שתף קטע נבחר

"סוריה לאיראן: לא נילחם לצדכם בישראל"

עוד מהמסמכים האמריקנים בוויקיליקס: לפני שנה הגיעו לדמשק שליחים מטהרן, בביטחון מלא שישראל תתקוף את מתקני הגרעין. הם התאכזבו מהתשובה של אסד

למרות החזית האחידה שמנסים לצייר אחמדינג'אד ואסד, מתחת לפני השטח תמונת המצב שונה לגמרי: לפי מסמך אמריקני רשמי מדצמבר אשתקד, שפרסם הלילה (יום ד') אתר ההדלפות "ויקיליקס", סוריה סירבה להתחייב לאיראן כי תילחם לצדה במקרה שעימות צבאי יפרוץ בין טהרן לישראל על רקע תקיפת מתקני הגרעין.

 

מסמכי ויקיליקס - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הדיווחים במסמך שכותרתו "מסכות הצגת הסולידריות בין סוריה לאיראן", מ-20 בדצמבר 2009, נשענים על גורם דיפלומטי ששוחח עם אנשי השגרירות האמריקנית בדמשק. אותו גורם, ששמו צונזר במסמכים, אמר כי סוריה הביעה התנגדות להפצרות איראניות שדמשק תתחייב לחבור לאיראן אם מלחמה תפרוץ בינה לבין ישראל או בין חיזבאללה לישראל.

 

לפי הדיווח במסמך, גורמים רשמיים איראנים הגיעו לסוריה בתחילת אותו החודש כדי לגבש בריתות לקראת תגובה אפשרית תקיפה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין האיראניים. לדברי הגורם הדיפלומטי, האיראנים אמרו לעמיתיהם הסורים כי השאלה היא לא אם ישראל תתקוף באיראן, אלא מתי. אותו גורם סיפר כי בתגובה אמרו הסורים לאיראנים שאל להם לצפות שסוריה, חיזבאללה או חמאס יילחמו במלחמה הזו.

 

"אמרנו להם שאיראן חזקה דיה כדי לפתח תוכנית גרעין ולהילחם נגד ישראל", ציין המקור הסורי. לפי המסמך, האיראנים לא היו מרוצים מתגובתו של אסד.

 

"התפקיד החיובי" של אסד 

כשנשאל איזו עצה השיאה סוריה לאיראן, המקור השיב כי בדמשק - וגם בטורקיה ובקטאר - כבר מתכוננים לחילופי אש מעל ראשיהם בין ישראל לאיראן "בעתיד הקרוב". הוא התבסס על דיווחי גורמי צבא, לפיהם מל"טים ישראלים הגבירו את נוכחותם בשמי סוריה - מה שמעיד לטענתו על כוונה להפציץ תחנות מכ"מ בדרך לתקיפה באיראן.

 

"אנחנו מתכוננים להתעורר בוקר אחד בקרוב ולהבין שהתקיפה הישראלית קרתה", אמר המקור לבן שיחו האמריקני. ומה אז? "אז אנחנו מצפים לתגובה איראנית. בנקודה הזו, אנחנו,

טורקיה וקטאר ניכנס לפעולה כדי להתחיל לתווך בדרך להפסקת אש ופתרון ארוך טווח שנוגע לתוכניות הגרעין של איראן וישראל".

 

המקור הסורי הסביר עוד כי התסריט שתיאר הוא "הטוב ביותר" עבור דמשק במצב הנתון, והביע תקווה שארה"ב תכיר במאמצים הסורים למנוע משבר אזורי ותעניק לאסד קרדיט על ניסיונות לשחק "תפקיד חיובי".

 

מעבר לנושא הישראלי, המסמך מצייר תמונה כוללת של חילוקי דעות מתחת להצגת האחווה הסורית-איראנית - גם בנושאי עיראק ותימן. בשגרירות האמריקנית קבעו שהאיראנים נלחצו והתקרבו לסורים רק כאשר אלו החלו לחזק קשרים אחרים - כמו עם סעודיה, טורקיה וארה"ב.

 

העברת הסקאדים: "פנו לסורים לפני שברק מגיע"

בימים האחרונים פורסמו מסמכים נוספים הקשורים לסוריה. במברק מהשגרירות בנובמבר אשתקד צוין כי משיחות עם בכירים סורים עולה שהם נוטים להדגיש את הקישור הפוליטי שלהם לחיזבאללה, אבל מכחישים מפורשות העברת נשק. אבל בהמשך הגיע מידע אחר.

 

ב-22 בפברואר 2010 אמר לפקידים בשגרירות ארה"ב בתל אביב ראש חטיבת המחקר באמ"ן, יוסי ביידץ, שסוריה מתכוונת להעביר בכל רגע טילי סקאד D מתקדמים לחיזבאללה בלבנון. ביידץ הסביר כי אגף המודיעין רואה בהעברה הזאת "שלב חדש של דאגה לאורך גבול הצפון", וביקש שהממשל האמריקני יזום מהלך דיפלומטי עם ממשלת סוריה בניסיון להניא את הסורים מהעברת הטילים.

 

ביידץ ביקש שכל מהלך שכזה ייעשה לפני ההגעה של שר הביטחון אהוד ברק לוושינגטון ב-25 בפברואר, אחרת, הזהיר, הסורים יהיו בטוחים שארה"ב וישראל שיתפו פעולה לסיכול ההעברה.

 

ב-25 בפברואר נפגש דיפלומט אמריקני עם סגן שר החוץ הסורי, פייסל אלמקדאד, שהכחיש בתוקף את העברת הנשק. לפי דיווחים בתקשורת, מאז למדו האמריקנים שלהכחשות הסוריות לא היה כיסוי,

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד ואחמדינג'אד. ביחד ולחוד
צילום: AFP
מומלצים