שתף קטע נבחר

פרס: צריך לתת לברק את מלוא הסיכוי

בנאום בפני פעילי המפלגה אמר פרס כי יש להתייצב מאחורי ברק "ללא איומים, וללא נשיפה בעורף". עם זאת הוא תקף את הדרך בה הגיב ברק על מכתבו של רובינשטיין

השר שמעון פרס שלל הבוקר (יום ד') את האפשרות שמפלגת העבודה תדיח את ראש הממשלה אהוד ברק לפני מועד הבחירות והוא ייקרא להחליפו. "צריך לתת לברק את מלוא הסיכוי, ללא איומים וללא נשיפה בעורף ולכן התייצבתי כאן, למנוע ספקות", אמר פרס בנאום בפני פעילי מפלגה בבית התנועה הקיבוצית בתל אביב.
את נאומו הקדיש פרס להתקפה על היריבים מבחוץ. על תמיכת ויצמן ביו"ר הליכוד אריאל שרון, אמר פרס בציניות ולקול צחוקו של הקהל: "אני מעריך את הנשיא לשעבר ויצמן, יש לו ראש פתוח והוא לא מתעקש רק על עמדה אחת".
קמפיין העבודה מתמקד לאחרונה בכך שלשרון אין דרך, והוא מסתיר מהציבור את הצעדים המעשיים בהם ינקוט בתחום המדיני, אם יזכה בבחירות. גם פרס המשיך בקו זה. "אריק הציג תנאים", אומר פרס, "אין פשרה בירושלים, לא מורידים אף התנחלות, לא מוותרים בבקעה, אז על מה רוצים שהוא ידבר? בתנאים האלה הוא באמת בעד שלום, אבל שלום בלי ערבים. אני בעד זה. אם אפשר היה לעשות שלום עם הערבים בלעדיהם, זה היה נהדר. אבל אם עושים שלום אמת עם הערבים, צריך להתחשב בהם. אני לא מכיר אף ערבי בבית קברות או בבית יולדות שיסכים לזה".
פרס הוסיף, "אין שלום דה לוקס. מי שחושב ששלום זה להגיד כמה מילים והרכבת תצא לדרך – משלה את העם. שלום זה תהליך קשה מאוד עם אכזבות, עם נסיגות, עם תמיהות. המבחן שלנו הוא לא לאבד אמונה ולא להתבלבל ולזכור שאין דברים גדולים ללא קשיים גדולים… ההבדל בינינו לבינם הוא הבדל בין דרך לאין-דרך. הליכוד החליט לשתוק והעם צריך לנחש מה הם מציעים. הם הפכו את האידיאולוגיה שלהם לתשבץ".

"ברק היה צריך להגיב אחרת למכתבו של רובינשטיין"

השר לפיתוח אזורי בכל זאת ניגח את ברק בעניין בוער בלשכת ראש הממשלה ביומיים האחרונים – מכתבו של היועץ המשפטי אליקים רובינשטיין. לפי פרס, צריך היה ברק להגיב באופן חיובי לחוות הדעת המשפטית של רובינשטיין ולא בהאשמות ובקריאה לפיטוריו. "אני חושב שאנחנו שוגים בתגובה ליועץ המשפטי. הוא הוציא פסק דין שאיפשר באופן חד משמעי להמשיך במשא ומתן, על פי חוק. יש לרובינשטיין גם דיעות אחרות, אבל ממשלה פועלת על פי חוק ולא על פי דיעות והוא (היועמ"ש) אמר שהיא פועלת באופן חוקי. הרבה יותר נכון היה להבליט את הצד הפוזיטיבי שעל פיו פועלת הממשלה", אמר פרס.
הוא הוסיף, "הרי הממשלה הולכת לחתום על הסכם בראשי תיבות ומשמעות החתימה היא שהיא מאשרת את מה שכתוב, אך אינה מחייבת. על כך העם יחליט, אז ממה פוחד הליכוד? אם כפי שהוא טוען יש רוב נגד הסכם, אז העם יצביע נגד. כן- כן, לא- לא".
שרון חזר לאחרונה על ההבטחה כי ימנה שר ערבי בממשלתו. פרס אמר בהתייחסו לסוגיה כי "צריך שר ערבי בממשלה, בהחלט כן, אבל אין חשיבות לכניסת ערבים לעבודה במשרדי הממשלה. ונניח שנפנה מאה משרות לערבים, אז מה עשינו? מה כל כך גדול בלהיות פקיד ממשלה? המשכורת לא כזו מפתה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלי תיבון
פרס. "הליכוד הפך את האידיאולוגיה שלו לתשבץ
גלי תיבון
צילום: דודו פריד
"שרון רוצה שלום בלי הערבים", אמר פרס
צילום: דודו פריד
מומלצים