שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המדינה לשוקלת 300 ק"ג: רוצה קצבה? בואי לכאן
  ירושלמית בת 44, הסובלת מהשמנת יתר קיצונית ומרותקת למיטתה, לא קיבלה קצבת נכות. הסיבה: הביטוח הלאומי התעקש שתצא מביתה ותגיע לוועדה. לאחר פניות חוזרות ונשנות, הגיע נציג המדינה לביתה. בעקבות פניית ynet מבטיחים בביטוח לאומי: "מתנצלים, הפקנו לקחים"
  תושבת ירושלים, בת 44, סובלת מזה 20 שנה מהשמנת יתר קיצונית. היא הגיעה למשקל של 300 ק"ג, ומרותקת לביתה כשהיא סובלת מבעיות רפואיות רבות. לדבריה, חרף פניות רבות לביטוח הלאומי בבקשה לקיים ועדה לקצבת נכות בביתה, הביטוח הלאומי התעקש: הגיעי אלינו בעצמך - או שלא תקבלי קצבת נכות.

   

  פניות חוזרות ונשנות לביטוח לאומי

  כתוצאה מהשמנת היתר הקיצונית, סובלת האישה מבצקות וזיהומים קשים ברגליים. היא מטופלת תכופות באנטיביוטיקה, אינה מסוגלת להתהלך יותר מכמה מטרים ספורים בתוך דירתה, והיא סובלת מקשיי נשימה ויתר לחץ דם. רוב שעות היום עוברים עליה במיטתה, ובני משפחתה מטפלים בצורכי היומיום שלה. לצד בעיותיה הרפואיות המורכבות, הידרדר גם מצבה הנפשי של האישה. היא אינה פוגשת מכרים ולדבריה סובלת מדיכאון קשה. יתר על כן, משקלה הכבד לא מאפשר לה לצאת מביתה ולהגיע לוועדה רפואית בביטוח הלאומי, הקובעת את קצבת הנכות.

   

  האישה פנתה מספר פעמים לביטוח הלאומי כדי שהועדה הרפואית תגיע לביתה, כמקובל במקרה של חולים סיעודיים המרותקים לביתם, אולם הביטוח הלאומי חזר ודרש ממנה להגיע לסניף המטפל. לטענת המשפחה, נאלצו לפנות ל"החברה המרכזית למימוש זכויות" בבקשת עזרה.

   

  החברה פנתה בשמה של החולה אל הביטוח הלאומי, אולם לדברי נציגת החברה רק לאחר פניות חוזרות ונשנות, תוך התעקשות על מורכבות בעייתה של האישה, התכנסה ועדה רפואית והיא הוכרה כנכה 100% עקב מצבה.

   

  "הפקנו לקחים"

  אולם בכך לא הסתיימו תלואתיה: גם לאחר שאושרה הקצבה, העברת התשלומים התעכבה מכיוון שהיה צורך לפתוח חשבון על שמה של הנכה, דבר אשר הצריך את הגעתה לסניף הבנק. בעקבות בקשה מיוחדת שהוגשה לבנק, הגיע נציג לביתה והסדיר את פתיחת חשבון הבנק.

   

  בתגובה מסר דובר הביטוח הלאומי, חיים פיטוסי, ל-ynet: "למבוטחת נקבע מועד אחד לבדיקות המתבקשות בסניף הביטוח הלאומי בירושלים, המבוטחת לא הופיעה ולכן הטיפול בתביעתה הופסק. כעבור מספר שבועות היא פנתה בבקשה חוזרת
  לקיים ועדה רפואית בביתה, נענינו לבקשה, הועדה התקיימה בביתה ונקבעה לה דרגת נכות רפואית ובנוסף נקבעה לה ביוזמתנו, גם זכאות לקצבה לשירותים מיוחדים".

   

  "בעקבות מקרה זה, הפקנו לקחים ואנו נעדכן את הנוהל הקיים לגבי הזכאות לבדיקה רפואית בבית, כך שמי שסובל מהשמנת יתר קיצונית ומוגבל ביכולתו להתנייד, יהיה גם הוא זכאי לבדיקה בבית. אנו מתנצלים בפני התובעת על התמשכות הטיפול בבקשתה, ומבקשים לציין שלא מצאנו עדות לכך שחברה חיצונית העוסקת במיצוי זכויות רפואיות התערבה בעניינה של המבוטחת".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  "הפקנו לקחים ונעדכן הנוהל". ביטוח לאומי
  צילום: שאול גולן
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים