שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חולדאי נגד ישי: "תנו לשלטון המקומי לשלוט"
  ראש עיריית תל אביב רוצה יותר עצמאות מהממשלה: "השר ישי לא עושה שום דבר בשביל לקדם את חוק הרשויות המקומיות. השלטון המקומי בישראל הוא לא אפקטיבי. הוא לא ממש שלטון". חולדאי גם הציע לאחד את גוש דן לרשות אחת

  העליהום הציבורי על אלי ישי מתמקד באופן טבעי בכשלים במערך כיבוי האש שהתגלו בשריפה בכרמל, אך הוא מהווה הזדמנות לכל מי שאינו מרוצה משר הפנים להביע מחאה נגדו. בין אלה נמנה גם ראש עיריית תל אביב ויו"ר פורום 15 הערים המאוזנות, רון חולדאי, שטוען כי ישי מזניח לא רק את שירותי הכבאות, אלא את השלטון המקומי כולו.

   

  לדברי חולדאי, שדיבר היום (ד') בוועידת השלטון המקומי במרכז הבינתחומי בהרצליה: "אני לא רוצה לדבר על השריפה. אבל יש לי ביקורת על ישי בנושא שהוא לא פחות משמעותי. כבר שנתיים שאלי ישי לא עושה שום דבר בשביל לקדם את חוק הרשויות המקומיות. השלטון המקומי בישראל הוא לא אפקטיבי. הוא לא ממש שלטון".

   

  חוק הרשויות הוא תיקון לחוק המנדטורי הקיים כיום, אשר מגביל את סמכויות העיריות. כיום, הרשויות צריכות אישור מהממשלה לרוב הפעולות שלהן והתיקון המוצע אמור לפתור אותן מכך ולהעניק יתר עצמאות בניהול התקציב.

   

  לדברי חולדאי, ראשי העיריות הוכיחו שכאשר נותנים להם לעבוד ללא התערבות הממשלה הציבור יוצא נשכר מכך. "כשנותנים לנו לעבוד אז אנחנו יודעים לעשות את זה טוב מאוד. בעשור האחרון, לדוגמא, סללנו רכבת תחתית בגוש דן. ולמי שמתפלא, אני לא מדבר על רכבת לבני אדם, אלא על רכבת של ביוב, השפדן, שעוברת בדיוק בתוואי של הרכבת הקלה שלא קיימת, מפתח תקווה ועד ראשון".

   

  כדי להמחיש את טענתו, כי ראשי הרשויות פועלים טוב יותר ללא התערבות הממשלה, השווה חולדאי בין הנחת צינור הביוב לתכנית הרכבת הקלה לגוש דן - שאינה יוצאת לפועל בהתאם ללוח הזמנים שנקבע. "השלטון המקומי סלל צינור אחד, והשלטון המרכזי הבטיח צינור אחר (הרכבת, ת.ג) ולא עשה דבר. אבל הרבה מאוד דברים אנחנו לא עושים בגלל חוסר תקציבים או חוסר סמכויות".

   

  השריפה - דוגמא לשלטון מקומי מוחלש

  נושא נוסף שביקש חולדאי לקדם הוא איחוד רשויות. "לא סביר שתל אביב, עיר בגודל של שדה התעופה נבטים, תהיה רשות מקומית. לונדון, שגדולה מגוש דן פי 8, היא רשות מקומית אחת. אני מוכן לוותר על תפקידי כדי שגוש דן יהפוך לעיר אחת, אבל אז יבוא ראש עיריית רמת גן ויגיד שהוא לא מוכן, ולכן חייבים לכפות עלינו את זה בחקיקה. כך עשו כשהקימו את איגודי הערים לביוב, וזה עובד. כרגע משרד הפנים לא עושה דבר בענין מיזוג הרשויות".

   

  חולדאי נשאל על ידי ynet בסיום דבריו האם איגודי הערים לכבאות, האחראים על מכבי האש שנכשלו בטיפול בשריפה, הם לא דוגמא למיזוג הרשויות הגדולות
  והעצמאיות שחולדאי מנסה לקדם. חולדאי השיב: "ממש ממש לא. איגודי הערים לכבאות הם דוגמא לסוג השלטון המקומי המוחלש שקיים כיום. לא רציתי לומר זאת אבל אם בעוספייה היה יותר ציוד לכיבוי אש, השריפה לא הייתה הופכת להיות קטלנית. זה מה שקורה כשהשלטון המרכזי מזניח את השלטון המקומי, מונע ממנו סמכויות, כוח, תקנים ותקציבים. זה מה שקורה כשאין שלטון מקומי, אלא רק כאילו שלטון מקומי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים