שתף קטע נבחר

כצמן יעביר את מכון המחקר שלו לבינתחומי

אוניברסיטת תל אביב מאבדת את אחת התרומות משמעותיות שלה. חיים כצמן יקים במרכז הבינתחומי בית ספר ללימודי נדל"ן לתואר שני. מעריכים שעל רקע זה החליט כצמן לסגור את המכון הקיים באוניברסיטת תל אביב כבר בשנה הבאה

חיים כצמן, בעל השליטה בחברת הנדל"ן גזית גלוב, צפוי להעתיק את מכון המחקר שתרם לאוניברסיטת תל־אביב ולהעבירו למרכז הבינתחומי בהרצליה, כך נודע ל"כלכליסט". מסתמן כי כצמן יקים במרכז הבינתחומי בית ספר ללימודי נדל"ן לתואר שני. גורמים באוניברסיטת תל־אביב מעריכים שעל רקע זה החליט כצמן שאין טעם להחזיק בית ספר ומכון מחקר נפרדים בשתי אוניברסיטאות.

 

לפיכך, מכון המחקר באוניברסיטת תל־אביב צפוי להיסגר בשנה הבאה, זאת לאחר שתסתיים התחייבות של שבע שנים שנתן כצמן לאוניברסיטה, והוא ייפתח מחדש במרכז הבינתחומי כחלק מבית הספר שיקום למקצועות הנדל"ן.

 

כצמן מתכנן להקים במרכז הבינתחומי בית ספר ללימודי נדל"ן לפי תוכנית שתובא לאישור המועצה להשכלה גבוהה. כצמן הוא אחד התורמים המשמעותיים של אוניברסיטת תל־אביב. התרומה השנתית שלו לאוניברסיטה (באמצעות החברה שבשליטתו וכן באמצעות תרומות אישיות) נאמדת בכמיליון שקל בשנה, כמחציתה להחזקת המכון שפועל בחמש השנים האחרונות במסגרת הפקולטה לניהול. למרות הכוונה להעתקת המכון, כצמן צפוי להמשיך ולהתמיד ביתר התרומות שלו לאוניברסיטה, ובהן תרומות למחלקה לארכיאולוגיה ולקרן המחקר של האוניברסיטה.

 

תקופה סוערת במיוחד עברה על אוניברסיטת תל־אביב במהלך השנה וחצי האחרונות. פיטורי הנשיא הקודם פרופ' צבי גליל, ומימוש שנוי במחלוקת של תיק המניות שהובילה יו"ר הוועד המנהל היוצאת, ליאורה מרידור, יצרו סכסוך חריף בין הנהלת האוניברסיטה לבין חבר הנאמנים, ותורמים משמעותיים איימו להפסיק לתרום למוסד.

 

לאחרונה סיימו את עבודתן כמה ועדות מייעצות שהוקמו על ידי פרופ' יוסי קלפטר, נשיא האוניברסיטה הנוכחי. תפקידן של הוועדות היה לבדוק ולהמליץ לנשיא כיצד ניתן למתג את האוניברסיטה ולסייע לה להתגבר על המשבר התדמיתי, כשברקע ביקורת פנימית על הנשיא שלא מצליח בינתיים להגביר את איסוף התרומות, למרות מספר רב של ביקורים בחו"ל.

 

בכנס שקיים קלפטר בשבוע שעבר באוניברסיטה הוא סקר את עבודת הוועדות, וסיפר כי האוניברסיטה מתכננת לצאת בכמה מהלכים, ובהם "תוכנית להחזרת מוחות" ולהרחבת התוכניות הבינלאומיות של האוניברסיטה. הוא גם דיבר בהרחבה על מצוקת המזומנים, ואמר כי הוא מתקשה מאוד לגייס תרומות. "יש לנו בעיה בגיוס משאבים", אמר קלפטר לנוכחים. "בארה"ב, שהיתה היעד המרכזי שלנו לגיוס תרומות בעבר, יש קיפאון מאוד משמעותי. זה גם בגלל המשבר הכלכלי, אבל הוא רק תירוץ אחד ואנחנו עושים כמה מהלכים כדי לנסות ולשנות את המאזן".

 

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "הפעילות של מכון חיים כצמן גזית גלוב לנדל"ן היתה מוצלחת מאוד והתבצעה לשביעות רצונו של מר כצמן. אנו מצטערים על עזיבתו ומאחלים לו הצלחה רבה בהמשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים כצמן יו"ר גזית גלוב
צילום: תום וובר
מומלצים