שתף קטע נבחר

בדרך: עצומת הרבנים, בגירסה מותאמת לחרדים

לאחר שמקורבי הרבנים החרדים הבכירים שיגרו מסרים סותרים, יוזמי העצומה נגד השכרת דירות לערבים מכינים עבורם גירסה ש"לא תתגרה באומות העולם". לצורך ההחתמה, גויס רב בעל גישה לרבנים אלישיב ועובדיה יוסף

לא מוותרים על אף רב: כמה עסקנים בציבור החרדי פועלים בימים האחרונים להחתמת בכירי הרבנים במגזר על גילוי דעת נוסף בסוגיית מכירה או השכרה של דירות ללא-יהודים. הפעילים מבקשים להמציא מסמך עדכני - בחתימת ידי הרבנים יוסף שלום אלישיב, עובדיה יוסף ואחרים - לאחר שמקורביהם הביעו עמדות סותרות על יחסם למכתב רבני הערים.

 

יוזמי העצומה המקורית - רובם דתיים-לאומיים - לא הצליחו להחתים עליה את הרבנים החרדים הבכירים, ונאלצו להסתפק בפרסום מחדש של דברים שהם כתבו בעבר בנושא. כלקח

מכישלון זה, גויס כעת למשימה רב חרדי מוכר המזוהה עם הנושא, בתקווה שהוא, כמקורב לבתי הבכירים ומוערך על ידם, יביא אותם לחתום.

 

בנוסף, יוזמי העצומה מבקשים לנצל את דרשתו השבועית של הרב עובדיה יוסף, שהיא מבחינתם הזדמנות בלתי מובנת מאליה של מנהיג חרדי להביע עמדה בכל נושא באופן פומבי, וללא צורך במתווכים - באמצעות השידור בלוויין. הם מנסים לשכנעו להבהיר באחד השיעורים הבאים מסר שהוא מתנגד למכירה והשכרה של בתים לנוכרים.

 

במטה הפעולה מודעים לכך שנוסח העצומה החדשה יהיה מעודן יותר ביחס למסמך המקורי. היא תיכתב - מן הסתם - בשפה הלכתית ולא "לאומית", בגלל הקפדת החרדים שלא להתגרות באומות העולם, אך מבחינת היוזמים העיקר הוא הרוח הכללית הנושבת ממנה – תמיכה במכתב רבני הערים.

 

נוסח חלופי גם לדתיים-לאומיים

במקביל נמשכים הניסיונות להחתים רבנים נוספים מכל זרמי הציונות הדתית על נוסח שחיבר הרב דרוקמן. על-פי המסמך שמתגבש, לא ניתן לקבוע בהכללה כי אין למכור דירה למי שאינו יהודי, אך יש לתת את הדעת להשתלטות של גורמים עוינים על נכסי נדל"ן במדינת ישראל במימון אילי-הון מוסלמים בעולם.

 

לפי שעה לא נקבע נוסח סופי המקובל על כלל הרבנים, משום שרבים מהם מבקשים לבצע בו תיקונים כתנאי לחתימתם. עם זאת, יוזמי המהלך מעריכים כי בימים הקרובים תפורסם העצומה

ועליה "חתימות איכותיות", כהגדרתם, זאת במטרה להבהיר לציבור שהמחלוקת בין הרבנים משמאל ומימין היא בעניינים שוליים בניסוח המדויק, ולא על העמדה העקרונית שבמסמך.

 

"אם לרבנים ה'מתונים' יש בעיה עם מה שמשתמע מהמכתב המקורי, ולחרדים קשה עם הלאומיות שבו – מצידנו שיהיו גם חמישה מכתבים שונים", אמר אחד הפעילים הבולטים. "עצומת רבני הערים, המסמך של הרב חיים דרוקמן וזה של גדולי התורה החרדים - כל אחד מהם יהיה כתוב בנוסח אחר, אבל בשורה התחתונה כולם אומרים את אותו הדבר, וזה מה שבאמת חשוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב
צילום: חיים צח
הרב יוסף
צילום: אלי אלגרט
הרב דרוקמן. מחפשים נוסח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים