שתף קטע נבחר

גשם בעיתו: "הסערה מחקה גירעון של חודשיים"

הסערה העזה גרמה לנזק רב, אבל גם השלימה פערים בכמות המשקעים. במעלות, למשל, נמדדו מיום שישי 173 מ"מ - יותר מהכמות הממוצעת לדצמבר. הערב והלילה הטמפרטורות יצנחו, הגשם יתפשט - והסערה תגיע לשיא. שלג יירד בירושלים?

מזג האוויר הסוער זרע הרס בנמלים בתל אביב וקיסריה , שיבש את תנועת המטוסים  בנתב"ג, פגע בקווי חשמל והותיר אחריו כמה פצועים בתקריות שונות - אבל השיא עוד לפנינו. הערב (יום א') הטמפרטורות יצנחו, הגשמים יתפשטו, השלג יגיע אולי גם להרי המרכז והרוח תמשיך לנשב במהירות עצומה של עד 100 קמ"ש. רק מחר במהלך היום הסערה תיחלש בהדרגה.

 

 

החזאי נחום מליק ממרכז החיזוי "מטאו טק" סיפר ל-ynet כי במערכת של שלושה ימים, ירדה באזורים רבים בארץ כמות גשם שמגיעה כמעט לממוצע החודשי. במעלות, למשל, ירדו 173 מילימטרים - כשהממוצע החודשי לדצמבר הוא 170.

 

בחיפה ירדו 130 מילימטרים של גשם, כשהממוצע החודשי הוא 140 מ"מ. בתל אביב ירדו אמנם 15 מילימטרים בלבד, כאשר הממוצע הוא 138, אבל מליק מעריך כי עד מחר בצהריים תגיע כמות המשקעים למרכז ל-50 עד 80 מילימטרים. בצפת ירדו 164 מ"מ, נהריה - 143, חיפה - 130, ראש פינה - 103, צפון רמת הגולן - 98, נתניה 27, אשדוד - 2, ירושלים - 2. מי הגשמים והשלגים שיימסו צפויים להתנקז לכנרת ולהעלות, גם אם במעט, את המפלס הנמוך.

 

הגשמים יתפשטו הערב דרומה ויגיעו גם לירושלים, כשהם מהולים בסופות רעמים, ברד ורוחות

במהירות של עד 100 קמ"ש. "עד אחר הצהריים ירד במרכז מעט גשם, בגלל הרוחות שהיו דרום-מערביות והסיטו את כל ענני הגשם צפונה", מסביר מליק. "עכשיו, ענני הגשם יגיעו למרכז והגשם בתל אביב יימשך כל הלילה".

 

בחרמון ובהרי הצפון שגובהם מעל 800-900 מטרים ימשיך הלילה לרדת שלג, וקיים סיכוי לשלג גם בפסגות הגבוהות של הרי המרכז - בשומרון ובגוש עציון. בירושלים קיים סיכוי קטן למעט פתיתי שלג באוויר.

 

צילום: אילן הדר, מרום גולן

 

הסערה צפויה להיחלש בהדרגה רק מחר משעות הצהריים, אך הגשמים צפויים להימשך. הרוח

תשכך ותגיע למהירות מקסימלית של 60 קמ"ש. ביום שלישי כבר תחול עלייה בטמפרטורות, והן ימשיכו לטפס מעט גם ביום רביעי.

 

ומה הסערה העזה אומרת על המשך החורף הצפוי לנו? מליק אומר שאין קשר בין המערכת להמשך העונה, אבל הוא מעריך שמינואר-פברואר כמות המשקעים תעלה ותהיה סבירה, ואף קיים סיכוי גבוה שהחורף יסתיים כחורף ממוצע - למרות התחזיות השחורות.

 

"מערכת אחת מחקה לנו גירעון של חודשיים ביומיים", מסביר מליק, "זה רק מראה את הקיצוניות שיש פה וכמה מערכות יכולות להשלים חוסר גדול. על סמך מודל אירופי חשוב שאנחנו ראינו, בסבירות של 60 עד 70 אחוז החורף עוד צפוי להסתיים כממוצע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנזקי הרוחות בטיילת בת"א
צילום: דנה קופל
נמל קיסריה, היום
צילום: ג'ורג' גינסברג
הנזק בנמל תל אביב
צילום: דנה קופל
שלג במרום גולן
צילום: דורון שמיר
מומלצים