שתף קטע נבחר

קנס לבנק ערבי-ישראלי: לא ציית להנחיות המפקח

בנק ישראל הבטיח לאכוף את התקנות הנובעות מחוק איסור הלבנת הון בנחישות - והוא מקיים. קנס של 850 אלף שקל הוטל על בנק ערבי-ישראלי שבבעלות בנק לאומי בשל אי רישום פרטי מבצע פעולות ואי קבלת הצהרה על נהנים בחשבון

בנק ישראל הטיל היום (ד') קנס מנהלי בסך 850 אלף שקל על בנק ערבי-ישראלי, אשר בבעלות בנק לאומי. בנק ישראל מצא כי בנק ערבי-ישראלי הפר הוראות מכוח חוק איסור הלבנת הון. וועדת העיצומים לתאגידים בנקאיים לעניין איסור הלבנת הון קבעה כי לבנק ערבי-ישראלי עומדת זכות ערעור לבית משפט השלום תוך 30 יום.

 

ההפרות והליקויים העיקריים שהתגלו בביקורת שביצע הפיקוח על הבנקים נבעו מהיערכות לקויה למילוי הוראות הצו לאיסור הלבנת הון. ההיערכות הלקויה באה לידי ביטוי באי זיהוי ורישום פרטים של מבצע פעולה בנקאית; אי קבלת הצהרה על נהנים בחשבון ועל שליטה בתאגיד; רישום פרטי זהותם במאגר המידע של הבנק; אי דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון על פעולות שנראות כבלתי רגילות או דיווח על פעולות אלו שלא במועד הקבוע בחוק.

 

יחד עם זאת, וועדת העיצומים הקלה עם בנק ערבי-ישראלי לאחר שמצאה כי במהלך הליך הביקורת, הבנק נקט בפעולות אקטיביות לתיקון הליקויים ולמניעת הישנותם מיד לאחר שהתקבל דו"ח הביקורת של בנק ישראל.

 

הוועדה מצאה לנכון להדגיש בפני כלל המערכת הבנקאית את החשיבות שהיא מייחסת לקיומה של תרבות ציות למילוי אחר ההוראות והנהלים הנוגעים לחוק איסור הלבנת הון ולשיתוף פעולה מלא עם בנק ישראל לגילוי ההפרות.

 

וועדת העיצומים לתאגידים בנקאיים מונתה מכוח החוק לאיסור הלבנת הון. סמכותה להטיל קנסות מנהליים על בנקים שעברו על החוק עד ל-2 מיליון שקל בגין הפרת חוק או הפרת הצווים ותקנות שהוצאו מכוחו. בראש הוועדה עומד המפקח על הבנקים היוצא רוני חזקיהו ועל חבריה נמנה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון עו"ד פול לנדס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
יש לרשום את פרטי מבצע הפעולה
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים