שתף קטע נבחר

האו"ם קרא לנשיא חוף השנהב לפנות את כסאו

מועצת הביטחון של האו"ם קראה ללורן גבאגבו לכבד את בחירת העם והביעה תמיכה בנשיא הנבחר אואטרה - שניהם הושבעו והקימו שתי ממשלות. צרפת: טרם הגיעה העת לסנקציות

מועצת הביטחון של האו"ם קראה ביום רביעי בלילה לנשיא היוצא של חוף השנהב, לורן גבאגבו, לקבל את תוצאות הבחירות ולפנות לאלתר את כסאו, וקידמה בברכה את הנשיא הנבחר אלסן אואטרה. "חברות מועצת הביטחון של האו"ם מגנות בתקיפות את הניסיון להתעלם מרצון העם של חוף השנהב", נכתב בהודעה.

 

15 המדינות החברות במועצת הבטחון של האו"ם איימו בהטלת עיצומים "על כל גורם שיאיים על שלומה ובטחונה של חוף השנהב". פרסום ההודעה התאפשר לאחר שרוסיה, שאיימה בהטלת וטו על ההחלטה, הסירה את התנגדותה לאחר שנמצא הנוסח שהשביע את רצונה. "העם הביע את רצונו החופשי בבחירות שתוצאותיהם אושרו על ידי ועדת בחירות בלתי-תלויה. העם בחר באלאסן אואטרה וחברות מועצת הבטחון קוראות לכל הצדדים לכבד תוצאות אלה".

 

שרת החוץ של צרפת, מישל אליו-מארי, הגיבה היום (ה') על ההודעה ואמרה, כי "עדיין לא הגיעה העת להטלת עיצומים על המדינה. עדיין לא מיצינו את כל ההליכים הבינלאומיים העומדים לרשותנו, ונעשה בהם שימוש אם לא תתקיים, כפי שאנו דורשים, העברת השלטון חלקה בין גבאגבו לאואטרה, הזוכה להכרה בינלאומית כנשיא החדש".

 

בראיון לרדיו הצרפתי "פראנס אינטר", אמרה שרת החוץ כי צרפת עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות בדאגה לשלומם של יותר מ-15,000 אזרחיה, החיים והעובדים במדינה. ארגוני הסיוע הבינלאומיים קראו לעובדים שנוכחותם אינה נחוצה לצאת את המדינה וארה"ב פרסמה אזהרת מסע לחוף השנהב בשל החשש ממהומות ומעשי אלימות העלולים לפרוץ אם לא יימצא פתרון מדיני למשבר.

 

לאחר שקיבל תמיכה בינלאומית גורפת על נצחונו, ניסה אואטרה לסייע לגבאגבו לרדת מהעץ הגבוה אליו טיפס. הוא הציע לשבץ בממשלתו החדשה מספר שרים המקורבים אליו. אך גבאבו התעלם מההצעה, והכריז על ממשלה. אואטרה אף הוא הודיע על השלמת הרכבת ממשלתו החדשה, וכעת למעשה ישנן שתי ממשלות, במקביל.

 

הקהיליה הבינלאומית מבקשת למצוא פתרון לפני שתומכי שני הצדדים יחלו במעשי עויינות העלולים להדרדר במהירות למלחמת אזרחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא הנכנס אואטרה
צילום: AP
הנשיא המסרב לצאת גבאגבו
צילום: AP
מומלצים