שתף קטע נבחר

נתניהו נאם - ולא התייחס לדו"ח המבקר

שעות אחרי הדו"ח החריף של לינדנשטראוס, בו נמתחה ביקורת גם על רה"מ ש"מעדיף לדחות למחר מה שאפשר להחליט היום", הודיע נתניהו שבתוך 10 ימים יגיש הצעת חוק לשירות כבאות לאומי. הוא ציין שנדרש גם שירות כבאות אווירי: "זה הפתרון למגה-שריפות יער"

אחרי אין-סוף דחיות בחקיקת החוק שיאפשר רפורמה בשירותי הכבאות, כפי שנחשף בדו"ח החמור של מבקר המדינה, הודיע הערב (יום ד') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוועידת השלטון המקומי במרכז הבינתחומי בהרצליה כי בתוך 10 ימים יביא לאישור הצעת חוק להקמת שירות כבאות לאומי. עם זאת, נתניהו נמנע מלהתייחס ישירות לדו"ח, בו ספג בעצמו ביקורת כמי ש"מעדיף לדחות למחר מה שאפשר להחליט היום".


נתניהו בוועידה. מכבה שריפות, מדליק נרות (צילום: יותם פרום)

 

נתניהו אמר שהשלטון המקומי אינו יכול לשאת בטיפול בשירותי הכבאות, ולכן נדרש שירות כבאות לאומי, "שיורכב קודם כל מכבאות הקרקע. מה שאנחנו צריכים זה גם שירות כבאות אווירי. זה הפתרון למגה-שריפות יער. המזכיר הצבאי, האלוף יוחנן לוקר, יביא הצעה למערך כיבוי אווירי. זה יזניק את שירותי הכבאות".   

 

 

לפני נתניהו דיברה בוועידה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שתקפה אותו באופן חריף ביותר, והאשימה אותו בכך שהפך ניהול של אסון למסע של יחסי ציבור והצגה: "האמת חזקה מכל ספין, ואת האמת צריך להגיד. יותר חשוב מכך - את האמת שנחשפה בפנינו צריך לתקן, ואין תיקון אמיתי בלי נטילת אחריות אמיתית".

 

בדו"ח מבקר המדינה על היערכות שירותי הכבאות וההצלה לעת חירום שפורסם אחר הצהריים, מתח המבקר מיכה לינדנשטראוס ביקורת חריפה על התנהלות השלטון. בין היתר, הואשמה הממשלה במינהל בלתי תקין לחלוטין, בגלגול אחריות של שרים איש לרעהו ובגרירת רגליים של האישים המופקדים על חיי האזרחים. הדו"ח נכתב על רקע אי-יישום המלצות דו"ח קודם של המבקר בנושא, בשנת 2007, והושלם עוד לפני אסון הכרמל בשבוע שעבר.

 

לינדנשטראוס אף סימן גם אשמים ספציפיים למחדלים: הכשל הארגוני יוחס לשר הפנים, אלי ישי; על שר האוצר, יובל שטייניץ, הוטלה האשמה למחדל התקציבי; השר אהוד ברק צויר בדו"ח כשר מנותק, שלא היה מעורב בקידום פיתרון, אף שעליו הוטלה

אחריות-העל לטיפול בעורף בכל מצבי החירום; ונגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נטען כי ידע הכל - וגרר את ההחלטה.


נתניהו ב"סופרטאנקר". "צריך גם כבאות אווירית" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) 

 

בדו"ח, בן 38 עמודים, קובע המבקר כי ממשלת ישראל הפקירה את אזרחיה. "העובדה שהטיפול בבעיה - של סגן

ראש הממשלה ושר הפנים, מר אלי ישי, בשיתוף משרד האוצר ומשרד הביטחון - התמשך מאוד ולא תרם לקידום פתרונות מעשיים ותוכניות משולבות, היא בגדר כשל שמשמעותו הפקרת האוכלוסייה האזרחית בעת חירום", קבע המבקר בדו"ח.

 

נתניהו, שנמנע כאמור מלהתייחס לביקורת עליו, פנה בדבריו בוועידה לראשי השלטון המקומי וכוחות החירום, ושיבח את פעילותם במהלך השריפה. "המערכות פעלו בתיאום גבוה מאוד", ציין. "ניהלתם את המשבר הזה בכוח, ברוח בשכל, וזה מה שנדרש ממפקד בשטח. אף אחד לא מכיר את התושבים ואת הרחובות כמוכם. לכן, כשהמשימה העיקרית שקבענו הייתה פינוי אנשים שנמצאים בסכנה, אתם ידעתם מה לעשות. פעלתם היטב, כל עם ישראל מסיר בפניכם את הכובע, ובצדק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחת מטח ביקורת. בנימין נתניהו
צילום: גיל יוחנן
לבני קוראת לנתניהו להתפטר
צילום: עוז מרון
מומלצים