שתף קטע נבחר

לגבות את המק

אפשר לנוע בזמן (אבל רק בתוך המחשב) או להשתמש בתוכנות משוכללות יותר, בשביל לשחזר קבצים שנעלמו סתם כך ממחיקה אקראית, נזק לכונן הקשיח או חתול שהתיישב על המקלדת. מדריך

כשמחליטים לגבות את החיים הדיגיטלים צריכים לדעת כמה דברים. קודם כל צריך להחליט מה אנחנו מגבים. אחרי זה צריך למצוא שיטה בדוקה לביצוע גיבוי מושלם. לבסוף צריכים למצוא את הכלים שיאפשרו לבצע את תהליך הגיבוי הזה. על המק יש לא מעט תוכנות ייעודיות שמטרתן לבצע גיבוי, בין אם גיבוי מלא של כל הקבצים והמערכת, ובין אם גיבוי ספציפי של קבצים ותיקיות.

 

רוב התוכנות ממלאות את אותן הפונקציות. ההבדל העיקרי הוא בגישה, רמת השליטה שיש למשתמש, ובסגנון של כל תוכנה. הנקודה האחרונה חשובה שכן היא קובעת את הדרך בה התוכנה תשתלב בסגנון העבודה של המשתמש עצמו.

  

היזהרו לא למחוק תמונות של סבא - Time Machine  

פתרון הבית של אפל, מכנות הזמן, הוצג יחד עם מערכת ההפעלה Leopard. הרעיון פשוט. כל עוד המחשב מחובר לכונן קשיח, מערכת ההפעלה שלכם תבצע גיבוי על בסיס שעתי. הגיבוי ש-טיים מאשין מבצע הוא גיבוי מלא הכולל את המערכת עצמה וכל הקבצים של המשתמש. בניגוד לרוב פתרונות הגיבוי אי אפשר לבחור קבצים מסוימים שיגובו. הסיבה לצורת העבודה של טיים מאשין קשורה לבעיה שהמוצר מנסה לפתור.

 

על פי נתונים של אפל, רוב המשתמשים לא מגבה את המידע שלו כלל וכלל. כדרכה בקודש, אפל מנסה לפתור בעיה על ידי הפשטת המערכת שמבצעת את הפעולה. מאחר שאין שום הגדרות ואין כמעט שום פעולה פיזית שהמשתמש צריך לעשות הופכת טיים מאשין ליעילה כל כך. הדבר היחיד שצריך לעשות הוא לחבר כונן קשיח חדש למחשב. לאחר אישור, תתחיל המערכת בגיבוי הראשוני והארוך.

 

הגיבוי הראשוני יכול לקחת הרבה מאוד זמן. הוא תלוי כמובן בכמות החומר שיש על הכונן הקשיח. לאחר שהגיבוי המלא יסתיים, המערכת תגבה בכל שעה רק את הקבצים שעברו שינוי. אם אתם מריצים את מערכת ווינדוס בתוך פיתרון וירטואליזציה אתם תגלו שהקובץ הזה מגובה שוב ושוב ושוב בכל פעם שאתם עובדים איתו. מאחר וקובץ הוירטואליזציה הוא גדול מאוד הדבר הזה עלול לסתום את דיסק הגיבוי בתוך שניות. כדי למנוע את זה מאפשרת הטיים מאשין לבחור אילו קבצים ואילו תיקיות לא לגבות.

 


 

הקסם שלה לא נעוץ רק בגיבוי הפשוט אלא ביכולת שלה להשיב קבצים בודדים שאבדו, או אפילו לשחזר גרסאות של קבצים בצורה קלה, דרך ממשק ידידותי. פשוט מפעילים אותה והממשק היפהפה עולה אל המסך. מקלידים את שם הקובץ שמחפשים והמכונה לוקחת אותנו למסע בזמן אל המקום האחרון בו הקובץ היה במערכת (במקרה שמחקתם אותו בלי כוונה), או לגרסה הקודמת המוקדמת ביותר (במקרה שאתם מחפשים גרסה מוקדמת). אי אפשר לטעות או להתבלבל והעתקת הקובץ מ”העבר” חזרה נעשה בלחיצה אחת.

 

מחיר: חינם

 

העתקים וכפילים - Copy Carbon Cloner

קשה להאמין שהתוכנה האיכותית הזו מופצת חינם, אבל זה המצב בדיוק. כמו טיים מאשין גם זו נועדה לגיבוי מלא של כל המידע על הכונן הקשיח שלכם והיא מבצעת גיבוי אחד מלא ולאחר מכן מאפשר גיבוי של החומרים שהשתנו בין הגיבוי האחד לשני, אבל לא חייבים לחבר את המחשב כל הזמן לכונן הגיבוי כדי שזו תעבוד. נכון, יהיה זה יעיל יותר לתת לה לעבוד בצורה אוטומטית ולעשות את הגיבוי עבורכם, אבל מה קורה אם יש לכם מחשב נייד ולא נייח?

 

סגנון העבודה של CCC הוא גמיש יותר ולכן מתאים את עצמו לצורת העבודה שלכם. מצד שני, עבור משתמשים פשוטים זה לא תמיד ברור ולכן CCC פונה למשתמשים שקצת יותר בטוחים בעצמם בסביבה ממוחשבת. מעבר לגיבוי רגיל מספקת CCC יכולת יצירת “כפיל”. המשמעות היא שהדיסק אליו תגבו את המערכת יכול לשמש אתכם, בעת הצורך, כדיסק אתחול ועבודה ממש כמו הדיסק המקורי שבתוך המחשב. יצירת כפיל כזה יש משמעות אדירה של חסכון בזמן.


 

 

בגיבוי רגיל תהליך שחזור המידע פועל כך: רוכשים דיסק חדש, מתקינים אותו במחשב, מחברים את דיסק הגיבוי, ממתינים שעות רבות כדי שכל המידע יועתק מהגיבוי אל הכונן שבתוך המחשב. בגיבוי של כפיל כל מה שצריך לעשות הוא לחבר את הכונן הקשיח למחשב ולהפעיל את המערכת מתוכו. זה אומר שאתם חוזרים לעבוד תוך שניות בודדות. בזמן שאתם עובדים, אתם יכולים להורות ל-CCC לשחזר את המידע מדיסק הגיבוי (שעליו אתם עובדים) אל הדיסק החדש שהתקנתם במחשב.

 

מחיר: חינם

 

קטנה, מהירה וחכמה - Smart Backup

התוכנה הקטנה הזו אולי נראית כמו צעצוע מול תוכנות הגיבוי האחרות, אבל מדובר באחת מהחכמות ביותר שתמצאו. ראשית היא קטנה באמת וזה אומר שהיא תופסת פחות מקום של זיכרון ודורשת הרבה פחות משאבים מהמעבד. שנית, בניגוד לתוכנות האחרות המוזכרות פה היא לא נועדה ליצור גיבויי מערכת מלאים או כפילים (למרות שהיא יכולה לעשות זאת). היא נועדה לאנשים שרוצים לשמור על קבצים מסוימים מאוד.


 

בעזרת התוכנה אפשר לבחור את כל תיקיית המשתמש שלכם במק (שבה נמצא למעשה כל המידע החשוב שלכם כולל ההגדרות, התוכנות שהתקנתם, הקבצים שיצרתם וכדומה) ולגבות אותה לכונן חיצוני. בצורה הזו תדעו שבמקרה הגרוע ביותר תאלצו להתקין את המערכת מחדש ואז פשוט להעתיק את המשתמש שלכם פנימה. אם אתם לא רוצים לגבות את כל המשתמש שלכם, אבל חשוב לכם לגבות את האימיילים, ספר הכתובות או היומן, תוכלו לעשות את זה בקלות על ידי בחירה של פריטים מתוך רשימה. מאחר והמיקום של הקבצים האלו לא תמיד ברור לכל משתמש, היא חוסכת לנו למעשה הרבה זמן ועבודה.

 

אפשר ליצור מספר מערכי גיבוי ובכל פעם לבחור את זה שמתאים לנו. יכול להיות שאתם מגבים את המשתמש אחת לחודש, אבל את האימיילים וספר הכתובות אחת ליום. אם יש לכם תיקייה של קבצי עבודה שאתם רוצים לגבות לכונן רשת אתם יכולים להורות לתוכנה לטפל גם בזה. מקום נוסף שהיא מוצלחת בו מאוד הוא יצירת ארכיון קבצים. בכל פעם שאתם מבצעים גיבוי של תיקיות, התוכנה בודקת אילו קבצים מחקתם מתיקיית המקור. את הקבצים האלו היא תמחק גם מהגיבוי, לא לפני שהיא תעתיק אותם לתיקיית ארכיון ותכווץ אותם. בצורה הזו תמיד יש לכם אפשרות לחזור בכם ולאתר קובץ שמחקתם לפני שבועות.

 

מחיר: 27 דולר

 

המשוכללת - Intego Personal Backup

כנראה המערכת המשוכללת ביותר בכל הקשור לגיבויים. את התוכנה הזו ניתן לרכוש רק כחלק מחבילת תוכנות אבטחה שמספקת החברה. הייתרון הגדול ביותר שלה היא קלות השימוש. אם אתם רוצים ליצור גיבוי של תיקייה או מספר תיקיות וקבצים פשוט בוחרים אותם ונותנים לה לרוץ. אם רוצים ליצור כפיל אפשר לעשות זאת גם כן. אם יש לכם שתי תיקיות (אפילו תיקיית משתמשים) שאתם רוצים לשמור מסונכרנות תוכלו לעשות את זה. פשוט בוחרים מתוך התפריט בסוג הגיבוי הנדרש ולאחר מכן מתאימים את הגיבוי לצרכים הספציפיים. תוכלו ליצור גיבוי יומי קבוע עבור תיקיות חשובות שיועתקו לשרת חיצוני. במקביל תוכלו להורות לתוכנה לגבות כפיל של הכונן הראשי בכל סוף שבוע.


 

הייתרון הגדול של התוכנה הזו, הוא היכולת שלה לספק כמה סוגים של משתמשים. משתמשים יחסית פשוטים שלא רוצים להסתבך וזקוקים להכוונה בצורה של לחצנים גדולים וברורים ימצאו אותם. משתמשים מתוחכמים יותר שרוצים לבצע פעולות כמו “אימות קבצים” (Verify Files) לפני ואחרי הגיבוי, יכולים לעשות את גם את זה. יש מספר רב של פקודות שניתן לתת לכל מערך גיבוי החל מהדרך בה תרצו ש-Personal Backup תפתור בעיות של קבצים זהים, ועד מה לעשות עם קבצים שנמחקו במערכת המקור ועד יצירה של מערך סנכרון מתקדם שיאפשר לכם לוודא שהמחשב הנייד שלכם, והמחשב הנייח בבית מכילים בדיוק את אותו המידע, עם אותן ההגדרות ואותם הכלים אליהם אתם רגילים.

 

מחיר: 79.95 דולר לכל החבילה שכוללת 5 תוכנות אבטחה שונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים