שתף קטע נבחר

האוצר באומדן רשמי: נזק השריפה 120 מיליון ש'

לפי הערכת האוצר, חברות הביטוח יכסו מחצית עד שני שלישים מערך הנזקים - שנאמדים ב-100-120 שקל. הסכום אינו כולל את הנזם שנגרם ליערות עצמם, אלא רק למבנים, לתשתיות וליישובים. האוצר העביר 25 מיליון שקל לטיפול מיידי למניעת סתימת תעלות ניקוז באזור בגל הגשמים הצפוי

האוצר פרסם הערב (ה') אומדן ראשון של נזקי השריפה בכרמל שעומד על 100-120 מיליון שקל. לפי הערכת האוצר, חברות הביטוח אמורות לכסות מחצית עד שני שלישים מערך הנזקים. 

 

האומדן פורסם לאחר שנמסר לשר האוצר יובל שטייניץ ממנכ"ל משרדו חיים שני, שריכז במהלך השבוע את בקרת הנזקים. פגישת שני עם השר נערכה לאחר סבב נוסף של פגישות להערכת הנזקים ששני וצוות משרדו קיימו עם ראשי המועצות והישובים באזור הכרמל. מדובר בהערכות כוללות לנזקים הישירים למבנים ותכולתם ולנזקים שנגרמו לתשתיות כגון כבישים ומערכות מים וביוב.

 

באוצר נאספו במהלך השבוע גם נתונים של הערכות שמאי אגף מס רכוש ברשות המסים ושמאי חברות הביטוח הפרטיות, כמו גם ההערכות שנעשו ביישובים עצמם. שני אמר לשר כי האומדן הראשוני של 100-120 מיליון שקל איננו כולל את הנזק שנגרם ליערות הכרמל. קרן קיימת לישראל מעריכה אותם בכ-35 מיליון שקל, כפי שנמסר השבוע לוועדת הכספים.

 

האוצר ציין בהודעתו כי ביום הראשון לשריפה נמסרה לרשויות המקומיות באזור האסון התחייבות תקציבית לתשלום מיידי של 2,500 שקל לכל נפש במשפחות שנותרו ללא קורת גג אחר שבתיהן נשרפו ולא ניתן להתגורר בהם. לוועדת הכספים נמסר כי מדובר ב-74 מתוך 247 מבנים שניזוקו. 219 הוא מספר הנפשות הזכאיות לתשלום לרכישת ציוד ראשוני. הקצבה זו תסתכם ב-600 אלף שקל.

 

בנוסף הקציב האוצר סכום ראשוני של 25 מיליון שקל לטיפול מיידי בנזקים שנגרמו לתשתיות הניקוז והביוב לבל ייסתמו בגל הגשמים העזים הצפויים בסוף השבוע. את המהלך אישרו לביצוע חשבי רשות המים ועל בסיס סקירה ומיפוי מקיפים שערכו מומחי המנהל לתשתיות ביוב ברשות בשיתוף אנשי המועצה האזורית חוף הכרמל. ביצוע של פעולות אלה כבר החל.

 

האומדן שמסר שני לשטייניץ נמוך מההערכה הראשונה שנמסרה שלשום (ג') לוועדת הכספים שעמדה על 200 מיליון שקל למבנים בלבד, אך כיוון שמדובר באומדן ראשוני בלבד, נראה כי הסכומים יגדלו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממראות השריפה בכרמל
צילום: AP
ענני עשן מעל יערות הכרמל
צילום: AFP
בית שנשרף בדליקה
צילום: שחר לאודון
מומלצים