שתף קטע נבחר

דן חלוץ: האחראי הראשי למחדל - ראש הממשלה

הרמטכ"ל לשעבר, שהתפטר אחרי מלחמת לבנון השנייה, סבור כי נתניהו והשרים הרלוונטיים צריכים לקחת אחריות. "אם היה מחדל, מישהו צריך לעזוב", אמר המתפקד לקדימה. "המקרה הזה חמור, ואי אפשר לגלגל אותו לאחור, לממשלות קודמות"

הרמטכ"ל שנאלץ ללכת הביתה אחרי המלחמה האחרונה מצפה מהמנהיגים להחזיר את המפתחות אחרי אסון השריפה והדו"ח החמור של מבקר המדינה. רב אלוף במיל' דן חלוץ קרא הערב לראש הממשלה, לשרים הרלוונטיים ולפקידים הבכירים לקחת אחריות, אחרי שנחשפו מחדלי הכיבוי בשריפת הענק שגבתה 43 קורבנות בנפש.

 

 

"הנושא באחריות תמיד הוא ראש הממשלה, הוא נושא באחריות הכוללת", אמר חלוץ בתוכנית "פגוש עם העיתונות" בערוץ 2. "אחראי שני הוא שר האוצר ואחראי שלישי הוא שר הפנים, שאחראי על כיבוי האש. יש עוד אחראים שיש להם אחריות מיניסטריאלית, שהיא האחריות הכוללת לתפקודה של מערכת. אחריות מיניסטריאלית חייבת למצוא את ביטויה גם בהתפטרות".

 

"מנסים לגלגל כאן את האחריות"

חלוץ אמנם טען כי הוא "אינו יועץ לענייני התפטרויות", אך אמר כי "התפטרות היא אצילות. את העובדה שזה היה ראוי, מימשתי כפי שהבנתי. המקרה הזה חמור מספיק כי הוא מצביע על משהו מתמשך, ואי אפשר לגלגל את זה אחורה. אחריות איננה אשמה ומימוש אחריות איננה הודאה באשמה. אחריות היא דבר מובנה והיא אומרת שאני אחראי על משימות כאשר הן מתבצעות לא טוב".

 

"אם היה מחדל, מישהו צריך לעזוב", אמר חלוץ במילים ברורות, וטען כי הניסיון להטיל את האחריות גם על הממשלות הקודמות הוא ניסיון נואל: "מנסים לגלגל כאן את האחריות. בפייסבוק דיברו על הממשלות הקודמות שתתפטרנה גם הן, ואמרו 'זה היה במשמרת שלנו, אבל מדובר באלה שהיו לפנינו'. התפטרות היא יושרה".

 

הרמטכ"ל לשעבר חלוץ, שהתפטר אחרי מלחמת לבנון השנייה, התפקד לאחרונה למפלגת קדימה. "אני לא יכול להכריח אף אחד לבחור בי, אני מביא את מי שאני", אמר בראיון. "62 שנות חיי הוקדשו למדינת ישראל ואני מתכוון להקדיש אותן למדינת ישראל. ירצו, אהיה שם. לא ירצו, לא אהיה שם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דן חלוץ. "התפטרות היא אצילות"
צילום: עופר עמרם
מומלצים