שתף קטע נבחר

תחת מעטה חשאיות: 150 סודנים טסים לאפריקה

תחת אבטחה כבדה בנתב"ג הועברו המסתננים לטיסה המיוחדת שאורגנה בחופזה. ארגוני זכויות אדם מחו על העברת הפליטים חזרה למולדתם, למרות הסכמתם. "המדינה שבה ביקשו מקלט התנערה מחובותיה ומיררה את חייהם". יוזמי "עצומת הרבנים" בירכו: "עדיף מאוחר"

תחת אבטחה כבדה ומעטה חשאיות, מוטסים הלילה (יום ב') באופן חסר תקדים כ-150 מסתננים מסודן בחזרה למולדתם, אחרי שחתמו שהם מסכימים לכך. הטיסה המיוחדת יוצאת מנתב"ג למדינה אפריקנית אחרת - ממנה יעברו לסודן, מדינה שלישראל אין עמה יחסים.

 

הגורמים הרשמיים בישראל מקפידים שלא להתייחס לנושא, מחשש לסיכון ביטחונם של האזרחים הסודנים. הנוסעים לא עברו דרך הטרמינל הרגיל, אלא הוסעו באוטובוסים הישר למטוס. חברת התעופה התבקשה לארגן את הטיסה המיוחדת בהתראה קצרה, רק במהלך היום. בהוראות חד משמעיות, נמנע כל ניסיון לשוחח עם הטסים או לצלם אותם ברגעיהם האחרונים בארץ.

 

המהלך זכה לשיתוף פעולה מצד האו"ם וכן מצד מדינה שלישית שדרכה יועברו המסתננים לסודן.

עם זאת, האשימו באגודה לזכויות האזרח ובמוקד הסיוע לעובדים זרים כי הפרסומים בנושא עלולים לסכן את חיי המסתננים. "אין זו הפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית שאנשים שנשקפת סכנה לחייהם שבים לארצותיהם, משום שהמדינה שבה ביקשו מקלט התנערה מחובותיה ומיררה את חייהם".

 

מהצד השני של המתרס, בירך על המהלך הרב מנשה זליכה, רבה של שכונת פרדס כץ בבני ברק ואחד ממובילי עצומת הרבנים שקראו שלא להשכיר דירות לפליטים. "עדיף מאוחר מלעולם לא", הוא אמר ל-ynet. "המסתננים סיכנו ומסכנים את צביונה היהודי והציוני של המדינה ואני מקווה שיהיה לזה המשך. אסור לנו שהם יתערבבו בנו. כאב לנו לגלות לאחרונה שהם הפכו דירה בלב בני ברק לבית תפילה. מגיע להם להתפלל, אבל לא אצלנו - ולא לחיות על חשבוננו".

 

לעומת זליכה, קיבל את הדיווח ברוח סקפטית שלמה מסלווי, חבר מועצת עיריית תל-אביב מטעם הליכוד, שהוביל בחודשים האחרונים מאבק נגד קליטת הפליטים והזרים בשכונת התקווה ובאזוריה הדרומיים של העיר.

 

"זה צעד אחד קדימה ושניים אחורה", הסביר בפתח דבריו. "מי יבטיח לנו שאותה קבוצה לא תחזור לפה שוב? הסיבה שזה יקרה פשוטה מאוד: הם נכנסים לישראל ללא דרכונים וללא תעודות זהות, מה שיאפשר להם לשוב בקרוב. היום יוצאים 150, אבל מחר ייכנסו 150 אחרים. המהלך הזה הוא קוסמטי בלבד ורק טיפה בים. זה כמו לתת אקמול לאדם גוסס. זו חלמאות לשמה של ממשלת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפריקנים באשקלון. מראות שיהפכו היסטוריה?
צילום: צפריר אביוב
מומלצים