבחינת הנושא ומשמעויותיו". הוא העריך אז כי תוך חודשיים תתגבש בפיקוד תמונת מצב בנוגע למיפוי הצרכים של מערך שירותי הכבאות לחירום. אבל במבחן התוצאה - היו אלו דיבורים בלבד. פגישה בין האלוף גולן לנציב הכבאות, רב-טפסר שמעון רומח, באפריל השנה - לא הניבה שום התקדמות.

 

הכשרה לוקה בחסר

לטענת צה"ל, הקושי המרכזי בפעילות מול נציבות הכבאות הוא מבנה הארגון, שאינו היררכי. המבקר ציין כי שיתוף הפעולה בין הגורמים הוא אבן יסוד לפעילות מיטבית בחירום. עוד נמצא כי רח"ל, שאמורה להכין דו"ח מקיף על מוכנות העורף, לא הציגה את מוכנות שירותי הכבאות בחירום. ראש רח"ל, תת-אלוף (מיל') זאב צוק-רם, הבטיח כי ההערות ילקחו בחשבון ויבוצעו. המבקר קבע בעניין זה שעל רח"ל לקדם טיפול במוכנות שירותי הכבאות לעת חירום וכן לתרום לשיתוף הפעולה בין פיקוד העורף ובין שירותי הכבאות.  


"שיתוף פעולה - אבן יסוד". הלהבות בקיבוץ בית אורן (צילום: חגי אהרון)

 

לפני למעלה מעשור הוחלט בצה"ל לתגבר את שירותי הכבאות באמצעות הקמת שלושה גדודי מילואים, שמאות חייליהם יצטרפו בעת הצורך

 לכבאים האזרחיים ויסייעו להם. בביקורת על מלחמת לבנון השנייה נמצאו ליקויים בהפעלת מערך הכיבוי הזה, משום שחלק מאנשי המילואים לא גויסו לגדודי הכיבוי, אלא למערכים אחרים בצה"ל.

 

עוד נמצא כי משנת 2003 ועד תחילת המלחמה בקיץ 2006 - לא נערך כלל אימון של הכבאים האזרחיים והצבאיים. ההכשרה לכבאים אלה לוקה בחסר ונקבע כי יש להעמיק את לימוד המיומנויות. 

 

בין פיקוד העורף לשירותי הכבאות ניטש ויכוח לגבי היקף הכבאים מטעם הצבא, כשכל צד מחזיק בדעה אחרת. בצה"ל, לא אהבו כנראה את העובדה כי בנציבות הכבאות מדקדקים עמם בנושא ההיקף של הכבאים לובשי המדים, ואמרו למבקר המדינה כי אינם חייבים כלל "לתרום" כבאים, אנשי מילואים, לשירותי הכבאות, אך הם עושים זאת בגלל חשיבות העניין וממילא שיעור האיוש עומד על יותר מ-130 אחוז. בנוסף, כתב המבקר כי לשירותי הכבאות אין תקציב ייעודי לאימונים ועקב כך נבצר מהם להשתתף כנדרש באימוני פיקוד העורף בתחום ההתגוננות האזרחית.

 

המבקר מסכם: "מאחר שפיקוד העורף אחראי להתגוננות האזרחית ולהפעלה בעת חירום של ארגוני העזר, לרבות שירותי הכבאות, ונוכח הליקויים בשיתוף הפעולה בין פיקוד העורף ובין שירותי הכבאות, שצוינו בדו"ח זה, על שירותי הכבאות ועל פקע"ר להבטיח שיתוף פעולה הדוק ביניהם, לרבות במסגרת אימונים ותרגילים, כדי להעריך את יכולותיהם ולשפר את היערכותם וכשירותם המבצעית וכדי להיערך כיאות להפעלתם בעת חירום. כמו כן, על רח"ל, בהיותה הגוף המסייע לשר הביטחון לממש את אחריות-העל שהוטלה עליו לטיפול בעורף בכל מצבי החירום ולנוכח ראייתה הכוללת הנדרשת לעניין זה, לקדם את הטיפול בהיערכות שירותי הכבאות לעת חירום, לרבות בעניין שיתוף הפעולה בין פיקוד העורף ובין שירותי הכבאות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לדו"ח מבקר המדינה כי "פיקוד העורף ילמד את האמור בדו"ח ויתייחס ברצינות הראויה לכלל ההמלצות וההערות במטרה ליישמן באופן מלא". עוד נמסר כי "חלק ניכר מהנושאים שהועלו בדו"ח נמצאים בתהליכי טיפול מתקדמים בפיקוד העורף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא ידע, לא תיאם. האלוף יאיר גולן
צילום: ירון ברנר
נציב שירותי הכבאות שמעון רומח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים