שתף קטע נבחר

מכה לאובמה: הסנאט טרפד שילוב הומואים בצבא

למרות הרוב בציבור האמריקני ולמרות דו"ח הפנטגון שקבע כי לביטול "אל תשאל, אל תספר" תהיה השפעה מינימלית על פעילות הצבא, נכשלו הדמוקרטים בגיוס רוב בסנאט לביטול התקנה. פחתו מאוד הסיכויים לשינוי בקדנציה הזו של אובמה

הסנאט האמריקני דחה הלילה (יום ו') את ההצעה לבטל את תקנת "אל תשאל, אל תספר" ולפיה הומואים ולסביות יכולים לשרת בצבא ארה"ב כל עוד הם אינם חושפים את נטיותיהם המיניות וכל עוד חייל אחר אינו חושף זאת. מדובר במכה קשה לנשיא אובמה שהתחייב לבטל את התקנה, אך לא יוכל ככל הנראה לעשות זאת בקדנציה הנוכחית לאור השינויים הצפויים בהרכב הקונגרס.  

 

ההצבעה בסנאט אמנם התקבלה ברוב של 57 תומכים מול 40 מתנגדים, אולם הדמוקרטים נכשלו במאמציהם לגייס 60 תומכים - הרוב הדרוש לביטול התקנה. הסנאטורית ממיין, סוזן קולינס, היתה הרפובליקנית היחידה שהצביעה בעד הביטול, ואילו הסנאטור ממערב וירג'יניה, ג'ו מנשין, היה הדמוקרט היחיד שהצביע נגדו.

 

בהודעה שפרסם אמר אובמה כי מיעוט של הסנאטורים הכשילו חקיקה שרוב גדול בציבור האמריקני תומך בה, ובכללם מזכיר ההגנה רוברט גייטס, וראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, האדמירל מייקל מאלן. אובמה הפציר בסנאט לשוב ולדון בסוגייה עד סוף החודש.

 

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, מתח ביקורת קשה על המפלגה הרפובליקנית. "הם אולי קוראים בהתלהבות שצבא ארה"ב צריך לאסור אפליה המבוססת על נטיות מיניות, אך הם הצביעו בניגוד לעמדת רוב העם האמריקני. נגמרו להם התירוצים". הרפובליקנים מצדם טוענים כי הסיבה להתנגדותם נובעת מהאופן שבו הובא הנושא לאישור הסנאט. לדבריהם, הם דרשו שתחילה תיערך ההצבעה על רפורמת המיסוי של אובמה, ודרשו הבטחות מריד שיינתן די זמן לדון בתקציב ההגנה ובסוגיות נוספות כמו הפלות בבסיסים צבאיים הנמצאים מעבר לים. 

 

תקנת "אל תשאל, אל תספר" נכנסה לתוקפה ב-1993 ולפיה הומואים יכולים לשרת בצבא האמריקני, כל עוד הם אינם חושפים את נטיותיהם המיניות וכל עוד חייל אחר אינו חושף זאת. במקרים של "הלשנה" על חיילים הומואים או חיילות לסביות, נאלצים המשרתים - בהם טייסים ובעלי תפקידים חיוניים - שהוצאו מהארון להשתחרר משירות. מהדו"ח שערך לאחרונה הפנטגון עולה כי לביטול "אל תשאל, אל תספר" תהיה השפעה מינימלית על פעילות הצבא, ואם תהיה השפעה כזו - היא תהיה חיובית.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" דווח לפני כחודש כי הדו"ח מתבסס, בין היתר, על תוצאות סקר שנערך בקרב 400 אלף חיילים וחיילות המשרתים בכוחות הביטחון האמריקניים ברחבי העולם.

 מהסקר עולה כי יותר מ-70 אחוז סבורים ששילוב הומואים ולסביות - לא יפגע בתפקוד הצבא האמריקני.

 

ארגונים לזכויות ההומואים והלסביות רותחים מזעם לנוכח טרפוד ההצעה. "במקום לעשות את מה שנכון, בית המחוקקים גדול בעולם הידרדר ל'מריבות חצר בית ספר' מבישות, ושם פוליטיקה זעירה לפני הצורך של נשים וגברים הנמצאים במדים", אמר ג'ו סולמונס, נשיא ארגון "קמפיין זכויות האדם".

 

הדמוקרטים מצדם כאמור טרם אמרו נואש. הם מקווים להצליח לשכנע בזמן שנותר עד לחילופי הגברי בקונגרס שלושה סנאטורים להשלמת החקיקה. השלושה הם מנשין, סקוט בראון ממסצ'וסטס וליסה מורקובסקי מאלסקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. לא בקונגרס הזה כנראה
צילום: רויטרס
"פוליטיקה זעירה טרפדה החקיקה"
צילום: AFP
מומלצים