שתף קטע נבחר

פרידמן שוב תוקף את י-ם: "לא הסבא מאמריקה"

במאמר תקיף במיוחד, הפרשן המדיני הבכיר מהניו-יורק טיימס, מטיח ביקורת חריפה בהנהגה הישראלית: "הסיוע האמריקני שמוענק לישראל הוא סם הזיה שמאפשר להם לחשוב שהם יכולים להפר את חוקי ההיסטוריה. היינו צריכים לפני זמן רב להפסיק להיות ספקי הקראק שלהם. הם צריכים להתבייש"

ביקורת חריפה בארצות הברית על ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני אבו-מאזן. במאמר תקיף במיוחד  תחת הכותרת "בדיקת מציאות", הפרשן המדיני הבכיר של הניו-יורק טיימס, תומס פרידמן, יוצא נגד מדיניותן של ההנהגות הישראלית והפלסטינית, בעקבות המבוי הסתום אליו נקלע המשא ומתן על חידוש ההקפאה. "כישלון המגעים הוכיחו עד כמה הן מנותקות מהמציאות", כותב פרידמן בטור שהתפרסם הבוקר (יום א').

 

המאמר החריף של מי שכונה בעבר "הפה של אובמה", פורסם הבוקר לאחר שבשבוע שעבר הודיעה ארצות הברית כי נכשלו המאמצים לחדש את המשא ומתן הישיר בין ישראל והפלסטינים.

 


אובמה ונתניהו. "להפסיק להיות ספקי הקראק שלהם" (צילום: הבית הלבן)

 

"הניסיון הכושל של ארצות הברית לשחד את ישראל בחבילת סיוע ביטחונית בשווי של שלושה מיליארד דולר, גיבוי דיפלומטי ומטוסי F35 מתקדמים בתמורה להסכמה להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון ל-90 יום, הוא הבהרה ברורה. הניסיון הכושל מדגיש עד כמה מנותקות מהמציאות ההנהגה הישראלית וההנהגה הפלסטינית". 

 

בדבריו החריפים, שולח פרידמן גם עקיצה לממשל האמריקני. "הסיוע האמריקני שמוענק לישראל ללא תנאים וגם הסיוע שנותנות מדינות ערב ומדינות אירופה לפלסטינים הם סם הזיה שמאפשר להם לחשוב שהם יכולים להפר את חוקי ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והדמוגרפיה. היינו צריכים לפני זמן רב להפסיק להיות ספקי הקראק שלהם. בזמנים של אבטלה ומיתון בארצות הברית, ישראל והרשות הפלסטינית יושבות רגל על רגל ומחכות להבטחות או לכסף אמריקני כדי שנשכנע אותם ליישם מה שהוא בעיקר אינטרס שלהם - משא ומתן על שתי מדינות. הם צריכים להתבייש וגם אנחנו.

 

"אתה לא יכול לרצות שלום יותר מהצדדים עצמם, וכך בדיוק נוהגת אמריקה כיום. לאנשים המנהלים את ישראל ופלסטין יש עדיפויות אחרות. הגיע הזמן שנפסיק לנסות לשכנע אותם ונשאיר אותם לחיות עם התוצאות. הם פשוט לא קולטים – אנחנו לא הסבא מאמריקה שלהם יותר. יש לנו בעיות גדולות יותר".

 

"כן, מה שתבקשי ארה"ב"

פרידמן היהודי גם מכוון את חיצי הביקורת באופן ספציפי לירושלים. "ישראל, כאשר אמריקה, מדינה שבזבזה עלייך מיליארדים במהלך 50 השנה האחרונות והגנה עלייך בלי סוף בפורומים בינלאומיים שונים, מבקשת ממך להקפיא את הבנייה בהתנחלויות למשך שלושה חודשים כדי להניע את תהליך השלום,

 יש רק תשובה אחת נכונה והיא לא 'כמה?'. היא: 'כן, מה שתבקשי, בגלל שאת החברה האמיתית שלנו בעולם".

 

בנוסף לביקורת על ישראל, הפרש הבכירן גם תוקף באופן אישי את הנשיא הפלסטיני: "מחמוד עבאס – מה אתה חושב? אהוד אולמרט, ראש ממשלת ישראל לשעבר, הציע לך הצעה גדולה של שתי מדינות, הכוללת את מזרח ירושלים ואתה השלכת אותה. כעת, במקום לרדוף אחר אובמה ולומר לו שתגיע למשא ומתן בכל מקום ותחת כל תנאי, אתה מציב תנאים משלך. הנה כמה עובדות: אם אתה חושב שסין תספק לך את ישראל כאשר ארצות הברית תחלש, אתה טועה. אני מכיר את סין היטב. היא תמכור אותך עבור אוניה מלאה בתוכנות ישראליות, מזל"טים ושביבי מחשב, כל כך מהר שהראש שלך יסתובב".

 

לטענת פרידמן, מה שיביא לסיום הסכסוך אלו מלחמות אזרחים בתוך שני העמים. "נתניהו ייאלץ לגבור על המתנחלים ואבו-מאזן על חמאס והקיצוניים מהפת"ח. לשניהם יש רוב שקט שיתמוך בהם, אך אף אחד מהם לא מרגיש בנוח מהמצב

הנוכחי כדי לקחת את הסיכון שמלחמה בפנים תביא לשלום בחוץ. אין שם אברהם לינקולן".

 

זו לא הפעם הראשונה שהפרשן המדיני הבכיר של הניו-יורק טיימס תוקף כך את נתניהו. בחודש מרץ האחרון הוא פרסם מאמר חריף במיוחד תחת הכותרת "נוהגים בשִכרוּת בירושלים,שבה הוא מבקר את החלטת ישראל סביב ההחלטה להקים 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בצפון ירושלים, שהתקבלה במהלך ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"צריכים להתבייש". תומס פרידמן
נתניהו. "הסיוע הוא כמו סם הזיה"
צילום: יותם פרום
אבו-מאזן. "מנותק"
צילום: AP
מומלצים