שתף קטע נבחר

המדריך החרדי לסיבות לשריפה

בגלל השבת, בגלל שמציקים לחרדים, בגלל שבישיבות לא לומדים תורה בחופשות. הנה אוסף הסברי הרבנים לשריפה בכרמל - כפי שהופיעו בעיתונות החרדית

בירושלים התכנסה הבוקר (יום ב') ועדת הפנים והגנת הסביבה לדיון מיוחד על השריפה בה נספו 43 בני-אדם. דו"ח המבקר הפנה אצבע מאשימה בעיקר כלפי שר הפנים אלי ישי, אך גם כלפי האחרים, אך ממעקב אחר העיתונות החרדית עולה כי יש גם סיבות אחרות.

 

עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון) דלתה מן העיתונות החרדית כמה וכמה הסברים שניפקו רבנים לאסון הגדול בכרמל. הנה הם:

 

מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף , בירך בשיעורו השבועי את הפצועים באסון ואף התפלל לעילוי נשמת הנספים. לעצם השריפה התייחס ואמר כי היא תוצאה של אי-שמיר שבת קודש. "בתים נהרסו, שכונות שלמות הלכו לאיבוד וזה לא במקרה", אמר. "הכל זה השגחה עליונה. אין הדליקה מצויה אלא במקום שיש חילול שבת".

 

גם מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, צוטט ב"השבוע בירושלים" כאומר ש"כבר בגמרא מוזכר שהדליקה בעוון חילול שבת היא".

 

הרב מיכל יהודה לפקוביץ, גם הוא מבכירי הציבור הליטאי, צוטט ביתד נאמן כמי שאומר שמטרת השריפה הייתה להעביר לחברי הכנסת מסר: "למה אתם לא הולכים לרוסיה או לאיטליה? הניחו אותנו לנפשנו, לעבוד את השם יתברך, שנתן לנו את הארץ הקדושה כדי שנשמור מצוותיו".

 

לחתנו של הרב ש"ך ז"ל, רבי מאיר צבי ברגמן, היה הסבר חברתי. ב"השבוע בירושלים" אמר כי השריפה נועדה להעביר מסר לחילונים: "שלא יבואו אלינו, ציבור בני התורה, לומר שלא נתערב בחייהם... משמים מראים להם שכשיש שריפה - כולם מסייעים".

 

רבה של קריית ארבע, הרב דב ליאור, מבכירי רבני הימין הדתי-לאומי, כתב במכתב פומבי כי השריפה היא עונש על מה שאירע לפני מספר שנים והמהלכים הפוליטיים כיום. "הסגרת צפון סיני לידי המחבלים, ועל המשך הדיבורים על הסגרות נוספות", טען. 

 

"אנחנו אשמים"

אבל היו גם דעות פחות נחרצות, ואפילו כאלה עם מעט ביקורת עצמית. הרב אהרון לייב שטיינמן, גם הוא מבכירי הרבנים הליטאים, צוטט גם הוא ב"השבוע בירושלים": "על איזה עבירה זה בא - אין אנחנו יכולים לדעת. כל עבירה יכולה להיות סיבה לזה".

 

ראש ישיבת פוניבז' הנחשבת, הרב גרשון אדלשטיין, רמז כי האסון אירע בשל הרפיון בלימוד התורה בימי חופש חנוכה. הוא ציין כי בעבר היו אסונות רבים בחופשות בישיבות - והם פחתו כשהתחילו ללמוד תורה גם

בחופשות. בעיתון "משפחה" אמר: "המצב היום הינו נורא, שנהפכו ימי חנוכה הקדושים לימי בטלה מהתורה הקדושה אף יותר מימי בין הזמנים".

 

וראש ישיבת עטרת ישראל, הרב ברוך מרדכי אזרחי, אמר להשבוע בירושלים כי "איננו יודעים חשבונות שמים, ומסתמא גם אסור לנו לדעת חשבונות הללו... כל אחד צריך לחשוב כי השריפה היא כתוצאה מהעוונות שלנו ולא של אחרים".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "שוב ושוב בוחרים רבנים חרדיים לבזות את אורח חייו ויהדותו של רוב הציבור היהודי בישראל ובעולם. הם שבים ומתיימרים לקרוא את צפונותיו של הקב"ה, ללא בושה וללא מעצורים - ולרתום את אלוהים לקידום סדר היום הקיצוני שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. בגלל השבת
צילום: חיים צח
הרב ליאור. בגלל הנסיגה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים