שתף קטע נבחר

חנין זועבי: מכתב הרבנים התחיל מהכנסת

עצומת הרבנים שקראו לא להשכיר דירות לערבים עלתה לדיון במליאה, והח"כים מהמגזר האשימו את חבריהם: "לפרסם את תמונות הגזענים בכל העולם, הם לא יותר טובים מבן לאדן", אמר טלב א-סאנע

"באיזו מדינה אנחנו חיים, מדינה דמוקרטית או מדינת הלכה?", תהו היום (ו') חברי הכנסת הערבים מעל בימת המליאה, בדיון שעסק במכתב הרבנים שקראו לא להשכיר דירות לערבים. ח"כ חנין זועבי מבל"ד האשימה כי הכנסת היא שנתנה לרבנים את התעוזה למעשה.

 

"הם חושבים שהקריאה שלהם מתאימה לרוח התקופה", אמרה ח"כ זועבי. "צריכים להאשים את הקונטקסט ולא רק את

הטקסט. זה שיא החוצפה - הכנסת היא שנתנה לרבנים את התעוזה. דעות פוליטיות לא הופכות ללגיטימיות, אלא אם כן הן נתמכות על ידי הממסד".

 

במסגרת מכתב הרבנים חתמו עשרות רבנים ערים ויישובים על גילוי דעת, שבו נכתב כי חל איסור הלכתי חמור למכור או להשכיר דירות וקרקעות בישראל למי שאינו יהודי. על המסמך חתמו יותר מ-50 רבנים דתיים-לאומיים וחרדים המכהנים ביישובים ממטולה ועד אילת. בעקבות זאת קמה מחאה חריפה מצד פעילי זכויות אדם, המגזר הערבי וגורמים בחוגי השמאל והמרכז. לצד גינויים מהימין, נשמעו שם גם קולות המצדדים בו.

 

בהתייחס לקריאות נגד עזמי בשארה, תהתה זועבי: "מה עושה חברה ששומעת חברי כנסת קוראים להתנקש בחבר כנסת לשעבר? מה עושה חברה שרוצה לשלול את אזרחותו של חבר כנסת אחר? האם באמת זה מפתיע, מכתב הרבנים? רק

אתמול אמר חבר הכנסת (אריה) אלדד שהוא לא ישכיר דירה לערבים. הכנסת צריכה לצאת נגד הכנסת עצמה".

 

אחריה עלה לנאום ח"כ טאלב א-סאנע. "אין לי ספק שהמכתב של הרבנים לא היה יוצא במלוא עוצמתו, אלמלא המסר שיצא מהכנסת כאשר יש חקיקה כמעט יומיומית נגד הציבור הערבי", אמר. "אם רוצים להילחם, צריך להתחיל את המלחמה מכאן ולא להתייחס לאמירת הנגד של ראש הממשלה", הצהיר. ח"כ א-סאנע אמר כי "אנחנו חייבים לפרסם את התמונות של אותם גזענים אנטישמים בכל העולם, שירדפו אותם בתור אנטישמים וגזענים". הוא אמר כי "הם לא יותר טובים מבן-לאדן".

 

נחמן שי: מה היו אומרים בשנות ה-30'?

חנא סוויד מחד"ש אמר כי תוכן מכתב הרבנים הוא "הכרזת מלחמה על הערבים בישראל, בהסכמה בשתיקה של ממשלת ישראל". סוויד אמר כי אין מדובר בבעיה של ערביי ישראל בלבד, אלא בבעיה של העם בישראל ושל מדינת ישראל כולה: "רשויות החוק גררו רגליים עד עכשיו - ולא מראים שדבר הולך להשתנות. זה מדרון חלק שיוביל לכך שיתבעו שערבים לא ייסעו באוטובוס, ולא יישבו במסעדות עם יהודים. אנחנו לא רחוקים מאפרטהייד בישראל".

 

ח"כ דניאל בן-סימון מהעבודה נזכר בימים אחרים. "בעיר שבה נולדתי במרוקו, נהג הרב הראשי להסתובב אחת ליום,

ומוסלמים ויהודים נגשו אליו ונשקו על ידו, כי רב הצטייר באותן שנים כזרקור של מתינות ושל חכמה. והנה פה קרה משהו, אני אומר באכזבה נוראית, אצל הרבנים שאמורים להיות בעלי סמכות רוחנית. הרבנים האלה פתאום כאן יורדת קומתם. אנשים שאמורים לסלול את דרכנו, לנתב אותנו בדרכנו, והנה הם לוקים במוסריותם". הוא אמר כי על המדינה לפטר את הרבנים שחתמו על המכתב.

 

גם ח"כ נחמן שי מקדימה תהה: "האם יכול להיות שרבנים, שהם המורים הרוחניים שלנו, חתמו על מכתב כזה במדינת ישראל - מדינת העם היהודי? ישבתי עם נציגים של גרמניה, ולמרות שאני שונא את ההשוואות האלה, סיפרתי להם מה קרה. וחשבתי מה הוא אומר הגוי הזה, שאם היו אוסרים על יהודי לשכור או לקנות דירה בשנות ה-30', הוא אומר, אלה היו חוקים גזעניים. אני מתבייש שבמדינה שלי נעשה כדבר הזה. אם לא נהרוג את התופעה הזאת, היא תחזור אלינו בדרך כזאת או אחרת".

 

ח"כ כץ: ולעקור מאות אלפים מיו"ש אפשר?

ח"כ אילן גילאון ממרצ פתח את דבריו בציטוט מספר ירמיהו: "שמעו דבר ה' קציני סדום, האזינו לי עם עמורה". הוא אמר כי הרבנים הם "חבורת קנאים עם שערות על הפנים", והדגיש כי הוא אינו מסתפק בדברים על במת הכנסת, אלא התלונן במשטרה על הסתה והמרדה. "אין לי עניין עם אותם אלה המתקראים רבנים, יש לי בעיה עם מרעית הצאן. אין לי שום כבוד עבורם. אני מסתכל על המורשת היהודית, ואומר שכל מה שאיננו מוסרי הוא אינו יהודי. אנשים אלה צריכים לקבל כרטיס לכיוון אחד - הביתה".

 

ח"כ יעקב כץ מהאיחוד הלאומי אמר כי "גזענים הם רק הצבועים שעושים מעשה זמרי ומבקש שכר כפנחס. כלפי יהודים

שגרים ביפו צועקים, מה אתם גרים ביפו? גם זו גזענות. אלה מוכנים לעקור 350 אלף יהודים מבתיהם ביהודה ובשומרון. אל תדברו על גזענות, ואל תדברו על הרבנים. דברי התורה יתגברו, והחכמים ודבריהם יגברו על כל אלה המלעיזים עליהם כאן".

 

ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי הוסיף: "חכמים היזהרו בדבריכם, שמא תחובו חובת גלות. זה נאמר גם על מי שמדבר כאן, וגם על רבנים חשובים בבואם לפרסם את מה שהם חושבים כפסק הליכה. פרסום דבריהם הוא למעשה פרסום פוליטי, שבא להשפיע על הציבור. אני הקטון, בוחר את ההלכה הרבנית דווקא של אלפי הרבנים שלא חתמו על המכתב הזה. חוששני שהרבנים החותמים לא ראו את הנולד ולא ראו את התמונה כל הצורך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זועבי. רוח התקופה
צילום: באדיבות ערוץ הכנסת
ח"כ א-סאנע. "להתחיל את המלחמה כאן"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים