שתף קטע נבחר

עוד כתב אישום חמור בוטל, ונתניהו לא מגיב

השר לביטחון פנים הצטרף לקוראים לנתניהו להתערב בשביתת הפרקליטים, ואמר כי זו מורידה לטימיון חקירות ש"נזרקות לפח". בינתיים, העבריינים ממשיכים לחגוג: היום בוטלו אישומי שוחד ומרמה נגד איש משרד התחבורה בצפון

כולם מחכים למוצא פיו של ראש הממשלה: השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הצטרף הבוקר (יום ד') לקריאה לבנימין נתניהו להתערב בנושא שביתת הפרקליטים, שגרמה עד כה לשחרור עשרות חשודים ונאשמים בעבירות חמורות. "אסור לנו לבטל ולמעשה 'לזרוק לפח' עבודה סזיפית, קשה ומורכבת של מיטב חוקרי ישראל, בהינף יד ובגלל עיצומים תקציביים וביורוקרטיים", אמר השר אהרונוביץ'.

 

אחרי שנציגי הפרקליטות ומשרד המשפטים שוב לא הצליחו להגיע להסדר, אמר הבוקר אהרונוביץ' כי השביתה גורמת "נזק

עצום למערכת האכיפה בישראל". לדבריו, "השביתה מורידה לטימיון חקירות שמבצעת המשטרה, ושבהן הושקעו מאמצים רבים". השר הזכיר כי השביתה הביאה לשחרור עבריינים מסוכנים, ביטול כתבי אישום וזיכוי נאשמים שלא בצדק.

 

בלשכת השר חיזקו את דבריו של מפקד ימ"ר תל-אביב, נצ"מ שלומי מיכאל, שהובאו אתמול ב-ynet, ושבהם טען כי ידיו כבולות וכי הוא אינו מבצע מעצרים. "מבלי להיכנס לגוף המחלוקת הקיימת בין האוצר לבין ארגון הפרקליטים, ברור שנוכח תוצאות השביתה על כל הצדדים לשבת מיד סביב שולחן המשא ומתן, עד שיימצא פיתרון מקובל, שניתן להגיע אליו במהירות", אמר אהרונוביץ'.

 

השר לביטחון פנים הוסיף כי הוא "משוכנע שגם בטווח הרחוק תיתן השביתה את אותותיה, שכן מערכת המשפט, העמוסה ממילא, תצטרך לקיים דיונים חוזרים במאות תיקים שנדחו, וייווצר עומס בלתי נסבל על המערכת".

 

בינתיים, סיום השביתה אינו נראה באופק. עו"ד אבי חימי, מבכירי עורכי הדין הפליליים בארץ, קרא הבוקר ליו"ר לשכת עורכי הדין ליזום שביתת הזדהות עם הפרקליטים, וליצור מצב שבו גם עורכי דין פרטיים אינם מתייצבים לדיונים - לאות סולידריות עם הפרקליטים. "אני קורא לשר המשפטים, לשר האוצר ולראש הממשלה - 'משוגעים, תרדו מהגג ותפתרו את העניינים'", אמר עו"ד חימי ל-ynet.

 

עורכי דין פרטיים ישבתו לאות הזדהות?

חימי אמר כי "אם אנחנו רוצים שבפרקליטות יעבדו אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, אנחנו חייבים לשדרג ולהעלות את שכרם, כדי שיוכלו לחיות ולשרוד. הם סיירת מטכ"ל שלנו. הם אלה שבונים את צביון הפרקליטות. השכר שלהם נשחק ולא מתקרב לאלה שמולם. אלה אנשים טובים, שרואים בעבודה שלהם שליחות". הוא ציין כי אם המגזר הזה לא יטופח, לא יהיה מי שישמור על האינטרס הציבורי.

 

עורך דין בכיר אחר, שסירב להזדהות, דווקא תקף בשיחה עם ynet את שביתת הפרקליטים. "אין להם זכות לשבות, והדבר נובע מהוראות החוק", אמר. "כשפרקליט פרטי לא מקבל את שכר טרחתו, הוא לא רשאי שלא להופיע בבית המשפט, גם אם המשפט מתנהל במשך שנה, וכל זאת מבלי שבית המשפט ישחרר אותו".

 

לדבריו, "אין הבדל בחוק בין לקוח פרטי לבין המדינה. בתי המשפט משתפים פעולה עם הפרקליטים השובתים, וזה מנוגד לחוק. כשבתי המשפט מבטלים או דוחים דיונים, הם עושים איפה ואיפה בין פרקליט ציבורי לפרקליט פרטי. התופעה שבה פרקליט פרטי לא מקבל שכר טרחה היא תופעה נפוצה מאוד, ולא ראיתי מצב אחד שבו בית המשפט מתערב בנושא כזה".

 

למרות הדברים, היום המשיכה השביתה לתת את אותותיה בשטח. בית משפט השלום בחיפה הורה לבטל כתב אישום נגד נועם שבו, בן 37 בחיפה, ששימש אחראי על תחום התחבורה הציבורית בצפון מטעם משרד התחבורה. הוא הואשם

בשמונה מקרים של קבלת שוחד מתחנות מוניות ונהגים, וכן בעבירות מרמה. סנגורו, עו"ד שלומי שרון, הודיע כי יפנה לנציבות שירות המדינה, וידרוש להחזירו לתפקידו.

 

שבו הואשם שבמשך שנים, בעת שהיה ממונה על רישוי התחבורה הציבורית מטעם משרד התחבורה, קיבל מבעליהן של תחנות מוניות ומנהגי מוניות סכומי כסף שונים כהלוואות וכ"מענקים". חלק מההלוואות האלה כלל לא החזיר. בתמורה, לפי כתב האישום, היה מקל על נותני השוחד לקבל רישיונות שונים ומבטל להם קנסות. הוא הואשם בשמונה מקרים של קבלת שוחד ובמקרים של מרמה. היום היה אמור להיות שלב ההקראה בתיק, אך נציג התביעה לא הגיע לדיון, והתיק כאמור בוטל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אביעד גליקמן, אלי סניור ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. גם אשתו קיבלה פנייה לעזרה
צילום: משה מילנר לע"מ
אהרונוביץ'. "חייבים לשבת סביב שולחן המו"מ"
צילום: יאיר שגיא
עו"ד שלומי שרון. ידרוש להחזיר הנאשם ששוחרר לתפקידו
צילום: אביהו שפירא
מומלצים