שתף קטע נבחר

מכה לנתניהו: פיירברג התפטרה אחרי יומיים

יו"ר הכנסת מתח ביקורת, ראשי הרשויות סירבו לשתף פעולה - ונציגתו של נתניהו לשיקום האסון הבינה את הרמז. "במתכונת הקיימת אין מקום להתערבות נוספת מצדי", היא כתבה. "אם אתה רוצה גוף חיצוני, תעניק לו סמכויות מהממשלה". בכרמל בירכו, נתניהו "הביע צער"

רק יומיים אחרי שהציג בחגיגיות את הנציגה שלו לשיקום אחרי האסון בכרמל, ורגע לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה בנושא הכיבוי, מבוכה לראש הממשלה: מרים פיירברג, שמונתה על-ידי נתניהו, הודיעה על התפטרותה מהתפקיד שנתפר עבורה בזריזות - וכנראה בלי הרבה מחשבה מוקדמת.

 

פיירברג, שהוגדרה "ראש צוות המשימה המיוחד" מטעם נתניהו לטיפול בנפגעי שריפת הכרמל, שלחה

עוד אמש (יום ג') ללשכתו מכתב התפטרות, לאחר שנתקלה בהתנגדות של ראשי רשויות בכרמל, בראשם ראש מועצת חוף הכרמל, כרמל סלע. גם יושב-ראש הכנסת, ראובן ריבלין, מתח ביקורת על המינוי ותהה אם "השרים כל-כך עסוקים".

 

"בסיור ביישובים שנפגעו בשריפה בכרמל התרשמתי שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, מוביל את מהלך השיקום ביד רמה ובשיתוף פעולה מלא של כל מנכ"לי משרדי הממשלה והגופים השונים", היא כתבה (למכתב המלא). "התרשמתי בעיקר מתפקודו המקצועי והיעיל של מנהל המחוז, משלב יוסף, ראשי המועצות המעורבים בנעשה ונמצאים בקשר שותף וטוב עם משרדי הממשלה השונים.

 

"לפיכך אינני רואה בשלב זה מקום להתערבות נוספת מצידי במתכונת הקיימת", הוסיפה פיירברג בפנייה לנתניהו. "אני מודה לך על האמון המלא שנתת בי, ועומדת לרשותך בעתיד לכל משימה שתבקש".

 

בכרמל מברכים 

פיירברג הדגישה עוד כי "במידה והחלטתך למנות גוף חיצוני שיעסוק בנושא השיקום בעינה עומדת, יש צורך, להערכתי, להעניק לגוף זה סמכויות מהממשלה אשר יאפשרו עצמאות תקציבים מוחלטת, וזאת כמובן על פי כל כללי המנהל התקין.

גוף זה יהיה מוסמך לקבוע סדרי עדיפויות, לגייס מקורות כספיים ולהחליט על חלוקתם מתוך ראייה כוללת של הצרכים. בגוף זה, אם יוקם, אין מקום להכליל משרדי ממשלה, כדי להימנע מפגיעה במעמדם של השרים וראשי הרשויות".

 

אתמול הגיעה פיירברג יחד עם גבאי, ומנכ"לים של משרים נוספים, לישבת עבודה בכרמל, ובחלקים מהסיור נשארה ברכבה. נתניהו, כך נמסר מלשכתו, הודה לה על נכונותה לעזור והביע צער על החלטתה. בלשכה ביקשו להזכיר שהוא "וידא הבוקר שהסיוע הראשוני, בסך 2,500 שקל לאדם, המיועד לתושבים שביתם נשרף, הועבר לרשויות המקומיות ולמעלה ממאה תושבים כבר קיבלו אותו". "כוח המשימה" אמור להמשיך לפעול, אך עדיין לא ברור מי יעמוד בראשו.

 

במועצה האזורית כרמל הביעו סיפוק מהודעתה של פיירברג. "אין כאן משהו אישי כנגד פיירברג אך איננו זקוקים למתווכים שרק מסרבלים את המהלכים", אמרו במועצה. "אנחנו עוסקים כעת בהחזרה מהירה של התושבים המפונים למסלול חיים רגיל ככל האפשר".

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיירברג. אין בי צורך כרגע
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. עוד מבוכה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים